TT tuen väärinkäsitys

3140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Asiakaspalvelussa olen törmännyt usein kysymykseen siitä, miksi toimeentulotukea ei ole maksettu perusosan verran. Usein tämä on vaikea lähteä selvittämään auki kysyjälle, ja tällöin onkin parempi neuvoa asiaa pohtiva esimerkiksi laskurin pariin arvioimaan tuen määrää.

Monesti asia ymmärretään paremmin, kun kerron tuen olevan puhtaasti laskutoimitus. Tulot miinus menot – näin yksinkertaistettuna – ja jos menoja on enemmän kuin tuloja, sen verran maksetaan toimeentulotukea. Vastaus alun kysymykseen ”kuuluuko perusosan jäädä sellaisenaan käteen joka kuukausi” on siis ei. Perusosa on osa laskelmaa, eikä tae maksettavan tuen määrästä.

Äänestä
  • "Vastaus alun kysymykseen ”kuuluuko perusosan jäädä sellaisenaan käteen joka kuukausi” on siis ei. "


    Ei vaan perusosa on nimenomaan se summa, mikä pitää laskelmissa jäädä käteen sen jälkeen, kun tulot ja menot on hoidettu. Jos tuloja ei ole riittävästi jotta jäisi käteen tuo perusosaa vastaava summa, silloin toimeentulotukea maksetaan sen verran lisäksi, että käteen jää lopulta perusosan suuruinen summa.

    Joillakin toimeentulotukea voidaan maksaa huomattavasti isompiakin määriä, syy siihen on se, että menojen ja tulojen erotus on niin iso, eli hyvin pienet tulot mutta isot menot, ja niissäkin tapauksissa on toimeentulotukea maksettava kunnes hyväksytyt menot tulee hoidettua ja lopulta käteen on jäätävä perusosaa vastaava rahamäärä.

    Joillakin on taas tulot ja menot hyvin lähellä riittävää määrää, tulojen ja menojen erotuksen jälkeen käteen voi joillakin jäädä vaikkapa 400 euroa, mutta silloinkin voi tuon puuttuvan erotuksen hakea toimeentulotukena jotta käteen jäävä summa nousee siihen määrään mitä 2024 määritelty tt-tuen perusosa on (eli tukena maksetaan heille lisää jotain 150-200 euroa, tarkat summat netistä)

    Äänestä

Ei oo nettiä oon luuseri.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://elamassa.fi/kela-palvelee/perusosan-verran-ihmettelya/ eli menot ja tulot ja erotus tilille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu