Tämä käy ilmi sapatin säädöksistä.
Jumala ei tiennyt kaamosta ja yötöntä yötä
3
150
Vastaukset
- Anonyymi
Islamilaisuus ramadaneineen ei tosiaan sovellu pohjoiselle leveyspiireille. Pysyisi vaan aavikon reunassa.
- Anonyymi
Kumma juttu, että Jumalan tiedot maailmasta, eläinkunnasta ja universumista vastasivat hyvin tarkkaan lähi-itäläisen vuohipaimenen tietoja?
- Anonyymi
Jumala oli Luomisen aikaan vielä nuori ja liikku mielellään jalkaisin,kuten Raamatussa useaan otteeseen mainitaan.
Esimerkiksi Paratiisissa Aatami ja Eeva kuulivat Jumalan kävellä rempsuttelevan lähemmäks,ja menivät pensaaseen piiloon!Olivat näjet huomanneet toisensa olevan alasti...
Myöhemmin Jumalan kerrotaan öiseen aikaan jaloitelleen mieluusti raittiissa ilmassa juutalaisten leirissä ja astuneen pimeässä silkkaan ihmispaskaan!Siksi hän määräsi,että leiriläisten piti mennä kakille leirin ulkopuolelle ja peittää sonta mukanaan kuljettamalla pronssisella sontalapiolla!
Mooseksen väki puolestaan sai viestin,että Jumala oli tulossa puolijuoksua laittamaan Moosesta tilille veltosta suhtautumisesta ympärileikkaukseen!Moosekselle olisi käynyt kalpaten,mutta onneksi Mooseksen vaimo Sippora oli miestään nopeaälyisempi!
Hän sieppasi maasta piikiven sirun,silpaisi esinahan irti ja pirskotteli verta Mooseksen lannevaatteelle!Paikalle rynnännyt Jumala uskoi Mooseksen olevan ympärileikattu ja leppyi vähitellen!
Muunkinlainen fyysinen aktiviteetti veti Jumalaa puoleensa.Hän muunmuassa paini erään Jaakob-nimisen showpainijan kanssa koko yön!Jaakob oli niin kova luu,ettei Jumalan voitto suinkaan ollut kirkossa kuulutettu!
Vuosisatojen vieriessä Jumalakin ikääntyi.Liikkuminen hankaloitui,ja Pyhän Hengen täytyi ryhtyä saattelemaan ja taluttamaan Jumalaa.
Jumalasta tuli ärtyisä,äkkipikainen ja monomaaninen.
Asiaa ei helpottanut hänen hippi-poikansa Jeesus,joka vain istuskeli valtaistuimen jalustalla itsetekemäänsä viiniä lipitellen,ja unohti kännätessään Toisen tulemisensakin!
Niin että täyttä asiaa Raamatussa lukee eikä mitään riivatun metaforia!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573451Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472816Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482630Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572321Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561704
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241174