En jaksanu jokaista sivua selailla ja katsoa onko tästä aiheesta jo keskusteltu joten aloitan uuden keskustelun.
Elikkä:
Onko kukaan huomannut että e-pillereiden käytöstä olisi aiheutunut haluttomuutta seksin suhteen? Rupesin tossa yks päivä miettimään että on jo aika pitkään ollu tosi vaikee oikeen syttyy kunnolla. Vaikka mies räpläis kuin niin ei välttämättä tunnu paljoo missään.
Ei aina oo sama juttu mut kumman usein. Oon syöny Diane Nova pillereitä jo pari vuotta ja kävi vaan mielessä että voisko johtua niistä. Meinaan kyllä mainita asiasta lääkärille seuraavalla kerralla kun tavataan mutta olis kiva saada tietää jos muilla on samoja ongelmia.
Kiitos vastauksista.
Elikkä:
Onko kukaan huomannut että e-pillereiden käytöstä olisi aiheutunut haluttomuutta seksin suhteen? Rupesin tossa yks päivä miettimään että on jo aika pitkään ollu tosi vaikee oikeen syttyy kunnolla. Vaikka mies räpläis kuin niin ei välttämättä tunnu paljoo missään.
Ei aina oo sama juttu mut kumman usein. Oon syöny Diane Nova pillereitä jo pari vuotta ja kävi vaan mielessä että voisko johtua niistä. Meinaan kyllä mainita asiasta lääkärille seuraavalla kerralla kun tavataan mutta olis kiva saada tietää jos muilla on samoja ongelmia.
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jep,haluttomuutta tuli mullakin. lopetin ja halut palas
Henkilökohtaisesti en ole pillereiden myötä kokenut haluttomuutta, päin vastoin seksihalut ovat kasvaneet. Mutta se tuskin johtuu pillereistä, vaan ihan täydellisestä miehestä ja hyvästä parisuhteesta.
Haluttomuus on kuitenkin yksi pillereiden mahdollisista sivuvaikutuksista, hormonit vaikuttavat jokaiseen eri tavalla. Mutta haluttomuuteen on myös muita syitä, ja kannattaa myös muistaa, ettei elämä ole staattista. Joskus haluttaa enemmän ja joskus vähemmän.
Kannattaa ehdottomasti jutella asian kanssa lääkärillä, pillerinvaihto (DN;t taitaa sisältää eri hormoneja kuin esim. Melianet joita itse syön) saattaa auttaa ongelmaan.
sama ongelma oo....mut vähän sinnepäin.. eli ois kyl haluja mut jotenki en vaan nyt kostu niin paljoa..=/ oon alotanut pillerit n. 2 kk sitten ja tullu tiputteluvuotoa koko sen ajan.. se kai on ärsyttäny alapäätä jonkin verran mut kyl se on aika inhottavaa...=( liukastevoide auttaa tietty... mut oisko jotai muitaki konsteja siihen ettei alapää ihan ärsyyntyis..?
E-pillereiden hormonit kuivattavat limakalvoja, tämä on erittäin yleistä. Tämän takia ei suositella kovia (?) piilareita pillerin syöjille.
Itsekin kärsin ajoittain (lähinnä talvisin) kuivista limakalvoista ja kuivasta alapäästä. Ei siihen oikein auta muu kuin voitelu ja hellä huolenpito (eli ei voimakkaita saippuoita, ei turhan tiheään pesua jne).
Ja yks vinkki, miehen antama suuseksi ennen yhdyntää lievittää oireita :)
En ole huomannut pilsujen kanssa mitään muutosta, toki en ole käyttänytkään niitä kuin parisen kuukautta, mutta mielestäni ne vain lisäävät itselläni halua rakastella kumppanini kanssa, kun se käy helpommin kuin kortsun kanssa :)
mulla ainakin Yasmin-pillerit aiheutti haluttomuutta. se ei tullu heti, vaan vähän aikaa kun oli käyttäny niin ei enää haluttanut. TODELLA TEHOKASTA EHKÄISYÄ SIIS! :D mulla kans kuivatti limakalvoja :/
vaihdoin e-renkaaseen, on nyt kolme kuukautta takana, ja halut hyrrää sekä alapää on tosi kosteena jatkuvasti ;) nam.
Voi kai niistä haluttomuutta tulla. Tai sitten se johtuu jostain aivan muista syistä. Olen itse miettinyt aivan samaa. Aika hassua, että väliviikolla menkkojen aikaan halutti aivan vietävästi. Nyt kun taas napsii pillereitä ja muutenkin ois mielekkäämpää tuo seksi niin eipä vaan haluta. Toisella osapuolella kiinnostais vaikka jatkuvasti, eikä kehtaa itse ihan "mieliksikään" rueta touhuilemaan. Toivon tosiaan, että tämä on ohimenevää.
Söin pillereitä n. 7 vuotta ja lopetin ne nyt keväällä. Olin niin kuiva, että menkat oli ihan olemattomat ja esim. kondomin käyttö ja tamponin oli ihan mahdotonta. Liukastusvoide auttoi vähän, muttei tarpeeksi. Kun olin niin kuiva, muhun sattus aina ihan kauheesti.
Nyt parin kuukauden pillerittömän ajan jälkeen on kosteus palannut ja menkatkin on taas sellaset, että niitä voi menkoiksi sanoa (oikeesti oon jopa menkkoihin tyytyväinen) ja halut on palannu ja kondomia käytetään ehkäisyyn.
Lisäksi olen paljon tasapainoisempi mieleltäni. Ei vaihtele mieleiala tunnin välein.
Suosittelen kaikille pillereiden lopettamista, jotka vähänkin epäilee, että niistä aiheutuu jotain ongelmia!
Mulla oli sama ongelma todellakin...
Lopetin pillerit ja homma on alkanut luistamaan taas mukavasti.
ainakin minulla aiheuttaa haluttomuutta. Olen pitänyt välissä pitempiä taukoja e-pillerien syönnissä ja halut ovat palaneet tauon aikana. Mutta kun olen aloittanut uudelleen e-pillerien syönnin, niin eipä enää haluta.
Syön myös Diane Novaa. Seksihalut vähentyneet, alakuloisuus lisääntynyt. PMS-oireet tosin helpottuneet, vai lienenkö nyt "tasaisesti masentunut".
Sama juttu täällä. Haluttomuutta alkoi esiintymään vasta noin puolentoista vuoden käytön jälkeen ja salakavalan huomaamattomasti. Lääkärini myönsi heti, että haluttomuus voi hyvin johtua pillereistä (Mitään muuta järjellistä syytä en keksinyt ja tässä asiassa olen pyrkinyt olemaan hyvin rehellinen itselleni). Omaan kroppaani silloisten pillereiden hormonimäärät ei ollut lääkärini mukaan tod.näk. enää riittäviä (luultavasti tämä tarkoittaa liian vähäistä estrogeenimäärää suhteessa progestiineihin, koska progestiinit vähentävät seksihaluja).
Aijemmissa keskusteluissa tuli ainakin ilmi tutkimus, jossa väitetään pillereiden voivan aiheuttavan pysyvääkin haluttomuutta tai ainakin halujen palaaminen voi olla hidasta/vajaavaista.
http://www.truthout.org/issues_05/052605WC.shtml
Lähdekritiikkiä ei netissä kannata unohtaa, mutta en olisi tutkimuksen tuloksista yhtään yllättynyt, koska lopetettuani hormonit halut eivät ole vielä yli puolen vuodenkaan jälkeen todellakaan entisellään. Tosin tähän voi osittain vaikuttaa myös psyykkiset seikat (yhdynnät kävivät kivuliaiksi todennäköisesti pillereiden aiheuttaman limakalvojen heikentymisen tähden). Onko kyse sitten ollut enemmän psyykkisistä tai hormonaalisista asioista (ja vaikuttavathan nuokin toisiinsa), niin tuskin olisin näin totaalisesti kadottanut seksuaalisuuttani, jos en olisi hormoneja alkanut syömään. Onneksi pientä valoa on tunnelin päässä näkynyt, joten tuskin tulen haluttomuudesta koko ikääni kärsimään. Kaduttaa kyllä, että ylipäätään aloin syömään pillereitä = (
Niin tutulta kuulostaa!
Limakalvot kuivina eikä haluta ollenkaan. Nyt lopetin pillerit 5 vuoden jälkeen ja vaihdoin kierukkaan.
Olisihan se kiva, jos vähitellen halut palautuis. Nyt kierukka ollut vajaan viikon vasta. Toivottavsti nyt lähiviikkoina tapahtuu käänne patempaan.
Yli 5 vuotta ollut sama kumppani. Ja haluttomuus tosiaankin tuli pikkuhiljaa, salakavalasti. Kumppanissa ei ole vikaa, vaan ihana ja huomaavainen tyyppi, ehdoton suosikki-ihmiseni.
Mutta niitä haluja odotellessa ;)