Raamatun perusteella jumalat eivät olleet pasifisteja, vaan hyvin julmia ja sotaisia.
Jahve jumala oli pitkävihainen kostaja ja armoton tappaja ja tapattaja.
Veren vuodattaminen oli kunnia-asia jumalille ja hänen palvelijoilleen.
Käytiin oikein kisaa siitä, kenen jumala oli mahtavin tappaja ja teurastaja.
Jossain vaiheessa astui kuvaan itse jumalan poikakin, joka kertoi, ettei hän ole tuomassa maahan rauhaa vaan miekan.
Onko maailma muuttunut tältä osin? Ei ole.
Vielä edelleen jumalhullut tappavat ja lietsovat sotaa tosiaan vastaan.
Ei tarvitse kuin kääntää päänsä vaikkapa sinne Lähi-idän suuntaan, jossa Jahven palvojat haluavat päästä eroon samaa jumalaa palvovista islamin uskoisista. Hekin palvovat Allahia (jumalaa) kuten juutalaisetkin.
Miksi jumalhullut siis käyvät sotaa keskenään?
Haluavatko he kilpailla siitä, kuka palvoo sitä oikeaa jumalaa?
Vai pyrkivätkö he alistamaan vastapuolen oman jumalansa ikeen alle?
Mikä saa jumalhullut sotimaan?
Olivatko raamatun jumalat pasifisteja?
13
242
Vastaukset
- Anonyymi
Olisin ihan tyytyväinen siihenkin, jos ateistit ja muut maallistuneet ihmiset ei sotisi.
Mutta näkyy onnistuvan ihan ilman jumalaakin...- Anonyymi
Putin sotii jumalan nimissä ja hän vertasi juuri äsken itseään Jeesukseen.
Ortodoksi kirkon johtaja sanoi, että Ukraina pitää tuhota.
Tällaista uskonharhaisten sotaa käydään jo kolmatta vuotta.
Ei näköjään onnistu sotiminen ilman jumalaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putin sotii jumalan nimissä ja hän vertasi juuri äsken itseään Jeesukseen.
Ortodoksi kirkon johtaja sanoi, että Ukraina pitää tuhota.
Tällaista uskonharhaisten sotaa käydään jo kolmatta vuotta.
Ei näköjään onnistu sotiminen ilman jumalaa.Höpöhöpö. Sotahistorian tutkijat sanovat suoraan, että vain noin 10% kaikista sodista käydään uskonnon takia.
- Anonyymi
Raamatun jumala oli julma kostaja ja puhisi vihassaan:
Naah. 1:2,6 "Kiivas Jumala ja kostaja on Herra. Herra on kostaja ja vihastuvainen. Kuka seisoo hänen tuimuutensa edessä, ja kuka kestää hänen vihansa hehkua? Hänen vihastuksensa vuotaa niinkuin tuli, ja kalliot halkeilevat hänen edessänsä."
Hänen seuraajansa ovat omineet jumalansa luonteenpiirteet:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010359132.html- Anonyymi
Älä ole typerä.
- Anonyymi
Aloitus on typerää valhetta.
- Anonyymi
Aloitus on totisinta totta. Yli 90% maailmassamme käytävistä sodista on nykyään uskonharhaisten toteuttamia ja heidän pyrkimys saada lisää elintilaa ja kannattajia.
Ei tarvitse olla ruudinkeksijä, kun sen voi itse todeta.
Ukrainan sota perustuu Putinin ja ortodoksikirkon maailmanvalloitukseen, koska ortodoksit kokevat jäävänsä katolilaisten jalkoihin.
Jenkkien ja Lähi-idän sodat ovat kaikki perustuneet protestanttien ja islamistien yhteenottoihin.
Israelin nykyinen kriisi on juutalaisten ja islamilaisen maailman yhteenotto ja konflikti.
Ristiretket, joita oli yhteensä yhdeksän, olivat julmaa pyrkimystä kristittyjen taholta valloittaa pakkokäännyttämällä maita kristinuskoon.- Anonyymi
Maailma ilman uskontoja olisi paratiisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maailma ilman uskontoja olisi paratiisi.
Ei todellakaan olisi. Käy Pohjois-Koreassa, niin tiedät mikä sinua odottaisi.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa.
- Anonyymi
On kehäpäätelmä että maailma olisi ihana paikka ilman uskontoja kun juuri evoluutio se on sattumalta ne uskonnot ihmisen päänuppiin iskenyt. Ei tiede tunne sellaista ajattelumallia, että usko satuolentoihin olisi tippunut taivaasta ja siksi maailma on paha paikka eikä sille ole tieteellistä selitystä miksi niin on kuin että syynä on satuolentoihin uskominen.
- Anonyymi
Tuo on valhetta, kuten evoluutiokin.
- Anonyymi
Sota ei johdu suoraan uskonnoista eikä Jumala ole niihin kuin välillisesti syyllinen.
Saatana masinoi sotia. Ne ovat aina saatanan tekosia tappaa toisia Jumalan luomia ihmisiä, ihmisiä joihin on puhallettu elävä Jumalan Henki.
Ei ihmiset koskaan sodi Pyhässä Hengessä, eivät tapa hengessä muita ihmisiä eikä Jumala aja heitä sellaiseen tilanteeseen jos ovat Jumalalle kuuliaisia. Jos joutuu sotaan, on jo sotketunut saatanan juoniin eikä siinä enää rukoilu auta että jos voittaisimme nyt tämän sodan. Ei Jumala puutu saatanan maisinoimiin sotiin kun ihmiset ovat itse antaneet vallan saatanalle itsessään.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1866221Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614703Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu564467Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa674296Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682692En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622205Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331672odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1381599- 531525
- 341338