Homoavioliitto soppa kiuhuu yli Jyväskylän seurakunnassa

Anonyymi-ap

"Jyväskylän seurakunnan tiloissa ei vieläkään vietetä sateenkaarihäitä, vaikka kirkkoneuvosto niin haluaisikin.

Lapuan hiippakunnan tuomiokapituli päätti tänään keskiviikkona äänin 5–2, että linjausta ei muuteta. Päätökseen jätettiin eriävä mielipide.

Asiaa on puitu Jyväskylässä pitkään, sillä kirkkoneuvosto hyväksyi marraskuussa aloitteen samaa sukupuolta olevien parien vihkimisistä kirkon tiloissa äänin 8–5. Jyväskylän kirkkoherra Arto Viitalalle ajatus ei kuitenkaan käynyt.

Kirkon tilojen käytöstä eri tarkoituksiin päättää kirkkojärjestyksen mukaan kirkkoherra yhdessä kirkkoneuvoston tai seurakuntaneuvoston kanssa. Osassa Suomen seurakunnista onkin linjattu samaa sukupuolta olevien parien vihkimisen käyvän kirkon tiloissa.

Laajempi kysymys siitä, miten kirkon pitäisi suhtautua samaa sukupuolta olevien parien vihkimiseen on ollut iso kiistakapula jo pitkään."

https://yle.fi/a/74-20084256

16

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö kirkko voisi jo vähitellen jakautua juridisesti heterokirkkoon ja homokirkkoon? Käytännön tasolla se on jo jakautunut. Naurettavaa sisäistä tappelua vuodesta toiseen. Kuka tällaisille narreille haluaa enää maksaa kirkollisveroa?

      • Anonyymi

        Ei liberaalit halua perustaa omaa kirkkoa. Liberaalit haluaa varastaa nykyisen kirkon omiin nimiinsä, häpäistä Raamatun, Jumalan, Jeesuksen ja pyyhkiä kaikilla perinteisillä 2000 vuotisilla opeilla lattiaa. Uudella perustetulla kirkolla ei olisi mitään valtiollista perustulaillista asemaa, verotusoikeutta eikä sadoittain kaikenlaisia eri oikeuksia ja vapauksia. Uudella kirkolla ei olisi multimiljardi omaisuutta, sadoittain kirkkoja ja tuhansittain muita kiinteistöjä, ei tolkutonta metsä- ja maa-omaisuutta, ei hautausmonopolibisnestä, ei mittavaa sijoituskiinteistösalkkua eikä 3,5 miljoonan jäsenpohjaa, jolta kupataan verotuksen kautta vaivihkaa miljardieuroa vuodessa. Ensin pitää potkia vanha isäntä talosta ulos, jotta uusi rikollinen voi asettua asumaan vanhan isännän taloon.


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍑 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/hot2024

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Pärskistä! Päättää kirkko mitä vain, niin tästä tullaan jauhamaan kirkossa vielä 40 vuoden päästä, samoin kuin nais-pappeus asiaakaan ei ole vieläkään kirkossa lopullisesti haudattu.

    • Anonyymi

      Ai miten näenkään mielessäni kauniin kedon kukkasen, jonka terälehtiä pappi nyppii yksitellen "Vihkii, ei vihi, vihkii, ei vihi"...

      • Anonyymi

        Enemmänkin niin, että yksi pappi nyppii hokien "vihkii, vihkii" ja toinen "ei vihi, ei vihi"...


    • Anonyymi

      Onko avausviestissä mainittu "iso kiistakapula" jonkinlainen kiertoilmaus? ;D

    • Anonyymi

      Todella hämätään oikeita kristittyjä. Tarkoitus saada hämmennystä aikaan ja Herran Pyhän Jumalan kohtaaminen kirkossa turmella, saastuttaa koko kirkkorakennus.

      Ei ole kunnioitusta Herran elävää sanaa kohtaan. Häpäistään koko usko että toimituksen pyhyys.

      2.Pietarin kirje:
      2:1 Mutta myös valheprofeettoja oli kansan seassa, niinkuin teidänkin keskuudessanne on oleva valheenopettajia, jotka salaa kuljettavat sisään turmiollisia harhaoppeja, kieltävätpä Herrankin, joka on heidät ostanut, ja tuottavat itselleen äkillisen perikadon.

      • Anonyymi

        Kyllä juuri näin. Kyllä kunnon kristitty syrjii ihan raamatunkin mukaan homppeleita ja naisia, jotka selkeästi ovat jumalan tahdon mukaan miestä ala-arvoisempia.

        Jokaisen kunnon lähimmäistään todella rakastavan kristityn velvollisuuksiin kuuluu myöskin kivittämisen ja orjuuden palauttaminen lailliseen yhteiskuntajärjestykseen. Koska tämäkin on raamatun mukaan kaikkivoivan ja ihmiskuntaa yli kaiken rakastavan jahven tarkoitus, joten miksi taistella sitä vastaan? Sehän olisi pelkkää jumalanpilkkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä juuri näin. Kyllä kunnon kristitty syrjii ihan raamatunkin mukaan homppeleita ja naisia, jotka selkeästi ovat jumalan tahdon mukaan miestä ala-arvoisempia.

        Jokaisen kunnon lähimmäistään todella rakastavan kristityn velvollisuuksiin kuuluu myöskin kivittämisen ja orjuuden palauttaminen lailliseen yhteiskuntajärjestykseen. Koska tämäkin on raamatun mukaan kaikkivoivan ja ihmiskuntaa yli kaiken rakastavan jahven tarkoitus, joten miksi taistella sitä vastaan? Sehän olisi pelkkää jumalanpilkkaa.

        Se on suvaitsevaisuutta ja virallista sopimus kulttuuria kerrakseen: BDSM (bondage, discipline, dominance, submission, sadism, masochism) sisältää valtavan kirjon erilaisia mieltymyksiä, joissa yksi osapuoli voi nauttia alistumisesta tai hallinnasta, kivusta tai sitomisesta. Tässä voi olla mukana erilaisia fetissejä ja mieltymyksiä ja peniksen irti leikkaamista.


    • Anonyymi

      Tälläiset uutiset lupaa mielenkiintoista kirkolliskokousta toukokuulle, jossa asiasta otetaan oikein kunnolla yhteen.

    • Anonyymi

      Rakentakaa omat kirkkonne.

    • Anonyymi

      "Suomen suurimman seurakunnan tilat suljettiin samansukupuolisilta hääpareilta"

      "Se miten avioliittokäsityksen tai -käsitysten muuttuminen etenee, on nyt kiinni kirkolliskokouksesta, joka on evankelis-luterilaisen kirkon opin kannalta korkein määräävä toimija.

      Siitä kaikki haastatellut kirkolliskokousedustajat ovat yhtä mieltä, että asia on tämän vuoden tärkeimpiä.

      Miten nopeasti ja miten asiassa edetään, se on kiinni toukokuussa alkavasta valiokuntien valmistelutyöstä ja tulevan syksyn kirkolliskokouksesta."

      https://yle.fi/a/74-20084343

      • Anonyymi

        "Evankelis-luterilaisen kirkon mukaan avioliitto on miehen ja naisen välinen. Samoin vihkimistä koskeva säännöstö."

        Kun tätä itkua ja parkua lukee ja kuuntelee, niin kummasti liberaaleilta tuntuu unohtuvan mikä kirkon virallinen linja on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Evankelis-luterilaisen kirkon mukaan avioliitto on miehen ja naisen välinen. Samoin vihkimistä koskeva säännöstö."

        Kun tätä itkua ja parkua lukee ja kuuntelee, niin kummasti liberaaleilta tuntuu unohtuvan mikä kirkon virallinen linja on.

        Jos kirkolliskokous vaihtaa "kirkon virallisen linjan", muuttuuko myös käsityksesi kirkosta? Eroatko jopa?


    • Anonyymi

      Onhan tämä änkyrä piispoille noloa, että se on kaikista suurin seurakunta joka pitää kiinni perinteisestä avioliitosta. Jyväskylän seurakunnalla on yli 90 000 jäsentä. Tämä ei lupaa hyvää toukokuun kirkolliskokoukseen, jossa asiasta pitäisi päättää. Tai lupaa hyvää, mutta perinteisen avioliiton kannattajille. Hyvää taitaa luvata myös kirkosta eroamiselle.

      Jos kirkolliskokouksen päätös on pitää kiinni perinteisestä avioliitosta vain miehen ja naisen välisenä, niin oliko se sitten siinä. Vai äänestetäänkö tästä vuoden välein niin kauan, että änkyrät saa tahtonsa läpi? Ja jos änkyrät saa tahtonsa läpi, niin loppuuko äänestäminen siihen? Aika kummalliselta tuntuu, että vain änkyröiden tahdon mukaan äänestäminen on sitä oikein äänestämistä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2017
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1590
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      62
      1301
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      74
      1128
    5. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      76
      1110
    6. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1064
    7. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1031
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      35
      987
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      883
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      844
    Aihe