Tämä nykynen sikahallituksemme kokee mahdottomaksi leikata hyvätuloisilta ja rikkailta. Kilpailua vääristävustä valtavista yritystuista ei voi leikata ku saajat on hallituspuolueiden äänestäjiä ja rahallisia tukijoita.
Nostetaan sitte alvia niin jo suurimmiksi sikalauman uhreiksi joutuneet duunarit ja köyhät joutuu varmasti tämänki leikkauksen kohteeksi.
Suomessa ei ole koskaan nähty tällaista leikkauspolitiikkaa jossa näin törkeästi ajetaan omia ja omien puolueiden etuja.
Persuäänestäjät lienee hallituspuolueiden äänestäjistä ainoat joihin leikkaukset on osunu ja osuu. Voi ne olla ihmeissään moisesta leikkaamisesta.
Nostetaan sitte alvia niin jo suurimmiksi sikalauman uhreiksi joutuneet duunarit ja köyhät joutuu varmasti tämänki leikkauksen kohteeksi.
Suomessa ei ole koskaan nähty tällaista leikkauspolitiikkaa jossa näin törkeästi ajetaan omia ja omien puolueiden etuja.
Persuäänestäjät lienee hallituspuolueiden äänestäjistä ainoat joihin leikkaukset on osunu ja osuu. Voi ne olla ihmeissään moisesta leikkaamisesta.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kun persu-joutojätkien takuueläkettä leikataan, sitten se itku alkaa.
Persut on turhia.
Eikös Terijoen tyttöhallitus ole luvannut kaikille takuupalkan 3500€/m ja kantaväestölle jokaiselle vapaalipun leipäjonoon?
hyvä aloitus
Voi voi aivopierua.
Tottakai ne kokee mahdottomaksi ENÄÄ laittaa ENEMPÄÄ hyvätuloisia kustantaan vasurivässyköiden elämää.
Siksi niitä kutsutaan oikeistoksi.
Jos niillä ei olisi yhtään häpyä maksattaa kaikkea niillä joillain "rikkailla" ja "hyvätuloisilla" niin nehän ois vasuri-kommareita.
Joten mitä ulinaa tämä on? Nyt on oikeisto vallassa ja "köyhä" ulisija joutuu huolehtiin itsestään, eikä loisiin "rikkaiden" lompakolla.
Kuka muka yllättyi?
Noinhan sen pitääkin olla. Vastaa itse itsestäsi, äläkä ulise ja itke.
Ryhdy vaikka rikkaaksi!
Tee jotain!
Raippavero on tulossa, joten mitä poraat?
Mikä muukaan olisi odotettavissa vasemmistolta, joka ei koskaan ole tehnyt oikeaa työtä.
Bygmi urbo .
Robottidemokratiaa pitäisi kunnioittaa käytöksen verran.
Jee
Piiri pieni pyörii transut siellä hyörii...
Suomi johdetaan vielä syvempään lamaan .
Tuohan on oikeudenmukaista että kaikki maksavat saman verran.
t. demari
Mennään ostolakkoon. Kierrätys kunniaan. Myydään toinen toisillemme.
Ei tarvitse leikata eikä korottaa veroja. Lopetetaan vain turhat toiminnot ja kaikenlaiset hölmöilyt, se riittää.
Valtion virkamiesten palkkoja on leikattava, jotta niihin tehtäviin jää vain oikeasti motivoituneet, eli armeijan kantahenkilöstön, poliisin, palomiesten ym, palkat puolitettava.
Jos raha kiinnostaa enemmän kuin Suomen Valtion hyvinvointi, voi lähteä kävelemään sitten...
Listaamattomat pörssifirmat eivät tule verotuksen piiriin, veronkiertoa ei muutenkaan tehosteta, joku Björn Wahlroos saa kartanonsa pelloille maataloustukia, suuria eläkkeitä ei veroteta Sveitsissä (isoja ex-pomoja asuu siellä veropakolaisina), THL:stä ei potkita suojatyöläisiä pihalle jne. Sen sijaan taviskansaa pitää polkea maan rakoon. No, pian kuihtuu pienet ja keskisuuret kotimaan kysyntään pohjanneet firmat ja väkeä kortistoon. Kok + PS ovat karmeita. Kristillisilläkään ei ole mitään sydäntä eli ovat haista paskan-uskovaisia.
Orpolle rakennettava tunnin junayhteys Turkuun joutaa pois budjetista. Neljä miljardia Orpon viidestättoista minuutista on liian suuri kustannus.
Purra ei luovu parin tonnin lisästä minkä sai palkkaveroalellaan.