Todellinen uhkakuva

Euroopassa yli viisi mijoonaa arabitaustaista (Ismaelin jälkeläisiä).
Mitä ne täällä tekevät ?
12221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"Islamisti-pappien johtamalla Iranilla voi olla käyttövalmiina viisi ydinpommia, kirjoittaa tänään Saudi-Arabiassa ilmestyvä lehti. Toukokuussa pommeja voi olla jo 12, -tiedustelutietojen mukaan. Tiedustelulähteet kertoivat jo lokakuussa -2023 pappisjohtoisella Iranilla olevan hallussaan tarpeeksi rikastettua uraania yhden pommin valmistamiseen viikossa, mikä tekee 5 pommia kuudessa viikossa. Kun tämän arvion laatimista on kulunut jo yli 3 kuukautta, pommeja saattaa … Jatka artikkelin Arabi-lehti kirjoittaa tänään Iranin viidestä (5) valmiista ydinpommistalukemista."

Lainaus Arabilehdestä.

Äänestä

Hölmöilevät. Ovat eksyneet omasta hölmölandiasta pois. Mielestäni heidät voi ohjata takasin omaan maahansa. Siellä se on mitä he etsivät.

Äänestä

Palstan aihe on helluntailaisuus. Olet väärällä osastolla.

Äänestä

Uskontoon liittyen islamisteja on yli miljardi. Joskin aivan kaikkia ei saa käännytettyä pyhään sotaan ja mukana on lapsia ja naisia, mutta silti melkoinen joukko, joka kasvaa vauhdilla. Enemmän kuin mikään muu uskonto.

Äänestä

Miten käy ateisteille ?
Islam on käännyttävä uskonto ja sotaisa viha uskonto.

Äänestä

EU:ssa islamherätys.

Äänestä

Ateistit ajattelee että Allah on suuri.

Vaihtoehdot ovat aika vähissä.

Äänestä

Niin eivät ateistit ala kouluttamaan itseään siihen miten osaavat näyttää Koraanista ristiriitaisuudet ja miten osoittaa islamisteille että ei Allahia ole olemassa eikä laatimaan kysymyssarjaa islamistien uskosta. He tyytyvät toteamaan että Allah on suuri ja vaikuttava eikä sen kanssa kannata pelleillä.

Äänestä

Vallitseva tilanne on osittain kristittyjen omaa syytä. Jeesus käski seuraajiaan menemään kaikkeen maailmaan ja saarnaamaan evankeliumia kaikille luoduille. Olisivat vain totelleet opettajaa.

Sen sijaan nämä keskittyivät oman edun tavoitteluun ja ryhtyivät hengellisiksi huijareiksi. Tätä on nyt jatkunut reilut 2000 vuotta.

Äänestä

Ateisteille islamistit ovat isompi ongelma. Islamistit ovat uskovia, jotka ovat pienin muutoksen kopioineet vanhan liiton uskon lakeineen ja tarinoineen. Jopa niin, että jotkut heistä lukevat Raamattua saadakseen lisää tietoa henkilöistä joista molemmista on kirjoitettu sekä Koraanissa että Raamatussa. Kristinuskon näkökulmasta he ovat vain harhaoppisia eikä siinä sinällään ole sen suhteen mitään erikoista. Niitähän riittää muutoin omissakin piireissä.

Ateisteille taasen islam on kova pala eikä riitä se että opetellaan sitä miten puhuttelen islamistia ja mitä ristiriitoja Koraanissa on, vaan jos lähtee käytännön työhön poistamaan aivopesua islamisteilta, niin täytyy samalla saada jonkinlainen taistelukoulutus ja olla valmis tappamaan henkensä puolesta. Eli vähän joutuu aatteen eteen uhrautumaan.

Äänestä

Jotain vikaahan järjestelmässä on. Siellä.
Kristityt eivät ole jonottamassa Kaanam porteilla.

Äänestä

Islamilla on pitkä historia Euroopassa, joka näkyy esimerkiksi Espanjaa lähes 800 vuotta hallinneiden maurien jäljiltä. Osmanien valtakunta ulottui Itä-Eurooppaan, ja islam on edelleen enemmistöuskonto esim. Albaniassa ja Pohjois-Makedoniassa.
Uudemman ajan muslimit saapuivat Eurooppaan 1900-luvun alussa, kun Euroopassa tarvittiin sodissa menehtyneiden vuoksi työvoimaa. 2000-luvun sodat toivat lisää pakolaisia. Islam on erilaista eri kulttuureissa. Eurooppalainen islam (euroislam) on myös erilaista. Maahanmuuttajat ovat muovanneet uskoaan uuteen kotimaahan sopivaksi ja siihen on luultavasti vaikuttanut Euroopassa vallitseva ajattelun ja tulkinnan vapaus. Eurooppalainen ilmapiiri on siis vaikuttanut muslimeihin siinä kuin muihinkin maahanmuuttajiin. Suomalaisilla olisi vielä sivistymisen paikka.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Euroopassa yli viisi mijoonaa arabitaustaista (Ismaelin jälkeläisiä).
Mitä ne täällä tekevät ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu