..tässä kumoutunee toinen feministinen myytti:
..tunne-elämän ongelmat ovat yhtäläiset sekä miehillä että naisilla, uusi tutkimus osoittaa tämän, tutkimus asettaa kyseenalaiseksi feministien väitteen, että avioliitto tekee miehen onnellisemmaksi, mutta kurjistaa naisen asemaa..
http://www.strive4impact.com/massage_files/Articles/marriage_good_for_women.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/2291731.stm
http://www.lifesite.net/ldn/2002/oct/02100304.html
..tunne-elämän ongelmat ovat yhtäläiset sekä miehillä että naisilla, uusi tutkimus osoittaa tämän, tutkimus asettaa kyseenalaiseksi feministien väitteen, että avioliitto tekee miehen onnellisemmaksi, mutta kurjistaa naisen asemaa..
http://www.strive4impact.com/massage_files/Articles/marriage_good_for_women.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/2291731.stm
http://www.lifesite.net/ldn/2002/oct/02100304.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2005/05/368391
..mielenkiintoista jutussa on tosiaan maininta työstä, sen voisi tulkita siten, että tutkimus on feministinen ja sillä pyritään edistämään naisten työssäkäyntiä..
..toisaalta työ nykymaailmassa on erittäin stressaavaa, työtä on usein liikaa eikä työturvallisuuskaan nykyaikoina ole paras mahdollinen, joten tutkimus vaatisi sen selvittämistä, millainen työ edistää mainittua asiaa..
"..mielenkiintoista jutussa on tosiaan maininta työstä, sen voisi tulkita siten, että tutkimus on feministinen ja sillä pyritään edistämään naisten työssäkäyntiä"
Sanot että jutussa oli maininta työstä. Jos nyt puhutaan naisista niin työttömyys ja pätkätyöt ovat nimenomaan tekijöitä jotka ajavat nuoria naisia jopa itsemurhan partaalle nykyisin. Halu - ja tarve - työllistyä ei ole mikään miehinen ominaisuus. Omaa tulevaisuuttaan ei voi suunnitella ilman toimeentuloa! Hienoa että feministit pyrkivät omalta osaltaan vaikuttamaan poliittiseen päätöksentekoon naisten työllistymiskysymyksissä.
Eipä tehty alakohtaista analyysia. Tai ainakaan sitä jutussa ei kerrottu.
Hassua muuten, että nyt tämä tutkimus onkin feministinen, mutta kun Nari sen aikanaan otti esille niin silloinko se ei sitä ollut?
"Ruotsissa puolestaan ilman työtä olevien naisten terveys on muita huonompi riippumatta siitä, onko heillä kumppania vai ei."
..tiettävästi työttömien terveys on huonompi ja kuolleisuuskin varhaisempaa kuin työllisillä, näin muistelen jostakin lukeneeni, ja tuskin tuo koskee pelkästään yhtä sukupuolta..??
..esittämäsi tutkimuksen aikaisemmin esilläoloa en muista, mutta kun näin yhdistelmän nainen ja työ,niin se kytkeytyi automaattisesti feministiseksi tutkimukseksi..
..ilmeisesti nainen ja työ on ydinfeminismiä, joka on jo muuntunut refleksin kaltaiseksi..
Kun tarkastelee Nordean (tuskin mikään feministinen taho) teettämää tutkimusta, näyttää ikävä kyllä siltä, että avioliitto sekä tylsistyttää että lamaanuttaa naisia:
“Yksin elävät naiset eivät eroa asenteiltaan radikaalisti muista naisista. He ovat kuitenkin näitä suvaitsevaisempia sekä pitävät tasa-arvoa ja ympäristönsuojelua tavallista tärkeämpänä. Kulttuurin ohella he ovat muita naisia kiinnostuneempia sekä taloudesta että politiikasta. Mahdollisesti hyvän koulutustaustansa vuoksi sinkkunaisilla näyttää myös olevan tavanomaista enemmän uskoa omiin kykyihinsä, sillä muita naisia yleisemmin he uskovat sopivansa johtamistehtäviin.
Sinkkunaiset matkustavat muita naisia enemmän. Erityisesti tämä innostus näkyy nuorissa naisissa, jotka käyttävät monipuolisesti erilaisia matkailupalveluja. He lomailevat paljon ulkomailla ja tekevät usein lyhyitä matkoja Tallinnaan tai Tukholmaan. Myös kotimaanmatkailu on suosittua heidän keskuudessaan. Liikunnastaan yksin elävät naiset huolehtivat samalla tavalla kuin muutkin”
Kun taas toisaalta miehillä tuo avioliiton ja naisen vaikutus on pikemminkin positiivinen (paitsi tuon ruuanlaiton suhteen):
“Yksinään asuvat miehet sekä matkustavat että harrastavat liikuntaa muita miehiä vähemmän, mutta ravintoloista ja baareista heidät tapaa muita useammin. Heidän joukossaan on myös tavallista suurempi joukko miehiä, jotka ovat kiinnostuneita ruoanlaitosta.”
Toisaalta oman toimeentulon tärkeys sekä muut materiaaliset arvot korostuvat yksin asuvien miesten asenteissa. He hyväksyvät yleisemmin menestyksen myös muiden kustannuksella. Miehillä yksin eläminen tuntuu vähentävän uskoa omiin kykyihin: harvemmat luottavat johtamiskykyynsä ja useammat tuntevat myös tarvetta todistaa menestystään muille.
… Yksin asuvilla miehillä on myös alhaisempi tulotaso kuin muilla miehillä, sanoo Nordean yksityistalouden ekonomisti Tarja Svartström.“
http://www.nordea.fi/sitemod/default/index.aspx?pid=785672
..vaikea sanoa toisen puolesta mitään, mutta luulisin, että ihmisen perusolemukseen kuuluu parisuhde, miksi muuten olisi kaksi eri sukupuolta..
..luin tuolta jostakin ulkomaankielisen tutkimuksen, jossa yksinelävien miesten ongelma oli heikko ekonominen status, jotka mainittiin esteeksi avioitumiselle..
..ehkä feminismin olisi syytä ottaa agendalle yksinelävien miesten heikko ekonominen status tai sitten muuttaa asenteitaan siinä suhteessa, ettei mies ole perheen elättäjä, koska naiset muutoinkin kansoittavat työelämän..
..
Siinäpä se: taloudellinen pärjääminen. Miksi ne vanhat miehet, joilla on kainalossaan nuori kaunis nainen, ovat kaikki rikkaita?