masennuslääkkeen lopetus

olen syönyt todella useaa lääkettä vaikeaan masennukseeni kuluneen vuoden aikana. esimerkkejä ovat cipramil, sepram, xanor, tenox, serenase, remeron, opamox ja seronil.
nyt viimeksi olen käyttänyt seronilia n.2-3 kk.
ja vain 20 mg, joskus 40 mg päivässä.
vointini on lähiaikoina ollut parempi, joten olen ajatellut lopettaa seronilin käytön. mutta: pari päivää oltuani ilman lääkettä, alkaa aivan KAUHEAT fyysiset oireet: pää on kuin tonnin painava, aivoissa menee ikään kuin sähköiskuja, särkee joka paikkaa, huimaa, heikottaa, oksettaa, joka paikka tuntuu puutuvan jne. eikä uskalla odottaa että menisi ohi, kun oireet pahenevat kokoajan. psyyke on silti aivan tasainen ja normaali, mutta fyysinen olo aivan sietämätön!!! jouduin siis sortumaan jälleen noihin lääkkeisiin ja saman tien oli oireet poissa. silti oloni on edelleen päivittäin heikko. tämä on tapahtunut ennenkin, kun seronilin vaihdoin joskus toiseen lääkkeeseen, kesti n. kuukauden noita samoja hirveitä oireita ettei sängystä mihinkään päässyt, heti helpottui kun alotin seronilin uudestaan.
joudunko syömään koko loppu elämäni kyseistä myrkkyä?? mistä nuo sähköiskut johtuvat? onko muita saman kokeneita? auttakaa! psykiatrille turha puhua, hän vuoroin käskee lopettamaan, sitten taas sanoo että "no sitten vain syöt niitä lääkkeitä loppu elämäsi." MUTTA KUN EN HALUA!!! :,( olen aivan toivoton...
81912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyseiset lääkket ovat yhteiskunnan tapa tehdä ihmisistä zombiesysteemin orjia. Lääkärit ovat pelkkiä sätkynukkeja, poliitiset intressit ohjaavat kaikkea, eli tapetaan lääkkeillä intohimot ja agressiivisuus, systeemi jatkuu, vapamuurarit menestyvät ja hyvä-veli järjestelmä voi hyvin, ei ole kinnostusta lähteä "barrikadeille", kun kaikki aika menee omassa "tuskassa" kieriskelemiseen. Sinun ja monen muun kohdalla on onnistuttu erinomaisesti.

Äänestä
  • tajusin tämän asian ajoissa ja lopetin kättelyssä niiden myrkkyjen syömisen, siihen antoi lisäpontta heti alussa se, kun sain todella inhottavia aloitusoireita niistä.
    Siitä huolimatta vaikka ehdin niitä käyttämään vain noin kolmisen kuukautta, vaikuttivat melkein kaksi kuukautta vielä lopettamisenkin jälkeen, ennenkuin palauduin taas normaaliksi itsekseni.
    Mitään hyötyä ja apua en mielialalääkkeiden syönnistä saanut, vain pelkkiä lisäongelmia ja turhaa rahanmenoa.

    Äänestä

Minäkin saan Cipramilin lopettamisesta sähköiskuja. Yritän edelleen lopettaa siä joka päivä ja pidentää väliä, otan puolikkaan aina kun sähköiskut ja tasapaino-oireet käyvät sietämättömiksi. Aion jatkaa vähentämistä aina vaan pienemmällä annoksella kunnes pääsen niistä eroon.

Äänestä
  • En ole lopettamassa vaan unohdin ottaa kahtena päivänä 10mg annoksen. Päässä on tosiaan ollut sähköiskuja, aivan kuin aivoja väännettäisiin kuin pyykkiä kuivaksi ja silmissä käy välähdyksiä ja heilahduksia. Todella inhottavan tuntuista!

    Äänestä

Hei epätoivoinen!
Älä menetä kaikkea toivoasi, sillä uskon että tuo kuvailemasi kamala olo ei kestä ikuisesti. Tiesithän, että mielialalääkitystä ei saa lopettaa tosta vaan? Annostusta pitää pikku hiljaa vähentää, esim. jättää lääke ottamatta ensin joka kolmas päivä parin viikon ajan, sitten joka toinen päivä jne. En tiedä mitä lääkettä käytät, mutta jotkut pillerithän voi myös pistää puoliks tai jopa puolikas puoliks. Itselleni kävi Efexorin kanssa niin että vaikka annosta pienensinkin HITAASTI, niin silti lopetuksen jälkeen vieroitusoireet on kestänyt n. 2 viikkoa. Kaikki kuvailemasi oireet kuulostaa tosi tutuilta! Noi sähköiskut taitaa olla tyypillisiä monille jotka on syystä tai toisesta joutunu syömään masennuslääkkeitä. Kai ne johtuu jostain aivojen sähkösen toiminnan heilahteluista, en tiedä. Toivottelen sulle sinnikkyyttä ja tsemppiä, äläkä usko mokomia lääkäreitä jotka väittää että joutuisit lopun ikääs syömään lääkkeitä!! Hei, niillä on omat intressit eikä ne oo aina samat ku potilaan edut... Vaihda lääkäriä , jos muu ei auta!! ;)
PS:Usko pois, jos minäkin oon parantunut niin varmasti paranet sinäkin!

Äänestä

Tuollaiset sähköiskutuntemukset voi tulla myös tensiopäänsärystä. Niskat jumissa ja kokemusta kuvaamistasi oireistasi. Voisiko olla niskajuttu nyt yhtä aikaa kehissä? Tsemppiä lääkkeen kanssa, lopettele pikkuhiljaa älä yht´äkkiä.

Äänestä

Olo hirvee!!olen vähent.seroxatia 40mg.nyt 20mg.Voiko lääkkeen "vähentäminen"aiheuttaa kovaa pahoin vointia ja ripulia?mitään ei voi syödä,mikä tähän auttaa?kuinka kauan kestää?minusta erikoista kun en ole "vielä"lopettanut lääkettä,vain pudottanut annosta,niin näin kovat oireet!

Äänestä
  • Vaikuttais siltä, et noi vatsaoireetkin (ripuli) kaiken muun lisäksi kuuluu myös vieroitusoireisiin, pitäshän minun tietää, olen niin monta kertaa aloittanut ja lopettanut ja aloittanut ja lopettanut... Taas harmittaa, kun lopettelen tässä lomalla lääkkeiden käytön, kun työssä ollessa se on melkein mahdotonta, voi hiton hitto, millon sitä viisastuu ! Cipralexia olis resepti, mut en uskalla edes hakee ! Nyt lopettelen opamoxia, annostus 2 x 15 mg/vrk, ja vierotusoireita koko ajan...p.s. viekkarit lisää vielä masennusta, mutta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivoinen.. kirjoitti:

olen syönyt todella useaa lääkettä vaikeaan masennukseeni kuluneen vuoden aikana. esimerkkejä ovat cipramil, sepram, xanor, tenox, serenase, remeron, opamox ja seronil.
nyt viimeksi olen käyttänyt seronilia n.2-3 kk.
ja vain 20 mg, joskus 40 mg päivässä.
vointini on lähiaikoina ollut parempi, joten olen ajatellut lopettaa seronilin käytön. mutta: pari päivää oltuani ilman lääkettä, alkaa aivan KAUHEAT fyysiset oireet: pää on kuin tonnin painava, aivoissa menee ikään kuin sähköiskuja, särkee joka paikkaa, huimaa, heikottaa, oksettaa, joka paikka tuntuu puutuvan jne. eikä uskalla odottaa että menisi ohi, kun oireet pahenevat kokoajan. psyyke on silti aivan tasainen ja normaali, mutta fyysinen olo aivan sietämätön!!! jouduin siis sortumaan jälleen noihin lääkkeisiin ja saman tien oli oireet poissa. silti oloni on edelleen päivittäin heikko. tämä on tapahtunut ennenkin, kun seronilin vaihdoin joskus toiseen lääkkeeseen, kesti n. kuukauden noita samoja hirveitä oireita ettei sängystä mihinkään päässyt, heti helpottui kun alotin seronilin uudestaan.
joudunko syömään koko loppu elämäni kyseistä myrkkyä?? mistä nuo sähköiskut johtuvat? onko muita saman kokeneita? auttakaa! psykiatrille turha puhua, hän vuoroin käskee lopettamaan, sitten taas sanoo että "no sitten vain syöt niitä lääkkeitä loppu elämäsi." MUTTA KUN EN HALUA!!! :,( olen aivan toivoton...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu