Kilju kirkastetaan yleensä tislauksen avulla. Tislaamalla kiljua saadaan erotettua alkoholi vedestä ja muista aineista, jolloin lopputulos on kirkkaampaa ja puhtaampaa alkoholia. Mutta minkälaiset välineet tarvitaan?
Kiljun kirkastamisesta
13
160
Vastaukset
- Anonyymi
Tilaa uudet ulkomailta täysin laillista
- Anonyymi
Pari litran purkkia mehua,vettä,sokeria reilusti 2-3 kiloa ja hiivaa ja eikun käymään vaan isoon sankkoon ja lopulta saa todella pahaa mutta päähän menevää juomaa.Ruikuli tulee kyllä 100% varmuudella
Varhaisteineinä tehtii saaviin verstaaseen pottukiljuu. Hyvä, oli, sameaa, kylmää, raikasta päähän kävi. Eikä tullu ruikulia.
- Anonyymi
30 vuotta sitten tein tuoppi kotikaljajuomauutteesta kiljua niin kyllä sitä sillon pysty juomaan.Juu alan tyypit juovat loppuja hiivavesiä komiaa. Mielummin kunnon valmistusprosessi ja tekee itse olutta ja viiniä.
- Anonyymi
Juuri noin! Antaa selkeytyä käymisastiassa. Pullotus lapon kanssa pulloihin joiden pohjalla on sopivasti jälkikäyntisokeria. Jälkikäyminen huoneen lämmössä ja säilytys viileässä.
Kirkasta ja kuohuvaa mutta vaatii useamman panoksen kierron.
Pontikka. Kirkastuneen rankin keittäminen on helpompaa ja varmempaa. Hiivasotkun keiton tuloksena saa muana roimasti sikunaa. Metsäpontikan "aromia".
- Anonyymi
Kiljun kirkastaminen tapahtuu yleensä luonnollisesti käymisprosessin aikana, kun hiiva laskeutuu pohjalle ja juoma selkeytyy itsestään. Voit myös käyttää kirkastamiseen esimerkiksi gelatiinia tai muita selkeytysaineita.
Muista olla varovainen, kun korkkaat kiljupullon, sillä hiilihappopitoisuus voi olla korkea ja pullo voi räjähtää. - Anonyymi
Mustaherukoista joskus aikoinaan tein viiniä niin sillon pysty sanoon alkoholista että hyvää. Jos rahat on tiukilla niin tekee itse oluen ja viinin.Olusia itse nykyään hörpin ni ei sellasta himoa synny että tässä iässä jotain kiljuja alkaisin juomaan,mielummin sitten ilman.
- Anonyymi
Aikanaan oli myynnissä hyvä ja vaihteleva valikoima australiaisia olutuutteita.
Vaihtelua maun mukaan ja samanaiaisesti nautittavana useampia tyyppejä.
Sen verrab perso olin että valmistin olueni +-7%:n vahvuuteen.
Joskus vaimoni väitti lauantai-illan olevan alkoholihuuruinen.
Pari olutta ja yksi paukku. Paljonko?
Pullotin vahvat olut litran kierrekorkillisiin, lasisiin limsapulloihin ja paukkuni oli vajaa 2dl kahteelleen lasketun pontikan keulapään tuotetta. Työpaikkani labra analysoi sen enimmillään 71%:iin mutta ka. lienee ollut jossakin 60%:n tietämissä joten se vaati kotiolutta kyytipojakseen. Enempää en ryypännyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aikanaan oli myynnissä hyvä ja vaihteleva valikoima australiaisia olutuutteita.
Vaihtelua maun mukaan ja samanaiaisesti nautittavana useampia tyyppejä.
Sen verrab perso olin että valmistin olueni -7%:n vahvuuteen.
Joskus vaimoni väitti lauantai-illan olevan alkoholihuuruinen.
Pari olutta ja yksi paukku. Paljonko?
Pullotin vahvat olut litran kierrekorkillisiin, lasisiin limsapulloihin ja paukkuni oli vajaa 2dl kahteelleen lasketun pontikan keulapään tuotetta. Työpaikkani labra analysoi sen enimmillään 71%:iin mutta ka. lienee ollut jossakin 60%:n tietämissä joten se vaati kotiolutta kyytipojakseen. Enempää en ryypännyt.Sais bongattua noita lasisia 1l pulloja niin aina olut käymässä.Omenaa saisin syksyisin vaikka kuinka paljon niin viinit käymään.Köyhyyspalstallahan nyt ollaan niin kyllähän köyhällä aina pitäs olla oluet porisemassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sais bongattua noita lasisia 1l pulloja niin aina olut käymässä.Omenaa saisin syksyisin vaikka kuinka paljon niin viinit käymään.Köyhyyspalstallahan nyt ollaan niin kyllähän köyhällä aina pitäs olla oluet porisemassa.
Vaimoni oli silloin töissä KK-kaupassa ja ostin muutamassa erässä 3 korillista litran Sprite pulloja. Kierrekorkit kestivät muutamia käyttökertoja ja niitä hamstrasin ( varastin ) jemmaan useampia käyttökertoja varten.
Muutettuamme kerrostaloon meni oluen tekeminen hankalammaksi kuin olin tottunut ok:ssa ja annoin pullot ja kaikki korkit pojalleni
Samoin loppui pontikan valmistus. Ok:n pesuhuone oli kätevä keittopaikka.
30 litran pannu jossa 3kW:n säädettävä uppovastus. 800mm:n keraamihelmillä täytetty kolonni.
Pesuhoneen vieressä, oven takana pannuhuone jossa tasainen 28 asteen lämpö. Parhaimmillaan tein rankin 200 litran tynnyrissä johon voi asettaa kuohukäynnin jälkeen letku > vesipullo vesilukon. Sokerirankki jossa hiivaravinteena pakastuksesta sulatettuja perunaviipaleita. 3:n laatuluokan ponua oli aina riittävästi että rankki sai käydä valmiiksi ja kirkastua vesilukon alla. Kotona lasten kanssa ollut vaimoni hoiti tietyt osat keittoprosessin valvonnasta. Osa 2 laskun lämmön noususta ja jäähdytyksen avaamisesta. Nousu vaati noin 50 minuuttia joten 40 minuuttia sähkön kytkennästä vahtimaan sähkötehon pudottaminen 2 kW:iin.
Ykköslaskun lopun vahtimista varten olin vetänyt muovikulpan kupeeseen merkin jossa kohdassa ykkösen valmiin pinnan tullessa sähköt ja jäähdytys poikki.
Talovelat olivat niskassa ja ponu kävi osana palkkojen maksamista.
Lisäksi vaimoni epäili, etten ilman keittelyäkään lopettaisi viikonloppujen tissuttelua.
- Anonyymi
en suosittele kiljua kenellekään, hyvää ruokaa ja liikuntaa, nyt on hyvät ilmatkin.
terve. ex-juoppo- Anonyymi
lisäys
hyvä viini on eriasia, kun malttaa antaa kunnolla kypsyä ja valmistua.
.sama oluen kanssa.
- Anonyymi
Laadukkaan tuotteen valmistus vaatii tietämystä ja kokemusta.
Hyvä Tietotaito on eduksi.
Koska ei ammattitaitoisesti syntyy myös myrkyllisiä tuotteita.
Tässä omia kokemuksia kuvina;
https://youtu.be/p0b2be3isVY?si=evV5wEpBt9jGaXNk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167180- 1992567
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1082080En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761558Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911099- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46979- 79889
- 45739
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7738