Millä nopeudella elektroni kiertää atomiydintä?

Ei kai nyt sentään valon nopeudella? Löytyykös tähän palstalta sitä vankkaa dataa?
989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sähkö liikkuu johtimessa lähes valon nopeutta mutta yksittäiset elektronit liikkuvat muutamia senttejä sekunnissa.

Äänestä
  • Vertailukohta sähkön nopeudelle on vesiputki joka on täynnä vettä. Kun toiseen päähän pumppu alkaa työntää vettä, niin saman tien sitä alkaa tunkea toisesta päästä ulos - vaikka se ei ole samaa vettä joka toiseen päähän lisättiin.

    Äänestä

Kiertääkö se ylimalkaan?

Elektorinin sijaintihan ei ole piste, vaan todennäköisyyskenttä, jossa se putkahtaa olevaiseksi milloin missäkin. Voiko sellaisen otuksen nopeutta edes mitata? Kun se on yhdellä hetkellä yhtäällä ja seuraavassa toisaalla, niin nopeus on ääretön. Laskennallisesti jopa valon nopeutta nopeampi.

Äänestä
  • Selvä , tämä lähti käsistä...emme voi saavuttaa lopullista totuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Selvä , tämä lähti käsistä...emme voi saavuttaa lopullista totuutta.

    Kvanttimekaniikka ON lopullinen totuus.
    Tai ainakin osa sitä.

    Tuo elektronin sijainnin stokastinen vaihtelu on ainakin todellinen ilmiö ja mm. paljon kouhotusta (ei juuri muuta) aikaan saaneet kvanttitietokoneet perustuvat osin ilmiöön, jossa lomittuneita elektroneja ilmestyy silloin tällöin elektroneja läpäisemättömän eristeen toiselle puolelle. Sillä vaikka elektorinit eivät ole missään ennustettavassa paikassa millään täsmällisellä ajan hetkellä, niin ne voidaan saada lomittumaan niin, että joukko elektroneja putkahtaa olevaisuuteen samassa ennustamattomassa paikassa samalla hetkellä - tai siis osapuilleen samassa paikassa.

    Äänestä

Miksi se edes kiertää? Luontohan pyrkii entropiaan.

Äänestä
  • Wikipedia:
    Elektronit eivät kulje ympyräradalla eivätkä edes jatkuvaa käyrää pitkin, niillä ei ole määriteltyä kulmanopeutta eikä hetkellistä nopeutta. Elektroni ei sanan varsinaisessa merkityksessä siten "liiku" tai "kierrä" lainkaan vaan "on olemassa" tietyssä pisteessä tietyllä hetkellä, todennäköisyydellä ja etäisyydellä atomiytimestä.

    Äänestä

Epätarkkuusperiaatteesta seuraa,
ettei voida eksaktisti määrittää
nopeutta jos tietäisimme elektronin
radan tarkkaan,luonto on
epätäsmällinen ja sallii kvanttihypyt 🤣

Äänestä

Vastaus avauksen kysymykseen siis on, että atomin elektorini ei makromaailman merkityksessä "liiku" eikä "kierrä" atomiydintä, joten sillä ei myöskään ole nopeutta (ei myöskään kulmanopeutta).

Elektroni hiukkasmaisesti käyttäytyvää aaltoliikettä, joka "putkahtelee" tai "välähtelee" olemassaolevaksi tietyssä todennäköisyyskentässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei kai nyt sentään valon nopeudella? Löytyykös tähän palstalta sitä vankkaa dataa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu