Helsingin MM-kisat ja terrorismi

Mitä mieltä olette? Onko Suomi lintukoto edelleen, kun maailman huomio kiinnittyy kisoihimme muutaman viikon ajaksi?
7908
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

urheilukilpailussa USA:n ja Israelin ulkopuolella on posahtanut tai meinannut posahtaa viime vuosina?

Ei Suomi ole "lintukoto". Asiat vaan on näin: a) terrorismia hyödyntävät poliitikot liioittelevat "niiden" uhkaa määrätietoisesti b) me emme provosoi "niitä"

Tietysti joku CIA/MI6 voisi järjestää pienen näytöksen tällaisessa neutraalissa maassa, jotta voitaisiin sitten sanoa että "mitäs me sanoimme..."

Äänestä
  • Tässä kirjoituksessa on tulkinta kohdallaan. Mikään muu väkivaltaa tavoitteidensa hyväksi käyttävien ryhmien tulkinta ei ole yhtä painotettava sisällöltään. Kohdat a, b ja c ovat realistisimpia ja todellisimpia pointteja koko terrorismikeskustelussa. Tueksi sanon, että mikään väkivaltaa tavoitteidensa hyväksi käyttävä ryhmä ei toimi ilman tavoitetta, jonka heidän hyökkäyksensä olisi tarkoitus toteuttaa. Tarkoitan sitä, että terrorismikeskustelussa ei pidä uskoa vallanpitäjien viittauksia terrorismiuhkaan omien kovien vallankäyttömuotojensa hyväksi. Tärkeintä on faktat, jotka tässä tapauksessa ovat ne syyt, miksi jokin ryhmä hyökkäisi Helsingin yleisurheilun MM-kisoihin. Koko problematiikka terrorismikeskustelussa on juuri se, että miten hyökkäysten motiivi voitaisiin poistaa, eikä siis vallanpitäjien levittämä näkemys siitä, että uhka perustelee suvaitsemattomuuden ja kovuuden.

    Äänestä

  • Joo kirjoitti:

    Tässä kirjoituksessa on tulkinta kohdallaan. Mikään muu väkivaltaa tavoitteidensa hyväksi käyttävien ryhmien tulkinta ei ole yhtä painotettava sisällöltään. Kohdat a, b ja c ovat realistisimpia ja todellisimpia pointteja koko terrorismikeskustelussa. Tueksi sanon, että mikään väkivaltaa tavoitteidensa hyväksi käyttävä ryhmä ei toimi ilman tavoitetta, jonka heidän hyökkäyksensä olisi tarkoitus toteuttaa. Tarkoitan sitä, että terrorismikeskustelussa ei pidä uskoa vallanpitäjien viittauksia terrorismiuhkaan omien kovien vallankäyttömuotojensa hyväksi. Tärkeintä on faktat, jotka tässä tapauksessa ovat ne syyt, miksi jokin ryhmä hyökkäisi Helsingin yleisurheilun MM-kisoihin. Koko problematiikka terrorismikeskustelussa on juuri se, että miten hyökkäysten motiivi voitaisiin poistaa, eikä siis vallanpitäjien levittämä näkemys siitä, että uhka perustelee suvaitsemattomuuden ja kovuuden.

    Mä sanon vaan sen, että minua ei kaikenmaailman terroristit pelottele. Mulla on "urani" suurin esiintyminen siellä (Finlandia-kuorossa) jota mä en lähde itseni kohdalta peruuttelemaan muutaman pommihirmun vuoksi.
    Posauttakoot tai olkoot posauttamatta. Ei kotona nyhjäämällä asiasta pääse eroon mitenkään. Yhtä todennäköisesti ne iskisi tähän taloon kuin stadionille elokuussa.

    Äänestä

  • Perussuomalainen nainen kirjoitti:

    Mä sanon vaan sen, että minua ei kaikenmaailman terroristit pelottele. Mulla on "urani" suurin esiintyminen siellä (Finlandia-kuorossa) jota mä en lähde itseni kohdalta peruuttelemaan muutaman pommihirmun vuoksi.
    Posauttakoot tai olkoot posauttamatta. Ei kotona nyhjäämällä asiasta pääse eroon mitenkään. Yhtä todennäköisesti ne iskisi tähän taloon kuin stadionille elokuussa.

    sinä olet ainoa terorristi täällä palstalla

    Äänestä

  • hurjaa, mailma on puhdasta salaliittoa.

    Suomi ei ole lintukoto, tavalaan odotan, että isku osuisi tänne, opittaisiin meilläkin, että emme asu metsässä ja että voimme puolustaa kiveä tyhmempiä terroristejä.

    Äänestä

liian pieni ja merkitsetön maa. sen lisäksi emme ole osallistuneet sotatoimiin arabianmailla. jos pohjoismaissa räjähtää, luulen että Tanska on se kohdemaa.

Äänestä

Tosi on. MM-kisat ovat terrorismia pahimmillaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Roman.Durak kirjoitti:

Mitä mieltä olette? Onko Suomi lintukoto edelleen, kun maailman huomio kiinnittyy kisoihimme muutaman viikon ajaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu