Miksi lahjottaisin palkkani valtiolle?

Palkka on ansaittua tuloa ja siihen kuuluu myös eläke.

Leikataan sitten eläkemaksuja ja palkkatuloa nauttiva saa itse valita eläkeyhtiönsä.

Poistetaan ALV't. ja kunnallisveroon progressiivisuus kuten valtion verotuksessa.
5186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen ikäni ollut iloinen veronmaksaja. Olin aiemmin ylpeä turvallisesta yhteiskunnastamme, jossa koulutus oli ilmaista ja terveydenhuoltoakin sai rahapussin paksuudesta riippumatta!
Se toi vaurautta, varmuutta sijoittajille, yhteiskuntarauhaa ja talouskasvua.


Mutta jo, mutta joo, mutta jotta että joo...
Ajat muuttuu, myrsky nousee, ehkä minäkin vielä näen nälkää ja kurjuutta ennen kuolemaani! Me vanhat pierut vaan rakennettiin ja rakennettiin ja luultiin että onni tulisi paremmasta maailmasta. Ei tule. Ahneus on parasta onnea. Siihen kuuluu että on köyhälistö, jota alistaa. Siitä rikas voimaantuu!

Äänestä

Päinvastoin ,nyt valtion ollessa köyhä,sinulta viedään eläke ,ja kohta verosikin nostetaan liki 100% tiin ja sulle ei jää muuta kuin työnilo.

Ja kun et jaksa enää painaa,niin yhteiskunta toteaa vaan ettö kiitos uhrauksestasi työelämään mutta nyt saat mennä sinne tuonelaasi tai helvettiin ansiosi mukaan ,paratiisipaikkaa ei ole sulle luvassa,ne on varattu vain yhteiskunnan kermalle ja aina.

Eli kypsyppä vaan kohtaloosi tai lähde täältä ennenaikojasi oman käden kautta,eli miksipä siis synnyitkään? Ja muita ei ole sitten oikeutta viedä mukanaan jos jälkimmäiseen vaihtoehtoon päädyt,se pitää jokaisen muistaa.

Eipä sitten muuta kuin heipparallaa vaan,olkoon parempi onni seuraavalla kerralla,jos sitäkään nyt on edes olemassa.

Äänestä
  • Eläkettä ei voi viedä . Kokeile sinä vaikka kaulakiikkua . Luulen sen sopivan sinulle .

    Äänestä

Eihän siinä mitään, jos raha käytettäisiin rehellisesti oman kansan parhaaksi. Mutta nyt ne tuhlataan virkamiespalkkoihn, ulkomaille ja kaikenlaisiin ilmasto- yms-agendoihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Palkka on ansaittua tuloa ja siihen kuuluu myös eläke.

Leikataan sitten eläkemaksuja ja palkkatuloa nauttiva saa itse valita eläkeyhtiönsä.

Poistetaan ALV't. ja kunnallisveroon progressiivisuus kuten valtion verotuksessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu