Tuosta näkee kuinka palkansaajat haluaa saada tähän maahan uuden hallituksen ja uuden pääministeripuolueen. Tämä 24,4% koostuu siitä että SDP tulee 3 vuoden kuluttua muuttamaan KAIKKI kokoomuksen ja persujen palkansaajille nyt voimaan ajamat kyykytyslait. Ansiosidonnainen, poliittiset lakot, palkaton sairausloman ensimmäinen päivä jne. Ilman ennen vaaleja annettua lupausta näiden lakien palauttamisesta, SDP ei tule saamaan ääniä voittoon. Se on hyvä SDP:n muistaa. Ja sitten pitää toimia eikä vaan puhua.
Hallituspuolueiden kannatus alkaakin jo vajota kohti 40% ja sen alitusta. Syksyn TES-kierrokset ja pitkät lakothan tulevat johtumaan vain ja ainoastaan hallituksen nyt tekemistä lakimuutoksista jotka ulosmitataan aivan varmasti syksyn ja kevään aikana. Mahtava kansantaloudellinen menetys siis tiedossa ja syyllinen tuohon miljarditappioon on vain ja ainoastaan hallitus. Eli syksyn aikana varmasti nähdään aivan uudet kannatusluvut hallituspuolueille ja hallituspuolueiden yhteenlaskettu kannatus putoaa varmasti alle 35%.
Hallituspuolueiden kannatus alkaakin jo vajota kohti 40% ja sen alitusta. Syksyn TES-kierrokset ja pitkät lakothan tulevat johtumaan vain ja ainoastaan hallituksen nyt tekemistä lakimuutoksista jotka ulosmitataan aivan varmasti syksyn ja kevään aikana. Mahtava kansantaloudellinen menetys siis tiedossa ja syyllinen tuohon miljarditappioon on vain ja ainoastaan hallitus. Eli syksyn aikana varmasti nähdään aivan uudet kannatusluvut hallituspuolueille ja hallituspuolueiden yhteenlaskettu kannatus putoaa varmasti alle 35%.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tuosta tuloksesta näkee sen jonka jokaisen vaalin jälkeen. Oppositio nousee tekemättä mitään ja hallituspuolueet laskee. Nyt erityisesti PS jonka kimpussa media.
Lindtman ja SDP ei ole esittänyt mitään vaihtoehtoa Suomen talouden korjaamiseksi. Heidän ehdotuksensa on kysyttäessä aina tulossa "ensi viikolla"
Juuri esittivät; Kunnolla duunariin osuvaa ehdotusta.
Antti esitti leikkauksia terveydenhuoltoon, lapsiperheille, koulutukseen.
Höpö höpö. Tyttöhallituksen puoluekannatus ei koskaan tippunut alle 50 prossan ja yleensä pyöri 55:n kahta puolta.
Ehdottiko lisää verohelpotuksia suurituloisille?
Ja arvaatko miksi?
Arvaan: Media kiusaa vain persuja?
Tarkennapa tuo älyvapaa väitteesi. Tuo mölinäsi on epätoivoista ja kuvaa, että nyt on jo löysät tuhrineet housusi!
Koska se ei kyykyttänyt köyhiä? Ei, varmaan väärä arvaus. Kerro jo!
Samat alkoholistit istuu baarissa joka päivä tekemättä töitä ja itkee ei ole rahaa hankkikaa elämä.
Tutkimusjohtajan Tuomo Turjan mukaan Perussuomalaiset on silti tälläkin hetkellä suosituin puolue työntekijöiden keskuudessa.
Noi baareissa istuvat tekee paskaa työnjälkeä. Kuka tollasta haluaa töihin yhtään mihinkään. Ainoa paikka, missä eivät aiheuta vahinkoa on hautausmaa.
Puolueiden kannatuksilla ei ole mitään merkitystä seuraavaan kolmeen vuoteen. Ainoastaan vaalipäivinä kannatuksella on merkitystä, milloinkaan muulloin ei.
Näin se vaan menee. Kun vaalit lähestyy, kannatukset myllätään täysin uusiksi.
Ja nythän ne lähestyvät kovaa vauhtia, kun RKP voi hajottaa hallituksen eurovaalien jälkeen, nolla paikkaa.
JOO VALTIONVELKA PITÄÄ OLLA SUOMESSA MAILMAN KORKEIN
DEMUTHAN ON SUOMEA AINA YRITTÄNEET HÄVITTÄÄ SYÖMÄLLÄ JONSEI MUUTEN...
Purra ja Urpohan on ottamassa 60mrd lisää velkaa.
Onko se sitä parempaa velkaa ilman globaaleja kriisejä?
Onneksi olkoon. Siinäpähän makselevat sitten jälkipolvet uusia, valtavia velkoja - ja kiroavat vanhempansa.
Purralta oli nerokasta ladata tarvittavat leikkaukset pöytään heti vaalikauden alussa. Kun vaalikauden lopussa Suomen talous on jyrkässä nousussa, kannatus seuraavissa vaaleissa jälleen huippuluokkaa.
Mahtaa kokkareita hatuttaa ja persuja vtuttaa.
https://www.hs.fi/hyvinvointi/art-2000010339161.html
Enemmistö vaikuttikin olevan ihan gassakauppalalaisia kaiken velan suhteen.
-lalaland-