Ilmeistä on, että CIA on asialla Iranin terrori-iskujen takana. Maahan pyritään luomaan levottomuutta, jotta sen valtaaminen onnistuu helpommin. USA:han tulee valtaamaan Iranin ja Syyrian lähivuosina, jos se onnistuu Irakissa, mikä onneksi tosin näyttää epäonnistuvan surkeasti kuten Vietnamissakin. Liekö tänä vuonna jo kuollut amerikkalaisia melkein yhtä paljon kuin viime vuonna yhteensä. Joka tapauksessa Irakin olot ovat USA:n menon jälkeen huonontuneet selvästi. USA tuhosi Irakin infrastruktuurin 90 -luvun alussa, nyt se ei maahan mentyään kykene suojelemaan sen tuhoamista ulkomaisten terroristien toimesta. On outoa, että kun USA tuhosi siviilikohteita kuten sairaaloita ja tehtaita 90 -luvun alussa ja nyt uusimmassa Irakin sodassa, jotkut natsimieliset puolustelevat niitä tekoja, mutta kun muut ulkomaiset terroristit tekevät samoja tuhoja, nämä samat natsimieliset pitävät niitä rikoksina??
Me ihmisoikeuksia, vapautta ja demokratiaa puolustavat pidämme esim. sairaaloiden ja sähkölaitosten tuhoamista rikoksina tekijästä riippumatta. Natsimieliset pitävät niitä rikoksina vain jos tekijä on USA -vastainen, USA:n tehdessä samoja rötöksiä (vieläpä samassa maassa), natsimieliset puolustelevat.
CIA asialla?
9
663
Vastaukset
- J.R
"USA:han tulee valtaamaan Iranin ja Syyrian lähivuosina, jos se onnistuu Irakissa, mikä onneksi tosin näyttää epäonnistuvan surkeasti kuten Vietnamissakin."
Miten niin se olisi muka hyvä asia, jos USA epäonnistuisi Irakissa? Huomatkaa sana "onneksi"! Kenen onneksi? Eli haluat siis Irakiin levottomuuksia ja jopa sisällissodan. Taidat olla valtavasti Irakin kansan asialla kun haluat sille pahaa?
USA:n tavoitteena on tällä hetkellä saada Irak rauhoittumaan, jotta jälleenrakennus voisi käydä täydellä teholla. Jotkut eivät vaan tätä halua enkä ymmärrä miksi. Väitetään olevansa Irakin kansan puolella, mutta tosiasiassa siitä ei ole mitään väliä. Tärkeintä on tilanteessa kuin tilanteessa päästä syyttämään USA:ta. Nyt Irakin kansan pitää pysyä vahvana, jotta saavat maassa olevat terroristit lyötyä.
"Ilmeistä on, että CIA on asialla Iranin terrori-iskujen takana. Maahan pyritään luomaan levottomuutta, jotta sen valtaaminen onnistuu helpommin."
Tällaisille väitteille on hyvä olla jotkin todisteet. Muuten sinua ei uskota. Väite ja fakta eivät ole sama asia.- Mutkaoopperavalehtelija
Tottakai USA:n tarkoitus on saada Irak rauhoittumaan, eihän sotimisessa ole mitään mieltä edes miehitetyissä maissa. Maa rauhalliseksi, kansa alistetuksi ja öljy virtaamaan. Siihen tarvitaan kuitenki paljon kovempaa voimaa kuin uhkailut aseella jossain öisessä Espoossa :)
- Huvittunut lukija
Ilmeistä on myös, että tuon kirjoittaja näkee asiat kovin USA-vastaisessa valossa.
Ei Iranin sen enempää kuin Irakinkaan terrorismi sikiä CIA:n toiminnasta, kuten ei rikollisuus yleensäkään lakia noudattavien ihmisten takia, vaan osa ihmisistä työskentelee elämässään rikoksia ja terrorismia harrastaen, joko elinympäristönsä sellaiseksi muokkaamana tai peräti kieroutuneen luonteensa vuoksi.
Jos arvon kirjoittaja hakisikin terrorismin syitä joskus myös muista lähteistä kuin Atlantin takaa, niin kannanottoihin ei tulisi niin helposti fanaattisen mustavalkoista leimaa. - J.R
Vaikka sinulla ei olekaan aukottomia todisteita väitteillesi, on se loogisesti ajattelevalle ihmiselle uskottavaa tekstiä, koska kaikillehan on selvää ja sen on USA itsekin myöntänyt, että Irakin sodan todellinen motiivi oli öljyvarojen haltuunotto.
- Skeptikkoluonne
Ehkä myös yhtä hyvä motiivi liittouman maahantunkeutumiselle oli lopettaa omia kansalaisiaan tapattavan ja kiduttavan diktaattorin aikakausi Irakissa?
- J.R
Skeptikkoluonne kirjoitti:
Ehkä myös yhtä hyvä motiivi liittouman maahantunkeutumiselle oli lopettaa omia kansalaisiaan tapattavan ja kiduttavan diktaattorin aikakausi Irakissa?
Ei ollut. USA suunnitteli strategioissaan jo vuosia sitten maan öljyvarojen haltuunoton. Propagandassaan USA käytti selityksenä hyökkäykselle valheita joukkotuhoaseista. Ilmeisesti olet ollut jossain Tiibetin luostareista eristyksissä muusta maailamasta viime vuodet, kun sinulta on jäänyt uutiset väliin :)
Sitäpaitsi Saddam, tuo verinen diktaattorihan oli USA:n liittolainen ja ystävä pitkään, niin kauan, kunnes yhteistyö pelasi. "Kiduttava diktaattori" ei siis haitannut USA:aa lainkaan, päinvastoin USA auttoi tätä esim. Iranin sodassa antamalla hänelle niitä kovasti myöhemmin moittimiaan kemiallisia aseita ja vielä auttoi niiden käyttämisessäkin tiedustelutiedoilla Iranista. Oletkin tainnut olla vuosikymmeniä siellä Tiibetissä eristyksissä, kun tuokin on mennyt ohi sinulta. Taisit olla siellä jo 70 -luvulla, kun sinulta on mennyt ohi se, että USA nosti valtaan Chilessä verisen diktaattorin, syrjäyttäen demokraattisesti valitun presidentin..
Valitettavasti!
- Hitman
Kirjoitin vedenpuhdistamoiden rikollisesta ja epäinhimillisestä räjäyttelystä tuossa alempana. Eipä siihen kukaan voinut mitään puolustusta sanoa, rikollistahan tuollainen on kenen tahansa tekemänä. Irakissa todellakin noita siviileille välttämättömiä laitoksia on tähän mennessä tuhonneet ulkomailta tulleet terroristit, ensin USA ja sitten al-qaida.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000008888042
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381319
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38879Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad30613Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14590
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26558Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17503Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492