häneltä viedään opiskelutuki! On käsittämätöntä miten opiskelijoita kurjuutetaan, ensin pakotetaan opiskelemaan 18 asti, ja siten viedäänkin rahat pois. Asumistuki, joten pakko kähydä töissä ja väsyttää itsensä raatamalla, ja opiskelut pitkittyy!
Miten aivotonta toimintaa.
Aikuinenkaan ei saa itse päättää mitä haluaa tehdä, ei saa opiskella uutta ammattia tai kouluttaa itseään. Harvalla on itse varaa maksaaa kaikkea. Toivon todella ETT KAIKKI VALMISTUNEET LÄJHTEVT SUOMESTA PAREMPIIN TYÖOLOHIN MUALLE MAAILMALLE, SIOMI RIISTÄÄ KANSAN KUIVAKSI JA KÖYHÄKSI, ei täällä voinormaali ihminen elää.
Miten orpo kehtaa viedä kaikilta elämän ilon ja halun sivistää itseään ja kiusata?
Tuollaseksi ei synnytä, siihen kasvetaan, kun itsellä on ollut vaikea elämä. Narsistius on politiikassa yleistä ja todlella kammoksuttavaa.
Miten aivotonta toimintaa.
Aikuinenkaan ei saa itse päättää mitä haluaa tehdä, ei saa opiskella uutta ammattia tai kouluttaa itseään. Harvalla on itse varaa maksaaa kaikkea. Toivon todella ETT KAIKKI VALMISTUNEET LÄJHTEVT SUOMESTA PAREMPIIN TYÖOLOHIN MUALLE MAAILMALLE, SIOMI RIISTÄÄ KANSAN KUIVAKSI JA KÖYHÄKSI, ei täällä voinormaali ihminen elää.
Miten orpo kehtaa viedä kaikilta elämän ilon ja halun sivistää itseään ja kiusata?
Tuollaseksi ei synnytä, siihen kasvetaan, kun itsellä on ollut vaikea elämä. Narsistius on politiikassa yleistä ja todlella kammoksuttavaa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vieläkö ihmettelet porvarien touhua. Köyhät kyykkyyn jos ei muuten niin viedään leipä nuorten suusta. Miettikää ketä äänestätte. Kulta lusikka suussa synnytään. Kunhan itselle saadaan verohelpotuksia niin pannaan tavallinen kansa maksumieheksi.
Hammaslääkärin sivuilla kerrotaan proteesien puhdistuksesta näin: Käytä puhdistukseen proteesiharjaa, poratabletteja ja proteesien puhdistukseen tarkoitettua ainetta.
Tietäisikö joku mistä noita poratabletteja saa, olen etsinyt netistä, kävin kysymässä rautakaupasta jne. Olisi hyvä kun voisi proteesit hoitaa ohjeiden mukaan.
Rautakaupassa oli naismyyjä, hänkin nauroi kun kyselin.
On typerää tuollainen, kun ihminen tulee vanhemmaksi niin nauretaan päin naamaa. Mitähän kun itseltään hajoaa proteesit. Minulta hajosi myös jalkaproteesi aiemmin, siihen laittoivat ruuveja, mutta samat ei näytä sopivan hampaisiin.
Alepassakin keljuilivat, minun S-kortin lähimaksu lopetti toimimasta, sain pankista kolme kertaa ohjeen mitä tehdä että se toimisi. Ei auttanut. Sitten uhkasin vaihtaa myymäni maalaistalosta saamani 600 tuhatta toiseen pankkiin, sitten totesivat että siru on vioittunut, sanoivat että lähettävät uuden kortin. Mutta siis ennen sitä, olin maksamassan Alepan kassalla margariinipakettia, minulla oli taskussa kaksi korttia, otin ne molemmat käteen. Siinä meni aikaa kun ensin yritin maksaa lähimaksulla, aiemmin vielä se luki bonukset, vaikka ei maksua ottanutkaan. Sitten ei toiminut kumpikaanm kun siirsin kortin siihen jossa on se viiva vaan paikka kortille, tuli oikein toinen myyjä kassalle ja sanoi, "kummalla kortilla maksat". Kysyin että miten niin kummalla, yksi S-kotti minulla vain on. Sitten mulkero sanoi, että silläkö joka on kädessä vaiko sillä mikä on koneessa. Sanoin että on mulla kolmas peräsilmässä.
Kyllä ne kehtaa ja lisää on tulossa.
Tuo kirstun vartija sai kuitenkin nenilleen aika pahasti kun puolueensa öykkäri heilui ladatun aseen kanssa. Olisiko Purran nyt syytä ajatella myös yhteiskuntamme mädännäisyyttä niin turvallisuudessa kuin taludellisuudessakin. Ei kansa unohda jos sitä toivotte.
Minä opiskelin lisää -70 luvulla 4 vuotta, kävin töissä ja maksoin opiskelukulut itse. Kukaan ei kieltänyt opiskelemasta. Nykyisin olen hyväpalkkainen pomo.
Mm. Siitä syystä on Suomen talous kuralla kun verorahoilla kustannetaan suuret määrät opiskelua. Osa opiskelee yliopistotutkintoja lukuisi, ei ehkä tee alan töitä aina ollenkaan, mennään opiskelemaan uutta.
Sama on työttömyyskurssien osalta, ne on toni lyhyempiä, mutta on 2-4 eri kurssia joillakin käytynä, on kuitenkin työttömänä. Näitäkään ei ole koordinoitu ollenkaan, yritykset niitä kursseja järjestävät, valtio maksaa, ei järjestäjäjää kiinnosta se miten kurssin käyneet työllistyvät.
Olen itsekin opiskellut kolmea eri alaa, mutta itse maksanut kaiken peruskoulun jälkeen.
Sinunhan pitäisi olla peräti firmasi johtaja noilla kyvyillä.
Kuinkahan tuon peruskoulun kanssa oikein oli?
ET OLE SUOMESSA YKSIN. Täällä on paljon ihmisiä muitakin kuin sinä. Kukaan ei ole sinä, kukaan ei ole minä! Jos sinä selviit, niin turha väittää että kaikki. Ota huomioon että suomessa asuu miljoonia ihmisiä eikä yksikään ole niinkuin sinä.
Jännä miten verrataan aina itsensä, minä minä minä!
Sinäkin käytät kelaa, joten et ihan yksin selvii sinäkään. Sinulla on KELA KORTTI, joka on kelan etuuskortti, ilman sitä et selviäisi. Vai oletko kertonut kelalle että luovut siitä etkä ota mitään kelan etuuksia vstaan, lapsilisää, sairaspäivärahaa, asumistukea, kotihoidontukea... .. NE ON KAIKKI KELAN ETUUKSIA.
Se jäi minulta kesken.
Olen kertonut yli 1.5 vuotta sitten
Sinä suoritit 1970- luvulla peruskoulun ja kävit siinä sivussa töissä ja opiskelit samanaikaisesti itsellesi neljässä vuodessa ammatin, jolla pääsit hyväpalkkasaiseksi pomoksi.
Tuo on täyttä lööperiä.
Ensimmäiset peruskoulut aloittivat toimintansa vasta vuonna 1972, joten sinä olet vapautunut peruskoulusta vasta 1980-luvulla.
Minä aikoinaan opiskelin, en 18 asti, vaan usein kahteenkin asti yöllä, aamulla seitsemään töihin.
Enhän mä voi mennä seitsemäksi töihin kun herään
kin vasta yhdeltätoista.
Opiskella eli kehittää itseään voi ilman tukiakin.
Käy kirjastosta vaikka Turbo-Pascalia käsittelevän kirjan ja opettelee ohjelmointikielen.
Tietokoneen jolla harjoitella taitojaan löytää ilmaiseksi SER-pisteeltä.
Väitän ennemminkin, että ilmaisen rahan saaminen laiskistaa ja vähentää ihmisen motivaatiota kehittää itseään, koska kaiken saa valmiiksikin tekemättä mitään.
Orpo ylijumala kieltää lasten hankkimisen, opiskelun, työnteoan, eläkkeelläolemisen, autoilun, ruoan ostamisen, sairastamisen, .... siis kaiken... miten voi olla ylivaltias ihminen joka ei osaa mitään muuta kun irvistellä ja lihoa.
Eläkeläisen pitäisi kahmaista eläkkeistä säästetyistä eläkeläisen jemmarahoista muutama satanen ja mennä hakemaan piristystä eläkeläisen eläkepäivään nartulta.