Alexander Stubb on useassa yhteydessä sanonut, ettei Suomi ole Israelin eikä Palestiinan puolella, vaan rauhan ja kahden valtion mallin puolella.
Näin ajattelee myös moni suomalainen.
Presidentti sen kiteytää
21
241
Vastaukset
- Anonyymi
Viisaita sanoja. Vaan mistä aitouskovilta saataisiin viisautta?
- Anonyymi
oisko Raamatusta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oisko Raamatusta?
sieltäpä hyvinkin
- Anonyymi
Suomi voi ulkopolitiikassaa olla olematta kummankaan sotaosapuolen puolella, mutta oikeistolainen uskovaisto on Israelin puolella ja hyväksyy sen kaikki sotatoimet.
- Anonyymi
"... oikeistolainen uskovaisto..."
Oikein käyttökelpoinen termi. Oikeiston korjaisin tosin sinne laitaoikeiston suuntaan, eivät nämä mitään liberaalia maltillista oikeistoa kuitenkaan edusta, vaan hyvin usein ollaan vankasti laitamarginaalissa.
-a-teisti-
- Anonyymi
Meillä on ollut viisaita pressoja, kun Huhtasaari onnistunut perinnettä katkaisemaan.
- Anonyymi
Israel ei välttämättä suostu tähän enää viimeisen iskun jälkeen vaan pyrkii varmistamaan ettei toistu koskaan enää
- Anonyymi
Ei ole ollut halukas 2 valtion malliin koskaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole ollut halukas 2 valtion malliin koskaan.
On ollut aikaa sitten ja 2000-luvullakin tehnyt useamman ehdotuksen, jotka palestiinalaishallinto on hylännyt. Eivät ole valmiita sellaiseen kahden valtion ratkaisuun, jossa Israel voisi juutalaisvaltiona elää turvallisten rajojen sisällä.
- Anonyymi
Stubb on siis juutalaisvastainen, vihaa Israelia ja Jumala vihaa Stubbia.
- Anonyymi
Jumala ei vihaa ketään joka suojelee toista ihmistä ja sen henkeä.
Israelin palvonta on 10 käskyn vastaista, sodasta puhumattakaan. Se joka väittää että palestiinalaisten puolustaminen on Israelin vihaamista, levittää viha ideologiaa. Ei puhu juutalaisten puolesta eikä Israelin parhaaksi vaan puhtaasta halusta lietsoa vihaa. - Anonyymi
miksi ei rakastaisi
- Anonyymi
Jumala rakastaa kahden valtion mallia, Jumala rakastaa Stubbia, Jumala rakastaa Suomea!
- Anonyymi
se oli se papin näköinen vassari jota vihaan yli kaiken , sanoi samaa ja kas kummaa kun puhui järkeviä niin en vihannut 🙂
- Anonyymi
Terroristijärjestö hamas ei peruskirjansa mukaan ole kiinnostunut kahden valtion mallista vaan se haluaa Israelin ja juutalaisuuden täydellistä tuhoa ja perustaa Israelin valtion paikalle islamilaisen kalifaatin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5902021- 98999
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18957Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4817Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749- 70747
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74678- 65553