Xanorin alasajo

Olen syönyt lääkärini määräämää Xanor 0,5 Mg sekä Diapam 5 Mg säännöllisen epäsäännöllisesti ehkä kolmen kuukauden ajan. Välillä päiviä, että toinen on käytössä ja toista en ole syönyt. Muutaman päivän ajan näin.

Noin kuukauden ajan akuuttiin kriisiin mennyt Xanoria max. 1,5 Mg ja Diapamia 10-15/mg. Ei aina, mutta usein samana päivänä. Vaikeinta on, kun uni on mennyt. Ikään kuin nuo aiheuttaisivat uniongelmia. Vaikka pitäisivät rauhoittaa!

Eilen kävin kriisivastaanotolla lääkärissä todella pahan elämäntilanteeni takia. Lääkärini kanssa sovimme, että Xanor ja Diapam jätetään pois, jota myös itse haluan. Ne ovat niin riippuvuutta aiheuttavia eikä itse asiassa olo kovinkaan terävä noiden vaikutuksen alaisena. Toki helpottavat ahdistusta.

Onko joku näillä annostuksilla ja tällä käyttöajalla saanut pahoja viekkareita lopettamisen takia? Voinko lopettaa kuin seinään vai pitääköhän viikon verran vähentää annostusta?
3335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voit saada krampin jos lopetat xanorin seinään.

Äänestä

Bentsoissa voi olla paradoksaalisia vaikutuksia eli ne saattavat tuottaa vaikutuksia mitä niiden ei pitäisi tuottaa eli rauhoittumisen sijaan tuleekin jotain päinvastaista, levottomuutta, ahdistustasojen nousua. Voi myös tulla toleranssia jossa tarvitset yhä isompaa annosta saadaksesi bentsoista vaikutusra eikä vaikutus silti ole yhtä suotuisa kuin alussa vaan sinulla voi olla yhä kasvavia haittoja. Säännöllisessä käytössä bentsojen kanssa käy aikalailla näin kehossa:

https://youtu.be/bnR0M6pOSI0?si=unc6WlPhXUmkCwdx

(suosittelen katsomaan).

Suosittelen myös vähentämään säännöllisen yhtään pitempään kuin ihan lyhytaikaisesti käytetyn bentson koska lääkärit ei aina ymmärrä tämän seinäänlopetuksen riskejä. Pahimmillaan ajaudut tosi ikävään tilaan, missä voi olla epämääräisiä oireita, levottomuutta, ahdistusta ja unen ongelmia.

Sanonta "better to be safe than sorry" lienee täsaä asiassa osuva vaikka tuurilla joku voi päästä kuin koira veräjästä.

Äänestä
  • Ja vähennä oloasi kuunnellen, älä laita mitään tiukkaa aikamäärettä kuten viikko. Siis summa summarum: kuuntele kehoasi ja oloasi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen syönyt lääkärini määräämää Xanor 0,5 Mg sekä Diapam 5 Mg säännöllisen epäsäännöllisesti ehkä kolmen kuukauden ajan. Välillä päiviä, että toinen on käytössä ja toista en ole syönyt. Muutaman päivän ajan näin.

Noin kuukauden ajan akuuttiin kriisiin mennyt Xanoria max. 1,5 Mg ja Diapamia 10-15/mg. Ei aina, mutta usein samana päivänä. Vaikeinta on, kun uni on mennyt. Ikään kuin nuo aiheuttaisivat uniongelmia. Vaikka pitäisivät rauhoittaa!

Eilen kävin kriisivastaanotolla lääkärissä todella pahan elämäntilanteeni takia. Lääkärini kanssa sovimme, että Xanor ja Diapam jätetään pois, jota myös itse haluan. Ne ovat niin riippuvuutta aiheuttavia eikä itse asiassa olo kovinkaan terävä noiden vaikutuksen alaisena. Toki helpottavat ahdistusta.

Onko joku näillä annostuksilla ja tällä käyttöajalla saanut pahoja viekkareita lopettamisen takia? Voinko lopettaa kuin seinään vai pitääköhän viikon verran vähentää annostusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu