Nivelkipu ja lääkkeet

Huomasin että jos jättää kolesteroli ja verenpaine lääkkeet ottamatta, niin uni tulee eikä ollut nivelkipuja, nyt menin illalla ottamaan ne ja heti uneton yö ja lonkkaa sattuu, onko mahdollista että jompikumpi aiheuttaisi näin selviä ongelmia vai olenko hullu? Panadoli ja Burana cocktailin joutuu ottamaan kipuun.
131609
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ole hiljaa vajakki, lekurit kyllä tietää mitä määräävät

Äänestä
  • Eivät ainakaan sinun kohdallasi ole tietäneet,vai jäikö lääkkeesi ottamatta.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Eivät ainakaan sinun kohdallasi ole tietäneet,vai jäikö lääkkeesi ottamatta.

    Miten muka joku verenpainelääke muka lnkkakipuun vaikuttaisi, voi kukkuu #_&_#@

    Äänestä

Statiinit, kolesterolilääkkeet aiheuttavat aika monille jalkasärkyjä, nivelkipuja.
Itsellänikin särki lääkityksen aloitettuani jalkoja, mutta kivut menivät ajan myötä ohi.
Verenpainelääkkeillä ei yleensä pitäisi olla tuollaista haittaa, että tulisi kipuja.
Ei noita lääkkeitä turhaan määrätä, eli kannattaa kyllä käyttää, ja voi jutella lääkärin kanssa mahdollisista haitoista.

Äänestä

Turhia ja haitallisia lääkkeitä ovat täysin keksittyihin sairauksiin, itse lopetin molempien käyttämisen ja kivut loppuivat melko pian. En usko enää lääkäreiden pelotteluita, päätän itse mitä teen enkä ole lääketehtaiden koekaniinina.

Äänestä
  • Jokainen tekee itse omat valintansa.
    Itse uskon täysin sydän- ja verisuonisairauksiin, sekä niiden riskeihin, monet sukulaiset ja muitakin tuttuja on sellaisten seurauksena kuolleet.

    Äänestä

Kolesterolilääkkeillä kai aika yleistä, ja on kyllä myös esim. amlodipinin (verenpainelääke) haittavaikutuksissa mainittu merko harvinaisena haittana "Nivelkipu, lihaskipu, selkäkipu".

Äänestä

Moni saa nukuttua paremmin ilman verepainelääkeitä ja kolesterolli lääkitystä.
Verenpaine lääkeitä määräätään muuihinkin sairauksiin kuin vernpaineen alenemiseen esim: muistisaurauteen!
Ihmeen herkkiä ovat lääkärit kirjoittelemaan reseptejä.Toisaalta jokainen itse päättää mitä suuhunsa laittaa.!

Äänestä
  • Silloin on muistisairaallakin verenpaine liian korkea, jos on verenpainelääke määrätty.
    Ei ne sitä turhaan määrää, koska lääkkeethän alentaa verenpainetta, ja se voi mennä jopa liian matalaksi.
    Tosin yhdelle tutulle oli lääkäri määrännyt verenpainelääkkeen, vaikka hänellä on aina ollut liiankin matalat paineet, kuulemma " sukuvika ". Sitten hän pyörtyili ajoittain ( en tiedä onko tilanne edelleen samanlainen ).
    Tuossa kohtaa tuli vähän ihmeteltyä lääkkeen määränneen lääkärin tarkoitusta, määrää liian matalaan paineeseen lääkkeen, joka alentaa painetta vielä lisää.

    Äänestä

Käyttäkää statiinien kanssa ubikinonia tai pelkästään ubikinonia. Japanissa kardiologit määräävät ensisijassa sydänpotilaille ubikinonia.

Äänestä

Jotkut kolesterolilääkkeet aiheuttava käyttäjien mukaan kipuja.
Voi kokeilla jotain muuta lääkettä, kolesteroliin on monta lääkettä.

Äänestä
  • Minulle ei ainakaan ns.statiinit sovi!Jalka/päänsärkyä, huimausta,vatsakipua ym.kauheita haittoja,elämänlaatu huononi kyseisistä lääkkeistä,mutta kolesteroli pitäis saada alas!?Lopetin itse ,mutta aika varattu lääkäriin kyllä ,mitähän sanoo tai onkohan vielä jokin muu lääke joka auttaisi paineisiin.Löytyykö muita joilla huonoja kokemuksia Statiineista atrovastatin, rosuvatin.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Minulle ei ainakaan ns.statiinit sovi!Jalka/päänsärkyä, huimausta,vatsakipua ym.kauheita haittoja,elämänlaatu huononi kyseisistä lääkkeistä,mutta kolesteroli pitäis saada alas!?Lopetin itse ,mutta aika varattu lääkäriin kyllä ,mitähän sanoo tai onkohan vielä jokin muu lääke joka auttaisi paineisiin.Löytyykö muita joilla huonoja kokemuksia Statiineista atrovastatin, rosuvatin.

    Samoin nuo ja lisänä mieliala laskua ja ahdistusta.Alkoi lääkkeen aloittamisen jälkeen?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Huomasin että jos jättää kolesteroli ja verenpaine lääkkeet ottamatta, niin uni tulee eikä ollut nivelkipuja, nyt menin illalla ottamaan ne ja heti uneton yö ja lonkkaa sattuu, onko mahdollista että jompikumpi aiheuttaisi näin selviä ongelmia vai olenko hullu? Panadoli ja Burana cocktailin joutuu ottamaan kipuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu