Eikä tarvitse edes arvonlisäveroihin kajota, joita yrittäjät eivät maksa muutenkaan.
Suomen talous saadaan siis helposti tasapainoon, kun päättäjiksi valitaan nykyisten tunareiden sijaan taloustaitajat.
Suomen talous saadaan siis helposti tasapainoon, kun päättäjiksi valitaan nykyisten tunareiden sijaan taloustaitajat.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sehän on aina valintoja miten valtion rahoja käytetään.
Ja kerätään.
Rikkaat verolle ja köyhät veroista vapaaksi.
Juurikin näin.
Minäkin ihmettelen sitä, yrittäjien verotusta, osti mitä osti kaikki käy vähennyksenä.
Sieltä on otettava, missä OTETTAVAA on ... jos LAMA on jo niin paha !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18308908/suppea-tulo-eliitti-rohmusi-23-palkkapotista-!--valta-eliitti-tekee-kaikkensa-salatakseen-totuden
t. haans
Valtiovallan pitää:
Kiristää pääomatulojen verotusta. Nykyisellään pääomatuloista maksetaan vain 30 % veroa, kun taas palkkatuloista vero voi olla jopa yli 50 %. Tästä erosta voitaisiin tasata verotusta kiristämällä pääomatulojen veroprosenttia esimerkiksi 35 %.
Kiristää yritysten verotusta. Yrityksille voitaisiin asettaa korkeampia yritysveroprosentteja tai lisätä erilaisia yritysveroja.
Lisätä progressiivista verotusta. Nykyisin Suomessa verotus on melko tasaveroista, mutta progressiivisen verotuksen lisääminen voisi tuoda lisätuloja valtiolle.
Suosia ympäristöystävällisiä valintoja verotuksessa. Esimerkiksi autoveroa voitaisiin korottaa fossiilipolttoaineita käyttävistä autoista ja alentaa sähköautojen verotusta.
Tehostaa veronkierron ja harmaan talouden torjuntaa. Veronkierto ja harmaa talous aiheuttavat valtiolle merkittäviä tulomenetyksiä, joten niiden torjuntaan panostaminen voisi tuoda lisätuloja valtiolle.
Rikkait voisi verottaa lisää. Köyhät voisi vapauttaa veroista kokonaan.
Tämä on se oikeudenmukainen tapa hoitaa verottaminen.
Nyt vaan rohkeasti verot tappiin! Savustetaan porvarit pois Suomesta ahnehtimasta.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18351945
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞