Hautajaiset

Anonyymi-ap

Tällä otsikolla oli juttu hautajaiskukista:
Kukkakauppiaat kritisoivat tapaa suositella vainajan muistamista vain yhdellä kukalla – ”Se on surutyön ronkkimista ja tuntuu pahalta”

Tämä on pelkästään kukkakauppiaiden ahneutta! Minä olen sanonun lapsilleni, että haluaisin jokaiselta vain yhden punaisen ruusun arkkuni päälle. Löytyy myös muita tuttavapiiristäni, jotka ovat tämän yhden kukan toiveen esittäneet.
Täällä maaseudulla ainakin on vielä olemassa vainajille listoja, mihin laittaa rahaa ja mieluummin laitan sinne isomman summan hautajaiskuluihin omaisille kuin kukkiin arkun päälle. Hautajaiset nimittäin maksaa todella paljon.

Olen myös huomannut, että pienet, lähipiirin kesken pidettävät hautajaiset, ovat monen toiveena.

2

175

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

      🍑 ­­­N­­­y­m­­­f­­­o­­­m­­­a­­­a­n­i -> https://cut.tw/lovekissa21

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    • Anonyymi

      Itse juuri kerroit syyn. Se ei ole mikään muu kuin kukkakauppiaiden ahneus. Tuhkaaminen muuttaa hautauskulttuuria. Kun vainaja tuhkataan tuo omaiset vain yhden pienen ruusun. Sedän hautajaisissa kesällä 2016 toimittiin juuri näin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3633
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2304
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1905
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      18
      1648
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1578
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1427
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      84
      1368
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      17
      1322
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      89
      1252
    Aihe