Opposition jankutus menee perille.

Kun viikosta toiseen kyselytunnilla jankutetaan samasta asiasta. Ymmärrys ei riitä, että Suomi joutuu holhoukseen jos mitään ei tehdä. Emme saa kohta lainaa, IMF ja Kansainvälinen valuuttarahasto pistää hanat kiinni. Opposition viikottainen provosointi ja haukkuminen kyselytunnilla saa nuoret kohta kadulle ja alkaa paikkojen hajotttaminen.
Lapsellista buuata yhdelle ministerille, hänähän tekee mitä on pakko tehdä.
https://www.iltalehti.fi/jaakiekko/a/1305a046-4eb9-438e-8f1e-2e68b9b57dd2

Perus ongelma on viha perus-suomalaisia kohtaan, ei niinkään asiat, joku toinen kokoonpano olisi joutunut tekemään samat sopeutukset koska EU vaatii niitä mutta oppositio ei tätä ymmärrä ( ei halua) eikä nuoret.
8206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

EI KUKAAN KIISTÄ ETTEIKÖ PIDÄ SOPEUTTAA, mutta mihin ne leikkaukset ja sopeutustoimet kohdistetaan, siitä ollaan erimieltä! Inhimillisyys on unohdettu, hyväosaisia suositaan vähäosaisten kustannuksella, JA SE ON VÄÄRIN!

Äänestä
  • Suomessa ei näköjään muita olekaan kuin köyhiä ja sorrettuja, kun joka päivä uusi ryhmä tulee itkemään ja valittamaan kuinka juuri heitä kohdellaan väärin. Voi tätä sorrettujen määrää! Jokaiselle sopii leikkaukset ja sopeuttamiset, kun se vaan ei koske heitä itseään. Mistä oikein tämä valittaja joukko on tänne tullut? Maassa on rauha, kaunis luonto ja kaikista pidetään huolta, mutta suomalainen ei paskaakaan välitä ihan oikeista asioista, vaan pyörii oman napansa ympärillä. VITUT TEIDÄN KANSSA, JOTKA OSAATTE HUUTAA VAIN VÄÄRÄSTÄ KOHTELUSTA, VAIKKA EI OLE MITÄÄN HÄTÄÄ!

    Äänestä

  • Sanna Marinin hallitus hoiti suomalaisien vähävaraisien osaa velkarahaa jakamalla ulkomaalaisille. Tällä avokätisyyden tradition kaavalla Vouge magazine etusivun tähti Sanna Marin sai mukaan EUn siunauksen merkittäviin PERUSTEETTOMIIN velka miljardeihin Suomelle. Eläkekorotukset olivat SDPn taktista vaaliohjelmaa vappusatasia valtiomme kassaan persettä vasten mutta oli Suomen talouden kannalta luojan siunausta Ukraian kovenevan sodan kautta Zelen Sannan kiinnostuksen kohdistuessa Suomen Hornetteihin ennen eduskuntavaaleja ja Sanna Marin kopuroi pyrkiessä ylittää määräysvaltaansa yksinoikeudella. Oletetaan 2023 SDP voitto eduskuntavaaleissa Suomen nyt kaikki 60 kpl lahja Hornettia ammuttu alas Ukrainassa. Oltaisiin ilman aseita sekä ihan perseaukisia.

    Äänestä

Oppositiohan "hoiti" osuutensa niin hienosti -omasta mielestään velalla velan päälle. Sitähän ne ei muista enää itse. Siksi onkin niin surkuhupaisaa, että haukkuvat, ivaavat kokoajan itseään, eivätkä reppanat edes tajua sitä.
Nyt meillä on hallitus, joka on ottanut ohjat käsiinsä, niinkuin kuuluukin. Asiat on saatava kääntymään. Tyhmimmänkin pitäisi jo tajuta, ettei velalla voi elää, ainakaan vihervassarikusipäiden tapaan.
Kun tämä kusipääoppositiosakki istui hallituksessa, kirjoitin tännekin monta kertaa esim tästä, kun länkyttivät koulukiusaamisesta, niin itse antoivat kiusaamisesta esimerkkiä koko ajan. Ivaamista, ylimielistä naureskelua, valheita, ylimielisyyttä eleissä ja sanoissa koko helvetin neljä (4) v minkä hallituksessa olivat ja kaiken lisäksi narsisti-pm ryyppäs, veti jauhoo ja biletti, kun teini vaikka oli jo silloin vanha ruma ämmä!
Kiusaaminen jatkuu.
Eikö näiden, jotka loisii meidän rahoilla, pitäisi hoitaa maan asioita yhdessä, eikä olla tappelemassa, kun pikkukakarat? Kuin vittu kehtaavatkin!! Demari-pojun vanha äitivaimo voisi kasvattaa tuon toisenkin kakaransa tavoille, jos osaa. Harmi, että nuo kusipäät lisääntyy, todella harmi.

Äänestä
  • Eivät halua ymmärtää Suomen vakavaa tilannetta kun vallassa on oikeistohallitus, siksi toimivat näin, itse joutuisivat tekemään samat sopeutustoimet välttääkseen alijäämämenettelyn jos olisivat hallituksessa. Ihan takuuvarmasti. Onneksi tämä vastuullinen hallitus saa tehdä hommia vielä sen 3 vuotta, mutta saavat kuraa niskaansa aina vain rankemmin, tekevät tämän tahallaan, eivät he niin tyhmiä ole etteivät ymmärtäisi Suomen tilannetta.

    Yhä pahempaa on odotettavissa kun kyseessä on sdp, vasemmisto ja vihreät. Varmasti yllyttävät kansan kaduille ja tulevat menemään yhä enempi henkilökohtaisuuksiin.

    Äänestä

  • Kiusa se on pienikin, ajattelee SDP. Suomen lakia pitäisi muuttaa siten, että tehottomat kansanedustajat pitäisi voida erottaa eduskunnasta ja siihen muodostaa täysin erilainen tuomioistuin, jossa ei poliitikot itse hyörisi.

    Äänestä

Vihervasemmisto saa turpaansa joka taholla. Heidän aikansa kuluu etsiessään suurennuslasin kanssa haastatteluista yksittäisiä lauseita, joita yhdistämällä saavat syyn hyökätä.
Katkeran suloista räpistelyä, kun vihervasemmisto ei saa valtion junaa edes värähtämään, vaan se kulkee vain vakaasti eteenpäin. Haukkumiset ja väärät syytökset tulevat jättämään arven, mutta eniten äänestäjiin, sillä ei voi parhaalla tahdollakaan sanoa, että oppositio ajattelisi yhtään Suomea kokonaisuutena. Pyörivät omassa kuplassaan eivätkä saa mitään aikaiseksi, pelkkää huutoa ja hammasten kiristystä.
Kuinka tuollaisesta voidaan maksaa noin suuria palkkioita ja etuuksia? Se on yhtä järkyttävää kuin kymmenet miljoonat, jotka jaetaan puolueille ja säätiöille, jotka nekin toimivat puolueiden ehdoilla.

Äänestä

Demarit sabotoivat jatkuvasti kaikin tavoin hallituksen ja muun eduskunnan työskentelyä.Mitään järkevää ei ole kuultu pelkkää alhaista nälvimistä. Alas on puolueen moraali pudonnut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun viikosta toiseen kyselytunnilla jankutetaan samasta asiasta. Ymmärrys ei riitä, että Suomi joutuu holhoukseen jos mitään ei tehdä. Emme saa kohta lainaa, IMF ja Kansainvälinen valuuttarahasto pistää hanat kiinni. Opposition viikottainen provosointi ja haukkuminen kyselytunnilla saa nuoret kohta kadulle ja alkaa paikkojen hajotttaminen.
Lapsellista buuata yhdelle ministerille, hänähän tekee mitä on pakko tehdä.
https://www.iltalehti.fi/jaakiekko/a/1305a046-4eb9-438e-8f1e-2e68b9b57dd2

Perus ongelma on viha perus-suomalaisia kohtaan, ei niinkään asiat, joku toinen kokoonpano olisi joutunut tekemään samat sopeutukset koska EU vaatii niitä mutta oppositio ei tätä ymmärrä ( ei halua) eikä nuoret.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu