Kiusaamista ym kouluissa mikisiksi mitä tapahtuu

MIKSI NÄIN TAPAHTUU SUOMESSA JOTAKIN OLENNAISTA UNOHDETAAN MITÄ JUMALA HALUIS OLEVAN NYT 2024 JA ETEEN PÄIN :KR 1933/-38
Ps. 78:5 Hän asetti todistuksen Jaakobiin, hän sääti Israeliin lain ja käski meidän isiemme julistaa ne lapsillensa
KUN SUMESSA ON MOTAKIN MUUTTA LAPSILLE KUIN TÄTÄ .TERVESIN JARI PASANEN PROFEETTA PASTORI NEHEMIA SRK NETTITYÖNTEKIJÄ LÄHETYSTYÖ
9173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kiusaaminen ei koskaan lopu - kun maapallolla on enemmän kuin 1 ihminen.
Aina on ollut kiusaamista ja lapset nahistellut. Ennen tapeltiin ja sitten taas oltiin kavereita. Nyt pitää kaikkien päästä keskustelemaan ja koko Suomi saa terapiaa kun 1 ihminen ammutaan hengiltä

Äänestä
  • Kyllä taas on lehdet täynnä ampumista pari kuukautta.
    Ei tavii iltalehteä ostaa - kenen ase se oli ja kenen vika taas kun petterille oli sanottu pahasti , opettaja ja rehtori ainakin pitää erottaa ja ,no terapiaa kaikille

    Äänestä

Miksi tämä teidän jumalanne kaiveli taas kerran joutilaana perskannikkaansa, eikä pannut tikkua ristiin estääkseen tämänkin tragedian?

Äänestä

Miksi lapsille ei voi opettaa itsepuolustusta? Sen sijaan, että jokellettaisiin kuin aivovammaiset, että väkivalta ei ole ratkaisu mihinkään, niin voitaisiin opettaa lapsille, että juuri väkivalta, tai sen potentiaalinen uhka on ratkaisu pahoihin tilanteisiin. Tietenkin on vaikea määritellä, että missä menee väkivallan raja, tai siis että milloin sen voi aloittaa. Mutta jokin muutos systeemiin pitäisi tulla, että tämä idioottimainen lässytys saataisiin loppumaan.

Itsepuolustusta on tietenkin monenlaista. On konkreettista väkivaltaa, kuten erilaiset itsepuolustuslajit. Mutta ihan yhtä hyvin itsepuolustus on itsevarmaa käytöstä. Kiusatun ei tarvitse käyttää väkivaltaa, vaan kiusaaminen saattaa loppua jo itsevarmalla tokaisulla, että mene sinä helvettiin.

Miksi kouluissa ei voida kiepauttaa koko kiusaamisasiaa aivan päälaelleen. Sen sijaan, että lässytetään ”kiusaaminen ei ole kivaa”, niin voitaisiin opettaa lapsille miten puolustautua kiusaamista vastaan. Kaikenlaiset tunne-sössötykset ja halaamiset voidaan heittää huithelvettiin, sillä niistä tulee lapsillekin vain pää kipeäksi. Ne eivät poista kiusaamista vaan vain lisäävät sitä.

Äänestä

Hallituksen julma politiikka, lapsiperheitä, köyhiä ja työttämiä kohtaan heijastuu pahuutena ja pahoina tekoina koko yhteiskuntaan.
Köyhiltä otetaan ja annetaan rikkaille.

Äänestä
  • Nykyhallitus on pahin ihmisten kiusaaja.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Nykyhallitus on pahin ihmisten kiusaaja.

    Hallitus ottaa köyhiltä ja avuttomilta ihmisiltä ja siirtää ne rahat rikkaille.
    Tämän ajan robinhoodeja.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Hallitus ottaa köyhiltä ja avuttomilta ihmisiltä ja siirtää ne rahat rikkaille.
    Tämän ajan robinhoodeja.

    Epäoikeudenmukaisuus ruokkiin pahuutta ja väkivaltaa.

    Äänestä

"saksit ja leikkuulauta" on selvä viesti ihmisille....miten pitää toimia...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pastori.Profeetta kirjoitti:

MIKSI NÄIN TAPAHTUU SUOMESSA JOTAKIN OLENNAISTA UNOHDETAAN MITÄ JUMALA HALUIS OLEVAN NYT 2024 JA ETEEN PÄIN :KR 1933/-38
Ps. 78:5 Hän asetti todistuksen Jaakobiin, hän sääti Israeliin lain ja käski meidän isiemme julistaa ne lapsillensa
KUN SUMESSA ON MOTAKIN MUUTTA LAPSILLE KUIN TÄTÄ .TERVESIN JARI PASANEN PROFEETTA PASTORI NEHEMIA SRK NETTITYÖNTEKIJÄ LÄHETYSTYÖ

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu