ELÄKKEET LEIKKURIIN

Eläkkeistä voi huoletta leikata. Kaikki jotka saavat yli 2000 euroa nettona,niin ei muuta kun talkoisiin mukaan. Kokoomus tietysti laittaa hanttiin kun pelkäävät hyvätuloisten eläkeläisten kostoa.
10280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Juurikin näin,nyt on kokoomuksen aika tulla vastaan persut sen jo teki. Pienemmät eläkkeet rauhaan.

Äänestä
  • Valtion ylimmät virkamiehet parin kuukauden palkattomalle lomalle ja valtioenemmistöisten yritysten johtajien palkat leikkurin. Miljoonapalkkojen jako kriminalisoitava.

    Äänestä

Eläkeläisparit inisevät ja yhteiset tulot 3000e, autot, veneet ja mökit. VOIVOIVOI kyllä ei voi leikata. Rahat menee Tokmanniin ja kylpylöihin. "00 riittä ja on muuta omaisuutta päälle jota myydä tai verottaa!

Äänestä

Kyllä eläkeläisistä monet ovat indeksien jäädytyksien puolella. Kokoomus nyt taitaa kuitenkin haluavan leikata kansaneläkkeet, takuueläkkeet ja varmasti eläkeläisten asumistuen. Purra onneksi puolustaa pienituloisia eläkeläisiä ja nyt ei pidä taipua kokoomuksen tahtoon.

Äänestä

Jos kakkia veroja työn veroja nostettais esim. 0,5% paljonko valtio saisi rahaa?
Pieni tuloiset työläiset ja eläkeläiset maksaisivat euromääräisesti vähemmän.

Äänestä

Kansanedustajien eläkkeisiin pitäisi puuttua , niin että ne vastaisi muita
eläkkeen saajia.

Äänestä

Montako kymmentä miljoonaa eläkkeiden leikkaamisella saataisiin kirstuun? Tarve on 13 miljardia velkaa. 13000 miljoonaa. Se on esimerkiksi 325 kertaa 40 miljoonaa. Noin kun katsoo, on vaikea hahmottaa että Suomi selviäisi tästä.

Äänestä

Mitkävitun talkoot nyt menossa!
Punaviherkepukupla piti bileet ja jakoi meidän rahoja rekkakuormallisia unipereihin, mamutuksiin, espanjalaisten satamarakentamisiin, afrikkalaisile, Venäjän infrastruktuuriin, jnejnejne!

Nyt on bileet loppuneet ja on krapula jauhonsyönnistä ja lompsanjakamisesta!

Vituttaa ja paikat kippeenä!

Nyt kaikki mukana olleet ja kannattajajäsenet, hoitakaa jälkisiivous ja velkanne.
Mukaan talkoisiin myös kulttuuriväki, joka niin hanakasti on puolustanut huorahtavaa yhteishyvä-jakorasia Mariinin pissisrahankäyttöä.

Punavihreät eläkeläisetkin mukaan vaan, hushus!

Mamut sinne myöskin, hopihopi!

Äänestä

𝐣𝐨𝐬 𝐥𝐞𝐢𝐤𝐚𝐭𝐚𝐚𝐧, 𝐞𝐢 𝐚̈𝐚̈𝐧𝐢𝐚̈ 𝐩𝐞𝐫𝐬𝐮𝐢𝐥𝐥𝐞.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eläkkeistä voi huoletta leikata. Kaikki jotka saavat yli 2000 euroa nettona,niin ei muuta kun talkoisiin mukaan. Kokoomus tietysti laittaa hanttiin kun pelkäävät hyvätuloisten eläkeläisten kostoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu