Kaikki säästötoimenpiteet ja kiristykset ovat sosialidemokraattisten, virkavastuulla toimineiden virkahenkilöiden suunnittelemia.
Purra ainoastaa esittää ne eduskunnalle päätettäväksi,
Purra ainoastaa esittää ne eduskunnalle päätettäväksi,
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
En tiedä puoluekannasta, mutta tv-haastattelussa budjettipäällikkö viäntää niin umpisavoa, että teköö häjyä kuunnella.🤪
Koulupudokas :)))
Hallitus päättää, ministeriöt toteuttaa,
Otan osaa
Virkamiehet laskevat ja suosittelevat hallitusta toimimaan siten mikä on Suomen talouden kehityksen kannalta parasta.🇫🇮
Eduskunta ne päätökset tekee. Vasemmistolaiset virkahenkilöt suunnittelevat Purran selän takana ja hallitus esittää eduskunnalle.
PS ja Purra! 🇫🇮❤️👍
Ja on helppo purra!
Maahanmuuto on syönyt ne kolme miljardia, mitkä nyt pitää taas kerätä kansalta. Ei olisi uskonut että persuista tulisi sosialistinen maahanmuuttomyönteinen sakki.
Ei ikinä!
Persut on paras puolue suomalaisille 🇫🇮❤️👍
Ja Hevoinen luppaa kohta lissää ulukomaille. Kansan taskun oltava karttuisa näitten sotshullujen kans.
Marinin hallitus meinasi tuhota Suomen!
Eikä se jäänyt meinaamiseksi. Kansa on jaettu kahtia ja velkojen korotkin ovat älyttömiä. Lisää kunniakansalaisia pitäisi vain saada mukamas töihin.
Tänään juuri joku nörtti Pariisista kertoi telkussa, että siellä on hieno työskennellä, hyvä palkka ja kaikki mitä voi vaatia ja korkean teknologian työvoimaa saatavilla vaikka kuinka.
Miksi ne muka tulisivat Suomeen töihin?
Suomi on elänyt velaksi 15 - 16 vuotta.
Bkt ei ole kasvanut tänä aikana juuri lainkaan, mutta julkisen talouden menoja on kasvatettu vuodesta toiseen ja maksettu niitä velkaa tekemällä ja verotusta kiristämällä.
"Nyt maksuaika tullut on, ja kuuluu ääni Herran", sanotaan virressä.
Varsinkin vasemmalla laidalla vuosia tolkutettiin, ettei velkoja tarvitse maksaa, mutta maksettava niitä on.
Jos Suomi ei itse saa talouttaan tasapainoon, Suomeen tulee sellaisia herroja, jotka sanovat, mitä ja miten tehdään, eikä vastaan pullikointi auta.
Höpö höpö.
Blondin kommentti?