https://demokraatti.fi/taloustieteilija-markus-jantti-vastaa-bjorn-wahlroosin-herjoihin-en-ole-koskaan-ollut-kommunisti-ja-tiedan-mita-nalle-oikeasti-pelkaa
Wahlroosista on ollut Suomelle pelkkää haittaa, sulki konttoreita ja tuhosi työpaikkoja ja keräsi rahat itselleen ja vei veroparatiiseihin.
Wahlroosista on ollut Suomelle pelkkää haittaa, sulki konttoreita ja tuhosi työpaikkoja ja keräsi rahat itselleen ja vei veroparatiiseihin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nalle nosti miljoonien maataloustuet kartanon tiluksilleen, pian myi kartanon ja häipyi rahoineen Suomea vähemmän verottavaan Ruotsiin. Että semmoinen snobi.
Nalle ei halua, että ihmiset lukevat Pikettyä, jottei totuus hänen kaltaisistaan paljastu.
Nalle on ex-taistolainen. Rikastui hyväveljien, mm. ministeriökanslisti isänsä ja Manun myötävaikutuksella. Mauno Koivisto syyllistyi valtiopetokseen. Hae netistä; "Koiviston konklaavi".
Nallen alkupääomat on noista Suomen 90-luvun pankkikeikausista. Hänestä tuli tuolloon miljonääri ja taistolaisuutensa jäi taakse.
Koivisto laittoi tuolloin jopa Suomen oikeusoppineetkin turvaamaan noita rikoksia, pankkeja ja hyvävelikaartia.
Wahlroosia ei sovi arvostella. Nalle on nykyään persujen kansallissankari.
En tosiaan tiennyt että Jäntti on entinen SKDL:läläinen ja vasemmistoliiton perustaja, vaan ei koskaan kommunisti.
Nalle on täys pelle, tästä keinottelijasta ei ole ollut mitään hyötyä Suomen taloudelle, verojen kiertäjä, suunsoittaja. Missä lienee lymyilemässä tälläkin hetkellä piiloittelemassa rahojaan veroparatiiseihin. Surkimus.
En ole koskaan ymmärtänyt, miksi Nallesta tehtiin rikas. Eihän ole mikään synnynnäinen taloudellinen nero. Se kyllä voi ollakin se syy, miksi tehtiin. Neukut tunsivat hänen henkisen profiilinsa hyvin, kun Nalle teininä oli taistolaisia. Heille ja monelle muullekin ahne, mutta hieman yksinkertainen hallitsemassa valtiolta otettua omaisuutta on ollut onnenpotku.