Yksin oman itsensä kanssa

Jos ihminen tulee itsensä kanssa toimeen, on tyytyväinen omaan itseensä, siihen mitä itse sisäisesti on niin voi olla yksin ilman ongelmia. (ulkonäkö ei vaikuta tähän, voi olla minkä näköinen tahansa kun on kyse vain omasta itsestä)

Kyse on ihmisen sisäisestä maailmasta, sisäisestä keskustelusta. Tyytyväisyydestä omaan minäänsä, itseluottamuksesta, omasta arvosta.
Tälläinen ihminen joka omaa niitä ominaisuuksia tietysti tulee toimeen muidenkin kanssa, tarvittaessa.

Jos et ole tyytyväinen itseesi niin muuta itsesi sellaiseksi mistä voit pitää, tai sellaiseksi mitä voit itse arvostaa.

2

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      hyvä kirjoitus. Näin on. Olen sammmaaa mieltä enkä näytä kieltä.

    • Lisään nyt rehellisyyden nimissä että olen nyt ollut yksin jopa neljä päivää yhteen menoon.... normaalisti siis asun ystäväni kanssa. Mutta joskus nuorempana kyllä asuin useita vuosia yhteen menoon yksin ilman ongelmia, tai sanotaanko niin että mahdolliset ongelmat eivät johtuneet yksin asumisesta.
      Vaikka nyt nämä viime päivät olen asunut yksin, niin ei se tarkoita ettenkö tapaisi ihmisiä joka päivä, ja puhuisi monen ihmisen kanssa päivässä, esim. eilen juttelin kahden ihmisen kanssa (ja tänään yhden kanssa). Ihmisten kanssa juttelu on itsestä kiinni, ei sitä ole pakko tehdä, jos vaan on tyytyväinen itseensä niin voi olla täysin itsensä kanssa. Ja melkein voisi sanoa niin että pitäisi lähteä siitä että ensin tulee toimeen oman itsensä kanssa, ja tuntee itsensä täysin ja on tyytyväinen itseensä, ennenkuin lähtee etsimään ystäviä/tuttavia/seurustelukumppania.
      Oman itsensä tuntemiseen, ja varsinkin siihen että voi olla tyytyväinen itseensä, voi mennä useita vuosia aikaa, se ei tapahdu hetkessä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      31
      3010
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1626
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      127
      1464
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1306
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      82
      1209
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1099
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      54
      1018
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      971
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      230
      958
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      124
      937
    Aihe