Mooses näki Jahven Jumalan palavassa pensaassa. Tämä oli Herran enkeli. 2Ms 3
Jaakob paini Herran Sebaotin kanssa, joka oli enkeli. Hoos
Herra Sebaot eli Jehova on siis enkeli, ei Jumala itse. Ja tämä enkeli on luonut taivaan ja maan ja kaiken niissä olevan.
Missä on sitten Isä Jumala, kun Vanha testamentti kertoo vain enkelistä?
Jaakob paini Herran Sebaotin kanssa, joka oli enkeli. Hoos
Herra Sebaot eli Jehova on siis enkeli, ei Jumala itse. Ja tämä enkeli on luonut taivaan ja maan ja kaiken niissä olevan.
Missä on sitten Isä Jumala, kun Vanha testamentti kertoo vain enkelistä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Enkeli-sana voi tarkoittaa lähettilästä tai ilmestystä. Jumala voi esiintyä ihmisenä, enkelinä, tai puhua vaikka tulena palavassa pensaassa. Jumala ilmestyi orjantappurapensaassa Moosekselle. Jeesuksen päähän pantiin orjantappuroista kruunu. Jumalan tuli on siis ilmestynyt orjantappuroissa.
Raamattu ei sano sellaista, että pensas olisi ollut orjatappurapensas. Teet oman johtopäätöksen asiasta, joka menee yli Raamatun ilmoituksen.
2.Mooseksen kirja:
3:2 Silloin Herran enkeli ilmestyi hänelle tulen liekissä keskellä orjantappurapensasta; ja hän näki, että pensas paloi ilmitulessa, mutta pensas ei kuitenkaan kulunut.
Onx noi kaikki nyt varmasti yx ja sama persoona?
Herra Sebaot on käsittääkseni Intiassa Indra, Taivaan Jumala. Kun taas Jehovasta tulee lähinnä mieleen Hari.
Ei kai persoonia tule toisiinsa sekoittaa.
Ristillä 33 jkr kuolleen Isän kasvojen kirkkaus on fragmentteina nostettu ylös kuolleista ja Nykyisin nuo fragmentit ovat puolijumalia kuten Indra, Brahma, Shiva jne. Ne ovat kukin erillisiä fragmentteja.
Kun puhutaan kirkkaudesta tai valtaistuimen sateenkaaresta tarkoitetaan ylösnousseita fragmentteja kuolleesta Jumalasta.
Lyhyesti:
Jehova on Kaikkivaltias ja eri persoona kuin Herra Zebaot joka on taivaan Jumala. ???
En näitä asioita kyllä tunne paremmin kuin muutkaan. Joh. 16:25 käy toteen tänä aikana ja Jeesus valistaa kaikki Isän suhteen AVOIMESTI .
Saa nähdä mikä hänen valistuksestaan muodostuu oikeaksi opiksi.
Hindulaisuudessa on kolminaisuus. Kuitenkin on kiistelty, onko hindulaisuuden Krisna sama kuin kristinuskon Kristus. Kuuntelin joskus Youtube-videoilta selityksiä, miksi Krisna ei voi olla sama kuin Jeesus.
https://www.youtube.com/watch?v=jzAPT8H23KY
Pintapuolinen vertailu, että samantyyppisiä asioita näissä uskonnoissa on.
https://www.youtube.com/watch?v=A6vtA5O5Ako
Jeesuksen ja Krisnan vertailu, jota en ole katsonut läpi vielä.
Ei-helluntailainen kommentti:
Raamatun ilmaus "Herran enkeli" voidaan ymmärtää: Jumalan ilmestys, enkelihahmossa.