No niin senaattorilla eli korvalaisten vieraslajilla on nyt sitten näytönpaikka pystyykö hän pitämään Suupohjan radan suunnittelurahat, jotka persuministeri on viemässä pois (Turun tunnin junaan?).
Tosin senaattori ei ole tähänkään asti saanut mitään aikaan, joten ei tästäkään ole toiveet korkealla.
Suupohjan rata
25
778
Vastaukset
- Anonyymi
Turha rata
- Anonyymi
Joo rahat kuusseiskan parantamiseen eiksje
- Anonyymi
Turha rata
- Anonyymi
Meinaatko, että kaikki puutavara, joka nyt kulkee raiteilla, kulkisi jatkossa rekoilla ei yhtä puujunaa korvaisi reilut parikymmentä rekkaa. Onhan se rekkaralli turvallisempi kuin juna 🤔
Kummallinen tuo persun ajatusmaailma.
- Anonyymi
Ahtaajat lakos,miksi sinne pitääs mitää viedä seisomaan,ei senttiäkään enää rataan
- Anonyymi
Puutavaraa tuodaan rannikolta Seinäjoen suuntaan. Vain persu ei tiedä eikä ymmärrä tätäkään.
- Anonyymi
Turhat miehet turhas lakos,turha rata.
- Anonyymi
Turha senaattori.
- Anonyymi
Persut on turhia - kannatus laskussa ties monettako kuukautta peräjälkeen. Kyllä kansa tietää!
- Anonyymi
Nato maksaa, ei hätiä mitiä.
- Anonyymi
Persuministereillä ei edes ole mitään hallintavaltaa omiin ministeriöihinsä ne on alistettu suoraan Riikan ja edelleen kok-EK:n valtaaaan
- Anonyymi
Näin on
- Anonyymi
Niinhän siinä taas kävi, että tarvittiin kansanedustaja Suomenselältä hoitamaan Suupohjan radan asiaa eteenpäin, kun vieraslaji ei pysty mihinkään.
Suupohjan rata on tärkeä huoltovarmuudenkin vuoksi. - Anonyymi
Kansalasaloite tehtävä,ei Centtiäkään enää siihen surmanloukkuun.
- Anonyymi
Eipä Mäenpää saanut tätäkään hoidettua
- Anonyymi
Kymmeniä miljoonia menis radan kunnostukseen,sillä sais palijo kalijaa
- Anonyymi
Suupohjanradan suunnittelurahat 5 miljoonaa peruttu!
Luojan kiitos!!! - Anonyymi
Suomi sijoittaa asevarastoja liittolaistemme alueille, vastavuoroisesti liittolaisillamme on intressi turvata Suomen läntisimmän sataman rautatieyhteys.
- Anonyymi
Pelkkä intressi ei riitä vaan se vaatii rahaa,turha rata,sulattamoon kiskot ja tykkiä tilalle.
- Anonyymi
Jälleen onnettomuus tasoristeyksessä
- Anonyymi
Joku saanut sairauskohtauksen ratissa ja siksi suistunut tieltä.
- Anonyymi
Vastuu on aina kuulijalla ja/tai lukijalla, kun persujen jutuista on kyse. Valehtelijoita ja vääristelijöitä järjestään.
Niin siinä vain kävi, ettei vieraslaji pystynyt tätä rata-asiaa hoitamaan vaan rahat menee täysin turhaan Turun-tunnin-junaan. Saamaton vetelys yhteisten asioiden hoidossa, mutta kun on kysymys oman edun hoitamisesta, niin tämä vieraslaji on kärppänä asialla.
- Anonyymi
On tuo jossain vaiheessa puoltanut Suupohjan rataa,saisi tulla siinäkin järkiinsä,muutama kuorma viikossa ja tyhjänä ajellaan edestakaasi. Lastaaminenkin oma juttunsa,miksi purkaa rekan kuorma ja lastata uudelleen junaan kun kuorma tuodaan esim. Kurikasta,nopeammin sen ajaisi sieltä suoraan Kaskisiin.
- Anonyymi
Suupohjan rata on vaatinut kymmeniä uhreja vuosien saatossa,sudet eivät ole tappaneet ketään tällä eikä viime vuosisadalla,hieman mittasuhteita.
- Anonyymi
Seinäjoki - Tampere väliltä puuttuu noin 140km kaksoisraidetta. Siinä olisi rahalle jotain vastinetta.
Turha tehdä tuvasta tunkiolle rautatietä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488