onko kellään muulla tällaista ongelmaa, minulla on ollut monia vuosia paha akne keski vartalossa enimmäkseen selässä ja käsissä. näppylöitä on ajoittain todella paljon ja hirvittävän kipeitä. joten puristelin niitä ja ne uusivai ja raavin pakonomaisesti niitä. tuloksena lukemattomia pieniä pallomaisia arpia olkapäissä ja niskassa estäen esim. toppien käytön. tuskallista... varsinkin kun kärsin kuumuudesta eritttäin paljon. onko teitä kohtalo toverita muitakin? jos niin miten hoiditte?
kirjoittelenn mielelläni myös jos joku haluaa vain keskustella:) vaiva on todellinen ja kiusallinen.
akne arvet...
3
3460
Vastaukset
- Mellu
Mulle jäi kasvoihin finneistä muutama arpi, laserilla ne lähtivät. Suht kallista, mutta kannattaa.
- yks vaan
viitisen vuotta sitten pahaa aknea selässä ja käsivarsissa, joka talttui e-pillereillä (kaksi vuotta diane novaa, sen jälkeen yasminia aina tähän päivään asti). puristelin myös käsivarsista (selkään en ylettänyt), mutta arvet hävisivät itsestään parissa vuodessa.
- kokeilla
Tuosta arpien pallomaisuudesta päätellen ne ovat ns. liikakasvuarpia. Tällaisia koholla olevia arpia voi yrittää häivyttää apteekista saatavilla silikoniteipeillä esim Mepiform. Teippiä pidetään arven päällä useampia kuukausia ja vähitellen arpi pehmenee ja litistyy. Tälle kesälle ei taida olla apua, mutta talven aikana voisit kokeilla. Noin kolmen kuukauden jatkuvalla käytöllä on saatu hyviä tuloksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803