Venäjä on pyytänyt Kazakstania olemaan valmis toimittamaan 100 000 tonnia bensiiniä,Lähteiden mukaan Venäjä pelkää ajautumista bensapulaan öljynjalostamoihin kohdistuneiden Ukrainan drooni-iskujen seurauksena.
On se hyvä että Suomi on ollut viisas ja kaukonäköinen polttoaineidenkin suhteen ja tehnyt kauppasopimukset luotetettaviin maihin joisssa on hyvät toimitusvarmuudet .
Polttoaineiden hinnat nousisivat varmaan pilviin jos niitä edes saisi jos olisimme venäjän varassa näissäkin asioissa.
Venäjästä on tullut muulle maailmalle tarpeeton diktatuuri joka kerjää jo polttoaineitakin hattu kädessä ulkomailta.
On se hyvä että Suomi on ollut viisas ja kaukonäköinen polttoaineidenkin suhteen ja tehnyt kauppasopimukset luotetettaviin maihin joisssa on hyvät toimitusvarmuudet .
Polttoaineiden hinnat nousisivat varmaan pilviin jos niitä edes saisi jos olisimme venäjän varassa näissäkin asioissa.
Venäjästä on tullut muulle maailmalle tarpeeton diktatuuri joka kerjää jo polttoaineitakin hattu kädessä ulkomailta.
Vastaukset 33
Vanhimmat
"suurvalta" r........ä on polvillaan
Puten lätti on menossa kivikaudelle
Onko putin kyykyssä😂😂🤣🤣taisi käydä vain niin että suomi on kyykyssä ja pysyy🤣🤣🤫🤫😂😂
Kerjäläisten valtakunnan tsaari kerjää aseita pohjoiskoreasta polttoaineita Kazakstanista ja kaikkea mahdollista muuta apua Kiinasta .
Siinä tiltujen "suurvallan" meininkiä .... mikä kehitysmaa häh? 😁
venäjä nöyränä piippalakki kätösessään anelee ja rukoilee Kazakstanilta bensaa kuin pahainen nälkiintynyt kulkurakki.
Mitäs Pietarin tiltuloiset tähän?
Itäisessä Ukrainassa venäläisillä hankaluuksia saada polttoainetta asemilta
https://www.verkkouutiset.fi/a/venalaisjoukko-kokoontui-huoltoasemalle-himarsin-taysosuma-videolla/#8e2af054
Lakki kouraan rysäpöksylle ja kerjäämään Kazakstaniin muu ei nyt auta
Aika noloa sanoisin 🙈
"Kerjäläisten valtakuntaan, pääsee kaarnalaivalla vain." :-)
Kaikki menee suunnitelmien mukaan, eikö niin palstan Z-mieliset?
Mitäpä sitä bensalle tekee kun kaupassa ei oo munia ja muuta mukavaa...
On palattu lähtöruutuun, vanhoihin hyviin aikoihin.
Bensaa, dieseliä ja kananmunia saa vain valtion johto
Tämä on todellakin vaatinut suunnitelmataloutta, muuten ei tähän ei olisi pystytty.
Nyt sitten vankilat täyteen ja uusia rakentamaan, kyll se siitä....
Erikoista. Putin totesi noin vuosi sitten, että "Kazakstan ei ole edes oikea valtio". Ex-presidentti Nazarbaev (jonka tunnemme Nasse-setänä) loi hänen mukaansa valtion alueelle, jolla ei koskaan ole ollut valtiota. Putinin mielestä kazakkien pitäisi omien etujensa vuoksi palata laajemman venäläisen maailman yhteyteen, joka on kehittänyt teollisuutta ja edistyksellistä teknologiaa.
On se hurjan ovela tuo putte, taitaa olla sitä maailmankuulua shakinpelaajakansan oveluutta että ensin haukutaan lyttyyn, vähätellään ja uhkaillaan ja vasta sen jälkeen kerjätään hattu kourassa.
Noloa, niin noloa.
Kyllä .... se on just sitä.
Venäjä alkaa olemaan Kazakstanin alusmaa ja kerjäläisvaltio Kiinan ja muiden keskiaasian maiden jaloissa
Onko siellä Venäjällä huippuhelteet kun öljylähteet on kuivahtaneet?
Jos siitä öljystä on tullut vaseliinia niin tiltuille sitä uppoaisi reippahat määrät.
Nato jäsenyys lisää investointeja Suomeen näin mainostettiin, kävi niin että loppuivat kokonaan. Itä'Suomen kiintöistöjen hinta nousee, tosiasiassa kukaan ei niitä ota ilmankaan. Nato jäsenyys maksaa 40-50 miljonaa todellisuudessa miljardi ei riitä. Kaikki ollut valhetta.
Tiltu on erehtynyt taas palstasta täällä ihmetellään miksi öljyvaltio venäjästä on tullut kehitysmaa joka kerjää polttoaineita aseita ja kananmunia ulkomailta .
no hieman tarkkuutta eiköhän ne aiheet löydä oikeille palstoille tiltullakin jatkossa 😉
Vanhan sanonnan mukaan:
Kazakki ottaa kaiken irtonaisen Venäjältä.
Venäjä Kazakstanin vasalli
Venäjä on riippumaton muista maista.....vai miten se nyt menikään....Putin sanoi kuitenkin niin.....
Venäjän Teboililta ei saa bensaa kuin värväytymällä Ukrainaan vuodeksi.
Missä tiltun kommentti Venäjän valtavista luonnonvaroista?
Ehkäpä peilikuvas on samaa mieltä, tuosta putinistista ja kremlin kätyristä .... mutta SELKEÄ ENEMMISTÖ suomalaisista ei taatusti ole. :-)
>enkä ole ehtinyt injektoitumaan tutkituilla, tutuilla ja turvallisilla.
Venäjän vaikuttamisen olennaisimpia osia on juuri rokotuskauhun lietsominen typerysten keskuuteen. Sinä et kuitenkaan ole typerys vaan Pietarin trolli. Ellei sitten pidä olla typerys jo valmiiksi, jotta lähtisi niin halpamaiseen duuniin.
Ei hyvältä näytä Venäjänä meno vaikka kaikki tehdään uusien suunnitelmien mukaan.
Eiikä!?
Öljy- ja kaasumaa rusland pummaa löpöä vähättelemältään Kazakstanilta! 😂
Ompa aika nolo homma. 🤭
Mitähän seuraavaksi...
Putin venäjän vastine mr Beanille .
Nolojen tilanteiden mies venäläisittäin.
En ole facebookissa. Laita kaikki juttusi sinne.
16 000 m³:n öljysäiliöitä 6 250 000 kpl veden painolla.
Venäjä eilen: Seuraavaksi hyökkäämmen Kazakstaniin. Kazakstan ei ole edes oikea valtio!
Venäjä bensapulassa tänään: Hei Kazakstan, se oli vaan läppää. Älä nyt suutu toveri, kuule voisitko muuten vähän jelpata? Vaikka 100 000 barrelia bensaa noin aluksi? Onnistuisko?
Ei ole,Penza lopu.
Kazakstanissakin on suurtulvat ja niiden on pitänyt evakuoida 100 000 ihmistä tulvien alta, että voi olla heillä olevan muitakin hommia murehdittavanaan ihan itsellään kuin venäläisten polttoainapula?