Venezuela menetti jäätikkönsä ensimmäisenä maana maailmassa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010415754.html
Ilmastonmuutos
22
223
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi ? Vaikka olen syönyt enemmän kasviksia ja liikkunut polkupyörällä.
- Anonyymi
Koskahan Simpsiälle käy samoon
- Anonyymi
Lohduton ennätysputki jatkuu: huhtikuu oli jälleen ennätyskuuma
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010411706.html
Oletteko huomanneet että Suomi on kaiken keskipisteessä kun puhutaan ilmaston tilasta, lämpenemisestä, hiilinielusta sekä kaikkeen mikä kohdistuu ilmastoon.
No kun puhutaan lämpenemisestä, niin pienen Suomen on pelastettava koko maapallo toimillaan koska ilmasto lämpenee meidän metsien, maatalouden ja tehtaiden takia.
Mutta kun puhutaan Suomen kevään ...huhti - toukokuun takatalvesta, todella kylmästä talven pakkasjaksosta niin taas on vain ilmasto lämmennyt maapallolla ennätyksellisen lukemiin vuosikymmeniin . Tässä on jotain häikkää ?????- Anonyymi
Me vihereissä ollaan luontoliiton kanssa tultu siihen tulokseen, että napajää pohjoisessa on sulanut niin, että maapallo on kallistunu vasemmalle niin paljon, että kaikki lämpö on täältä karaannu lähemmäs keskieurooppaa, joten suomessa on peruutettu toistaiseksi ilmaston lämpeneminen, kunnes ensi talvena saadaan siirrettyä lunta pohjoisnavalle ja tampattua puuttuvan jäätikön tilalle.
Tämä tietenkin maksaa muutaman kymmenen miljardia, mutta mielellään me tietenkin eturintamassa täytämme velvollisuutemme, että muut maat voivat ihaillen katsoa meihin ylöspäin ja arvostaa meidän uhrautuvaisuuttamme.
Tässähän vallan pakahtuu ylpeydestä ja kyynel nousee silmäkulmaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me vihereissä ollaan luontoliiton kanssa tultu siihen tulokseen, että napajää pohjoisessa on sulanut niin, että maapallo on kallistunu vasemmalle niin paljon, että kaikki lämpö on täältä karaannu lähemmäs keskieurooppaa, joten suomessa on peruutettu toistaiseksi ilmaston lämpeneminen, kunnes ensi talvena saadaan siirrettyä lunta pohjoisnavalle ja tampattua puuttuvan jäätikön tilalle.
Tämä tietenkin maksaa muutaman kymmenen miljardia, mutta mielellään me tietenkin eturintamassa täytämme velvollisuutemme, että muut maat voivat ihaillen katsoa meihin ylöspäin ja arvostaa meidän uhrautuvaisuuttamme.
Tässähän vallan pakahtuu ylpeydestä ja kyynel nousee silmäkulmaan.No hyvä ettei tule vielä jääkausi, eikö sitäkin ole ennustettu ?
Juhannus saadaan unohtaa ja Joulu kesäkuulle jos yhtään on vihreisiin uskominen .
- Anonyymi
Suomessa ei ole kuin mieletön veronielu ja se on pääkaupunkiseutu.
- Anonyymi
Tuoreessa tutkimuksessa todettiin, että Suomi on maailman kylmin maa.
Simpsiö saa kohta oman jäätikkönsä. - Anonyymi
Vaikka Suomesta joka iikka muuttaisi Siperiaan ja maa jätettäisiin autioksi niin sillä ei olisi mitään vaikutusta ilmastonmuutoksen etenemiseen. Syyt ovat aivan muualla.
- Anonyymi
Maapallon aksila on vinttura koska helle ja kylmyys vuorottelee. Tämä on totuus.
- Anonyymi
Ei oo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei oo
No sitte on laakerivika.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sitte on laakerivika.
Maa on litteä, siitä tämä johtuu. 😶🌫️
- Anonyymi
Kirkosta et löydä ratkaisua. Katso täältä miksi:
https://jeesuspelastaa.com/2021/07/05/kirkko-maailman-historian-suurin-petos/ - Anonyymi
Näin se vain on vaikka kuinka muusta pelotellaan.
https://youtu.be/X1K7mBlxRNg?si=Af5ATyZ2-sgxBMdg - Anonyymi
Näinhän se menee. Kaikki muut ovat olettamuksia ja " tutkijan, professorin " omia päätelmiä ns.musta tuntuu lausuntoja. Totuus on ihan muuta eli se minkä koimme .
Vuosi kaudet säässä on tapahtunut heilahteluja, on lumisia talvia ja lumettomia. On viileä kesä tai lämmin....toisinaan sataa runsaasti.....SE ON MITÄ LUOJA ANTAA, EI SE MITÄ VIHERPIIPERTÄJÄT SANOVAT. Hei,
Ympäristö ja tulevaisuus mielessä (2023–2025) -hanke järjestää monipuolisia ja maksuttomia mahdollisuuksia ympäristötunteiden ja tulevaisuuteen liittyvien huolien käsittelyyn.
Tiistaina 14.5. Tukinetissä on hankkeen järjestämä ryhmächat, jonka aiheena on: Hyviä uutisia
Chat alkaa klo 17.30 ja jatkuu klo 19 asti. Mukaan täältä: https://tukinet.net/teemat/ryhmamuotoista-tukea-ilmastoahdistukseen/ryhmachatit/ tai Tukinetin etusivulta https://tukinet.net/
Lisäksi hankkeella on Tukinetissä tarjoilla yksilöllistä tukea ympäristökriisiin. https://tukinet.net/teemat/yksilollista-tukea-ymparistokriisiin/tukisuhteet/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Kiitos, otankin yhteyttä samantien. 😵💫
Hei taas,
Tässä vielä tarkennusta päivän Hyviä uutisia! chattiteemaan.
Luontoon, sotiin, talouteen ja tulevaisuuteen liittyvät uutiset ovat usein huolta herättäviä ja jopa uhkaavia. Paljon hyvääkin tapahtuu, vaikka se ei näy mediassa yhtä helposti. Tässä chatissa keskitytään hyviin uutisiin. Mitä mieluisia kehityskulkuja maailmassa tapahtuu? Mitä lohdullisia uutisia olet nähnyt viime aikoina? Tule mukaan kiinnittämään huomiota positiivisiin seikkoihin!
https://tukinet.net/teemat/ryhmamuotoista-tukea-ilmastoahdistukseen/ryhmachatit/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
- Anonyymi
Missäpäin Lapuaa tämä Venezuela on?
- Anonyymi
Vasaruksen takana, ennen Kuuppajussia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasaruksen takana, ennen Kuuppajussia.
Ajatella, että voi joku vielä tähän maailman aikaan kysellä, missä Venzuela on.
Onneksi vielä on ihmisiä, jotka jaksaa opastaa näitä peräkamarin poikia, jokka ei oo käyny eres Vasaruksella, saati Kuuppajussilla.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. Kyseinen jäätikkö ja myös Siperian Ikirouta ovat olleet sulat historiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889