Taidetta vai pornoa?

Norjassa haettiin oikeuden päätös, että strip-tease on taidetta. Amerikassa strippiklubi sai luvan, kun asiakkaille jaettiin piirustuslehtiöt ja he sitten piirsivät strippareita - oikeus tulkitsi taidekerhoksi. Suomessa melkein alastomat naiset pakotetaan vääntelehtimään vanhojen, lihavien ja irstaiden ukkojen edessä kadulla, tätä nimitetään sambakarnevaaliksi. Tietenkin pakotetut naiset ovat niitä mitään feminismistä tajuamattomia naisia, jotka ovat sisäistäneet patriarkaatin vallan omiksi toiveikseen. Katsokaa tätä irstasta menoa, eikö sureta että lapsetkin ovat katsomassa?

http://www.puute.com/samba1.html

Paikalla oli myös tuomarina Mika Kaurismäki. Ruotsalainen elokuvaohjaaja Moodysson on ottanut tehtäväkseen taistella prostituutiota ja naiskauppaa vastaan. Suomen edustaja Mika taas on täysin päinvastaisella linjalla, ja hyödyntää köyhää Brasiliaa hakemalla itselleen nuoren vaimon sieltä.

Pitääkö helsinkiläisten verorahoja tuhlata tällaiseen pornoon?
10689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuo ihan kamalaa pornografia. Huomasitko kuvien naisten kärsivät ilmeet.

Ilman muuta pitäisi naisunionin puuttua tuollaiseen naisen esineellistämiseen mitä kovimmin ottein.
Ehdottaisin, että Sambakarnevaalien katseleminen kriminalisoitaisiin.

Äänestä
  • ...kalsarit ja kaikki (paitsi sieltä pakaroiden välistä).

    (tuolla toisaalla eräs nimimerkki, joka on kieltänyt minua käyttämästä sitä nimimerkkiä teksteissään, kauhisteli, että yhdellä tyttösellä oli näkyneet kalsarit istuessaan minihameen kanssa... tuosta sambahommasta sitä vasta olisikin tullut sanomista).

    Tosin entisajan ja nykyajan erohan on siinä, että entisaikana etsittiin persettä sieltä kalsarien alta, ja nykyaikana etsitään kalsareita sieltä perseen uumenista. Noniin. Aika mennä nukkumaan, että vanha sydän saa lepoa.

    Äänestä

  • Rantakuvaa olisin kyllä kaipaillut, jossa kaiken ikäiset ja kokoiset miehet ovat käristämässä salojaan... ;)

    Äänestä

...jalka"raudat" kyllä aika pornografiset.

Äänestä

On kyllä täyttä _paskaa_ väittää, että sambakarnevaalit olisivat naista alistavaa pornoa! JA NYT SAMAN TIEN SANON YHDEN ASIAN: OLEN ITSE YSI NOISTA TANSSIJOISTA. MEITÄ _EI_ PAKOTETA YHTÄÄN MIHINKÄÄN, PÄIN VASTOIN KILPAILEMME SIITÄ KUKA SAA KUNNIAPAIKAN KARNEVAALEILLA. SINNE ON KOVA TUNKU. KAIKKI YRITTÄJÄT EIVÄT EDES PÄÄSE, VAIKKA HALUAISIVATKIN. En nyt viitsi selostaa teille tietämättömille sambakoulujemme järjestelmää, mutta karnevaaleille osallistuminen MAKSAA.Ja jos on esim. passistana (ai niin, ettehän te tiedä meistä mitään), pelkkä puku maksaa useita satoja euroja.
Olen joka vuosi tanssinut juuri tuollaisissa upeissa sulka-asuissa karnevaaleilla, ja TODELLAKIN nautin siitä!!
Jos tuntisitte näitä tanssijoita hiemankin, tietäisitte että he täysin vapaaehtoisesti PYRKIVÄT tanssimaan karnevaaleille.
Arvatkaa mistä saamme pukumme?
Teemme ne itse. Joka ikinen paljetti ja sulka ommellaan itse paikoilleen!
Ja miten voitte perustella "kärsivät" ilmeemme? Karnevaalit ovat meille sambaajille vuoden kohokohta, jota hurmiossa odotamme.Ja kun pyhä karnevaalipäivä koittaa, eräs lapsiosallistuja sanoi: -Tää on vouden ihanin päivä! Ette taida todella tietää, miten paljon vaivaa näemme upeiden karnevaaliemme, asujemme ja meikkiemme eteen?
Tiedoksenne: Vaikka kuinka olisitte feministejä, ÄLKÄÄ TUOMITKO ASIOITA, JOISTA ETTE TIEDÄ YHTÄÄN MITÄÄN. On TODELLA SUURI LOUKKAUS meille tanssijoille, että meidät sotketaan johonkin prostituutioon tai ihmiskauppaan. Ei meillä, eikä sambakarnevaaleilla ole mitään tekemistä noiden asioiden kanssa. Rakastamme rytmiä ja tanssia, ja jos haluamme toteuttaa intohimoamme, tanssimista, saamme heti alistetun huoran maineen. Onko se oikein?? TÄMÄ ON HARRASTUKSEMME, OMA VALINTAMME, JA HELSINGIN SAMBAKARNEVAALIT OVAT KARNEVAALISAMBAN SUOMENMESTARUUSKILPAILUT. EIVÄT PORNOJUHLAT. TOIVOTTAVASTI ASIA SELKENI, MINULLA ON NIMITTÄIN PITKÄ KOKEMUS NÄISTÄ SAMBAKUVIOISTA. EIKÄ NIITÄ PERSEITÄ OLE PAKKO KUVATA, VOI KUVATA KOKO UPEAA KULKUETTA VAUNUINEEN, LAPSINEEN JA KOKO SATEENKAAREN VÄREISSÄ! :)

Äänestä
  • Ei tuo aloitusviesti minusta vakavissaan kirjoitetulta vaikuttanut, muiden vastauksista puhumattakaan. Kyllä feministit varmasti hyväksyvät sambakarnevaalit ongelmitta jatkossakin.

    Äänestä

Taiteen määrittely on vaikeaa - pornon vähän vähemmän, vaikka sekin näköjään onnistuu hämmentämään pornokammoisia ihmisiä tuomitsemaan lähes kaiken ei-hygieniatoimenpidettä varten harjoitetun riisumistoimenpiteen/vähäpukeisuuden pornoksi, tai ainakin pornohtavaksi miesten miellyttämiseksi - siis silloin kun vähäpukeisuutensa uhri on sukupuoleltaan nainen.

Tanssi hyväksytään laajemminkin taidemuotojen piiriin, joten mikä estää näkemästä vähissä kuteissa harjoitettua sambaa, tai jopa strip-teasea siltä osin kun se palvelee tanssin päämääriä, ruumiinkulttuurin nimissä harjoitetuksi taiteeksi.

Mutta kumpi on oikeampi henkilö arvioimaan samban mahdollisia porno/taide-elementteja - se joka katselee sitä kiihottumismielessä vähäpukeisuudesta ja vartaloiden liikkeistä nauttien - ehkä pari kebbanaa nauttineena - vai se joka näkee tuossa tanssissa sen moniulotteisen ja taidokkaan, vartaloilla ja kehonkielellä ilmaistun kulttuurin, tanssioiden hien ja harjoittelun kautta omaksutun kehon ja rytmin taiteen?
Jos kallistumme ensimmäisen katsojan kannalle alistumme itse hänen yksiulotteisen sambatulkintansa vangiksi ja alistamme nuo tanssijat objekteiksi, vastentahtoisiksi "uhreiksi" jota väheksyvästi sääliin verhoutuen paheksumme - ja taas uhriluku kasvaa kun naissukupuolen marttyyriasemaa yhteiskunnassa korostetaan väkinäisin, ja kovin keinotekoisin keinoin - ei hyvä.

Itse en näe ristiriitaa siinä, että samalla kun heteromiehenä ja tasa-arvon kannattajana nautin sambaajien liikkeistä ja vähäpukeisuudesta, osaan arvostaa maallikkonakin myös sitä vuosien harjoittelua jonka tuon tanssi-ilmaisun omaksuminen vaatii.

Ps. Mikä vuoksi mun viestejä on katoillut täältä - kuten yhdeltä/kahdelta(?) muultakin palstalta?
Tyylini on kyllä epämääräisen provoiva ja monia ärsyttäväkin, mutta mielestäni keskusten ihan aiheesta - joten en näe syytä miksi mun viestieni kohdalla joku näkisi vaivaa painaa ilmianto -nappulaa!

Äänestä
  • "Mikä vuoksi mun viestejä on katoillut täältä - kuten yhdeltä/kahdelta(?) muultakin palstalta?"

    -Tästä ei kyllä saisi puhua, mutta yksi feminismin tavoitteistahan on mielipiteenvapauden rajoittaminen. Siksi viestejä katoaa.

    Äänestä

Vuosia sitten tuli telkusta ilta seitsemän aikaan ohjelma, jossa näytettiin Tom of Finlandin homoeroottisia piirroksia. mesenaatti piti niitä eriomaisen suurena taiteena. No toki varmaan olivatkin kun mies ja fallos olivat kuvissa samanpituisia. Pitäähän vähemmistöjä ja etenkin taidetta tukea. Mutta jos sambaneitosten "takataskujen väli olisi" metri kymmenen senttiä se , se vasta olisi taidetta ja estetiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Samba kirjoitti:

Norjassa haettiin oikeuden päätös, että strip-tease on taidetta. Amerikassa strippiklubi sai luvan, kun asiakkaille jaettiin piirustuslehtiöt ja he sitten piirsivät strippareita - oikeus tulkitsi taidekerhoksi. Suomessa melkein alastomat naiset pakotetaan vääntelehtimään vanhojen, lihavien ja irstaiden ukkojen edessä kadulla, tätä nimitetään sambakarnevaaliksi. Tietenkin pakotetut naiset ovat niitä mitään feminismistä tajuamattomia naisia, jotka ovat sisäistäneet patriarkaatin vallan omiksi toiveikseen. Katsokaa tätä irstasta menoa, eikö sureta että lapsetkin ovat katsomassa?

http://www.puute.com/samba1.html

Paikalla oli myös tuomarina Mika Kaurismäki. Ruotsalainen elokuvaohjaaja Moodysson on ottanut tehtäväkseen taistella prostituutiota ja naiskauppaa vastaan. Suomen edustaja Mika taas on täysin päinvastaisella linjalla, ja hyödyntää köyhää Brasiliaa hakemalla itselleen nuoren vaimon sieltä.

Pitääkö helsinkiläisten verorahoja tuhlata tällaiseen pornoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu