HS haastatteli nyt äitiä, jonka tytär on viime vuonna hakattu kahdesti

Anonyymi-ap

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000010337025.html

Tyttö kävi lapseeni käsiksi koulun käytävällä, löi häntä päähän ja kasvoihin useita kertoja”, äiti kertoo lapsensa kokemuksista.

Tapahtuneesta jäi valvontakameramateriaalia ja käynnistettiin rikostutkinta. HS on nähnyt tapauksen todentavia poliisin dokumentteja sekä kuvakaappauksia Wilma-viesteistä.

Kuvakaappauksissa koulun rehtori kertoo, että tallenteella näkyy selvästi, kuinka toinen koulun oppilas lyö useita kertoja ja potkaisee tyttöä.

Toinen väkivallanteko sattui viime syksynä.

Epäillyt pahoinpitelijät olivat kolme rinnakkaisluokan tyttöä. Epäillyt pyysivät koulumatkalla uhrin metsään muka selvittämään jotain asiaa.

”He olivat lyöneet kasvoihin ja päähän useita kertoja niin, että nenästä tuli verta”, äiti kuvaa.

Hän vei lapsensa lääkäriin samana päivänä. HS on nähnyt lääkärin tekemän kirjauksen tapahtuneesta.

6

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhdessä kuten Moktar.Gubta sanoo

    • Anonyymi

      Kuinka paljon tapauksia on

    • Anonyymi

      Surullista vai raivostuttavaa luke HS artikkelista koulun ja poliisin tavata toimia selkeän toistuvien ja pitkäkestoisten väkivaltatilanteiden
      -tukinnoista `` käsittelyistä ``

      Väkivallan kohteen asema on todella heikko ja vaatisi näissä tapauksissa asiantuntevan lakiasiantoimiston tukea. Ei lastensuojelun eikä minkään kouluavustajan mukanaoloa vaan ihan oikea ansioitunut juristi. Juristi joka ymmärtää myös sen väkivallan ja tuntee laajemmin väkivallan eri ilmenemismuodot.

      https://www.julkari.fi/handle/10024/139150

      Kysymys : Oppilaan oikeusturva vaatii myös koulun tunnistavan puutteet omassa toiminnassaan. Sama koske viranomaisia . Tunnistavatko nämä kuinka heidän voidaan katsoa olevan myös osallisia yksittäiseen henkilöön pitkää kohdistuneen väkivallan jatkumiseen ja toistumiseen , olemalla osa sitä yhteisöä joka väkivaltaan ei halua puuttua eikä puolustaa yksilön laillisia oikeuksia. Lapsen oikeuksia.

      Vastaus kysymyksen löytyy tuolta väkivaltakäsitteiden sanastosta. Vaatii vain hivenen eri lähestymiskulmaa siihen mikä mahdollistaa vähättelyn ja henkisen väkivallan jatkumisen vaikka.

    • Anonyymi

      Tekijät piestävä kunnolla ja sukuineen päivineen omaan maahansa.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 170
      4064
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      96
      3400
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2746
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      296
      2647
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2336
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      159
      2097
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2050
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      8
      1698
    9. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      44
      1117
    10. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1048
    Aihe