Helsingin löyhkä

Löhkän alkuperä on todennäköisesti viemäriputki joka vie saastat mereen Helsingin edustalle. Jäiden sulaessa ja otollisen ilmavirran aikana tuo löyhkä leijuu mantereelle.
Ensi kesänä onkin odotettavissa jälleen suuria sinilevälauttoja.
11183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ruumiskontit ne siellä löyhkää. Tutkitut ja turvalliset ovat ajaneet asiansa.

Äänestä

Hesan vihreät syyttää maaseutua kumminkin löyhkän alkuperäksi vaikka heidän omat pashat siellä lemuaa

Äänestä

Helsingin viemäriverkoston purkuputki on merellä 7km päässä mantereelta. Oisko syy tuossa

Äänestä
  • Et oo vissiin koskaan kuullut puhuttavan sellasesta asiasta kuin jätevedenpuhdistamo?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Et oo vissiin koskaan kuullut puhuttavan sellasesta asiasta kuin jätevedenpuhdistamo?

    Oletko kuullut ylijuoksutuksista.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Et oo vissiin koskaan kuullut puhuttavan sellasesta asiasta kuin jätevedenpuhdistamo?

    Ei jätevedipuhdistamo kaikkea puhdista. Suunnilleen joka kahdeksas shitti päätyy mereen.

    Äänestä

Rakeista se jiohtuu. Hesassa on n. 300 000 rakkia, mitkä kusee ja paskoo päivässä 180 000 litraa, vuodessa 66 miljoonaa litraa ja sontaa lähes saman verran, vain pienen osan paskoista rakkihullut keräävät pois. Kerrostalojen läheiset puskat haisee vietävästi keväisin ja kesälläkin.

Suuri osa jätöksistä kulkeutuu sadevesiviemäreitä pitkin mereen, siksihän se merikin rehevöityy ja haisee.

Äänestä
  • Haju havaittu ensimmäisen kerran vasta nyt tänä vuonna, joten eiköhän se alkuperä ole ulkomailla ja todennäköisesti venäjällä, koska pietarissa kerrottu joillain alueilla olevan sietämättömän kova ja paha löyhkä.

    Äänestä

Perussuomalaisten hengitys siellä haisee.

Äänestä

Helsinki on muutenkin haiseva kaupunki...ei ollut vielä 30 vuotta sitten.

Äänestä

Eihän tuo löyhkä ole ihme kun 20% ihmisperäisestä ätteestäkin päätyy mereen. Luonto reagoi tavalla tai toisella. Kesällä sinilevällä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Löhkän alkuperä on todennäköisesti viemäriputki joka vie saastat mereen Helsingin edustalle. Jäiden sulaessa ja otollisen ilmavirran aikana tuo löyhkä leijuu mantereelle.
Ensi kesänä onkin odotettavissa jälleen suuria sinilevälauttoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu