Ateismi jäi taakse

Anonyymi-ap

Synnyin ateistien vanhempien lapseksi. Meillä opetettiin ateismia heti lapsesta pitäen. Kaikista lapsista tuli ateisteja.

Työkaverini tuli uskoon. Hän todisti Jeesuksesta ja kysyi tahdonko saada syntini anteeksi. Sanoin, että tahdon ja annoin elämäni Jeesukselle.

Voi sitä ilon ja riemun hetkeä, kun sain syntini anteeksi! Oli huojentunut ja kevyt olo.

Kadun nyt sitä, että pilkkasin uskovia ja nauroin heille. Mutta en tiennyt silloin Jeesuksen elävän. Nyt sen tiedän.

16

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”Työkaverini tuli uskoon.”

      Paljastit olevasi hihhuli. Vain kristitty lahkohihhuli käyttää sanoja usko, uskovainen ja uskossa oleminen ja tarkoittaa sillä uskoa Jeesukseen. Me ateistit olisimme sanoneet: ”Työkaverini alkoi uskoa Mulukuun/Allahiin/Jumalaan”. Meille ateisteille kaikki jumalat ovat samalla viivalla, olemattomia mielikuvitusolentoja.

      • Anonyymi

        No shit Sherlock!


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        💋 ­N­­y­­­m­f­o­­­m­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Monet ymmärtävät kokemuksen. On hyvä, että olet tullut palstalle ja voit kertoa niistä kaikista kokemuksista, joita ole ateismiaikanasi kokenut.
      Eikä se siitä muutu miksikään, esim. palstiksilla on hyvin pieni "keskusjohto", jonka johdosta on otettu tavaksi pilkata muita kuin heidän tavallaan ajattelevia ihmisiä.
      Lisäksi uhittelu ja nimittely saa heidän mielestään kohdistua myös naisiin ja lapsiin, jos hekin ajattelevat itsenäisesti asioista, eivätkä alistu uhittelun alle. Mutta päivä kerrallaan tässä mennään ja pyritään tuomaan esille niitä seikkoja, miksi ihmisten kunnioitus on tarpeen? Ja miksi asioista kannattaa hankkia tietoa, eikä aloittaa niillä hihhulointia. Kerrotaan ateismista ja siitä, että vaikka sen historiaan on kuulunut monenlaista, niin silti aatetta noudattamalla voi olla ihmisten kanssa tekemisissä ilman, että tekee itsestään häirikön.

      • Anonyymi

        Todella yllättävää, että vastaat omaan aloitukseesi. En olisi ikinä arvannut!


      • Anonyymi

        Mitä rajapintoja tästä löytyy?


    • Anonyymi

      "Kadun nyt sitä, että pilkkasin uskovia ja nauroin heille. "

      Uskoon tulleen lauselma. Hän pilkkasi ennen uskovia.
      Olitte siis ensin typerä rähisijä.

      Asia voi olla toisinkin. Olitte ensin uskova ja pilkkasitte ateisteja.
      Olitte tässä tapauksessa typerä rähisijä.

      Tässä ei kerrota mitään uskonnosta tai maailman olemuksesta sellaisena kuin se on.

      • Anonyymi

        Onko (Jeesuksen tulemisen oikea) ennustaminen teismissä mahdollista vai ei?
        Olipa tai ei, on ennustelun tulos hatusta silti aina yhtä tarkka.

        Hattu hukassa tai syöty krapulassa - se on uskonnon anti


    • Anonyymi

      Ei ateismia minulle opetettu mutta synnyin vapaasti eli ei minua opetettu mihinkään vaan vapaakasvatus

      • Anonyymi

        ei kun se joku sukulaismummo hoki iltarukousta jotain sellaista , mutta ei se myöhemmin mitään tuputtanut 🤣


    • Anonyymi

      Kerrotko, miten ateismia opetetaan? Ensinnähän jonkun olisi pitänyt opettaa teismiä, koska jokainen syntyy ateistina...

      • Anonyymi

        Eräs nimimerkki on kertonut, että hänellä on yhdessä monesta ammatistaan ollut metodi ateismin opetukseen. Miksi ateistit ovat jakautuneen jo palstallakin vähintään kahteen fragmenttiin sen suhteen, voidaanko ateismia opettaa?


    • "Mutta en tiennyt silloin Jeesuksen elävän. Nyt sen tiedän."

      Sinulla on siis ote väestötietojärjestelmästä eli Jeesuksen virkatodistus, jossa lukee: "Elää"

    • "Voi sitä ilon ja riemun hetkeä, kun sain syntini anteeksi!"

      Ihan sosiaalipornon nimissä olisi kiva kuulla tarkemmin noista sinun synneistäsi. En jaksa uskoa, että olisit tuntenut kovin suuria omantunnon soimauksia jonkun Eevan muinaisista omenavarkauksista.

    • Anonyymi

      Miten ateismia opetetaan? Minulle ei sitä kotona opetettu, ei vain opetettu uskontoa.

      Koulussakaan ei opetettu ateismia. Mistähän minä sen opin?

    • Anonyymi

      Aloittaja ei pysty todistamaan aloitustaan todenperäiseksi, ja on mitä todennäköisimmin pelkkää propagandaa, että pääsee saas jonkun "uskovaisen" kimppuun.
      Sama ukko luo "venäläisiä trolleja ja tiltuja" pitkin palstaa sotiakseen niit vastaan.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6604
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4492
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3168
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1359
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1283
    Aihe