Taitaa Riikka olla amatööri STTK:n verrattuna, sieltä laitettu vähän kovemmat pohjat veronkorotuksille.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010342195.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010342195.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"LAINÀN esittämät korotukset kohdistuvat yrityksiin, varakkaisiin henkilöihin, autoiluun sekä ympäristö- ja terveyshaittoihin".
Voiko pöljempää ideaa olla kuin että lisätään veroja yritystoimintaan joka muutenkin painiskelee kannattavuuden rajamailla!
Tuottavuuden kasvu, jota Suomeen tarvittaisiin, edellyttää yritysten kannattavuuden kasvua jota taas saadaan juurikin yritysten kulurakennetta keventämällä!
Jos nyt on ongelmia rahoittaa kaikkia valtion menoja niin eihän se sillä parane että lisätään yritysten verorasitusta jolloin niiden toimintaedellytykset heikkenevät. Valtio saa siis kertaluontoisen tulon mutta yrityksien kaatuessa menettää kokonaan niiden verotulot!
Ehdotuksen tekijän on pakko olla vasuri sillä niin järjenvastainen on varsinkin tuo yrittämisen verotuksen kiristäminen!
Ehdotuksen tekijä on noudattanut vanhaa periaatetta. Verota kaikkea mikä liikkuu, kunnes mikään ei enää liiku.
höpön höpön, kyse oli yhteisöveron korotuksesta, se on ollut Suomessa paljon korkeampikin. Et taida edes tietää mitä yhteisövero sisältää.
Sinun on pakko olla idiootti!
https://www.veronmaksajat.fi/tutkimus-ja-tilastot/suomen-verot-ja-menot/verotuksen-rakenne/?_gl=1*16m9qzh*_up*MQ..*_ga*MjAxNDUwNzI2OS4xNzEyNDMxNTAx*_ga_MYTTQFQN21*MTcxMjQzMTUwMS4xLjAuMTcxMjQzMTUwMS4wLjAuMA..#7dfe3bed
Niin, verotusta on mahdollista lisätä varakkailta, nk. yleishyödyllisiltä säätiöiltä ja yhdistyksiltä, listaamattomien yritysten osingoista jne, ja samalla katsoa, että jos leikataan, se ei kohdistu niihin, jotka eivät nytkään selviä saatika jos leikataan rajulla kädellä.