Suomessa on purkautunut useampikin tulivuori, mutta aikaa siitä on kulunut jonkin verran.
Suomen kallioperässä on paljon merkkejä muinaisista tulivuorista ja tulivuoriympäristöistä.
Vanhimmat jäljet Suomen tulivuorista ovat iältään yli 2,9 miljardia vuotta vanhoja, nuorimmat 380 miljoonaa vuotta.
Nuorimmat viitteet löytyvät Soklin alueelta Lapista ja Iivaaran alueelta Kuusamosta.
https://youtu.be/-s4rAgNlXCU?t=59
https://pointti.fi/teema/tulivuori-purkautui-suomessa/
Tuorein tutkimus: Lappajärvi olikin tulivuori
14
575
Vastaukset
- Anonyymi
Tulivuorirokki esiintymislava tulee kivitipun tilalle
- Anonyymi
Tuosdahan on ideaa.
- Anonyymi
Ei ole varaa purkaa Kivitippua
- Anonyymi
Jos jättää vähän seiniä tuulensuojaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole varaa purkaa Kivitippua
saniteettitilat voisi jättää yhtyeille ja suihkut.
- Anonyymi
KiviTippu ei enää käy, mikäli järvi ei syntynytkään meteoriitti kiven tippumisen seurauksena vaan tulivuoresta. Kivitipun uudeksi nimeksi vois täten antaa esim. Laava-lensi tai Laavanlento, ja lisäksi perustaa erotiikkabaari Magma-valuu.
- Anonyymi
Tämä tukiasuntolaa tukikohtanaan pitävä vimpelin maisteri kommentoi omaa aloitustaan. Poistaa hänelle epämiellyttävät kommentit .
Muistan kyllä Tulivuorirockin, mutta jo jo sen ensimmäisenä vuonna oli Lappajärvi (juuri) todettu meteorikraatteriksi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tulivuorirock
https://urly.fi/3wvx
https://en.wikipedia.org/wiki/Lake_Lappajärvi
Ensinhän Lappajärven ajateltiin olevan tulivuoren kraatterin, mutta Suomen geologiassa se on siihen liian nuorikin, "vasta" noin 78 miljoonaa vuotta vanha.- Anonyymi
onhan siinä vuosia tulivuorellekin.
- Anonyymi
Tulivuori se on, eihän täällä ole edes meteoriitti kraatteria vaikka siitä hömpötetään turhaan kaiken aikaan.
- Anonyymi
Geologisissa tutkimuksissa on tuolla v.1990 kallioporauksissa kärnäiittiä todettu löytyvän 145--metrin syvyydelle.
Notta mikäli kyseessä olisi muinainen tulivuoren kraateri - niin eiköhän sitä laavakiveä siinä tapauksessa pitäisi olla kilometrin syvyyteen asti.
- Anonyymi
ootko arttu?? ei lappajärvi oo mikään tulivuori
- Anonyymi
Senkö takia kunnan johti lähtee islantiin.
- Anonyymi
Onko ne lähtenyt islantiin, mitä asiaa sinne on, viisas huomaa miten johto käyttää kuntaa hyväkseen omaan matkailuun.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006464
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283250Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761764- 331408
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471013Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879