Onko siellä toimintaa?
Mitä kuuluu Kivitipulle?
Anonyymi-ap
241422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kampaamo ja hienoja. Aika pitää varata etukäteen
Tänään strippari?
Joku sanoi että majoittujia tulee kesällä, kun on markkinat ja isot golfkisat.
Golf kilpailut.. mitkä, milloin?
Tulin varsin katsomaan onko Kivitipusta mitään tietoa. Sen kuulin että on toiminta loppunut joku aika sitten. Toivon että heinäkuussa joku rohkea avaisi. Tulisin katsomaan kesäteatteria, suvun hautoja ja muuten vaan vanhaa kotipitäjää täältä kauempaa. Olen yöpynyt joskus Nississä majatalossa, ihan hyvä sekin oli, mutta Kivitipusta voisi herätessä polskahtaa järveen.
Tuosta Golfista vielä. Luin pari vuotta sitten Golf-lehdestä Petra O:sta, joka oli aloittanut Golfin. Hän sanoi: Kyllä minä heti huomasin että tässä lajissa en voi olla maailman paras. Kokemuksesta tiedän että ei ole helppo laji, mutta onneksi saan olla huono, kun en omaa kilpailuhenkeä lainkaan, vähemmälläkin pärjää.
Mukavaa kesää palstakirjoittajille!
Kyllä minäkin pussittaisin palloja koloon petran kanssa.
Olisi mahtavaa jos kivitipun saunaosasto avattaisiin kesällä.
Pääsisin kusemaan kiukaalle. Ja altaaseen.
Ilimammuuta, kyllä minun sinne kannattaa kauempaakin ajaa. Kiitos vaan tervetulotoivotuksesta. Tuolla paikallisten asenteella turismi kukkii kirkkaasti.
Säälittää. Yksi puutarhatonttu ketunnylkijä tarvittiin pilaamaan hyvän hotellin tulevaisuus.
No, ainakin yritettiin eikä vaan valiteltu täällä palstalla.
Ainakin Terrace Kirppu saanut vuokrasopimuksen.
avaa vissiin lauantaina https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e756584f-a0ed-468c-9480-3b26de66dbc2
Meneekö edelleen parhaimpana anniskeluaikana kesäiltana kiinni?
Todennäköisesti palstalaisetkin kommentoi yleensä vain päiväaikaan. Koko kylä nukkuu jo.
Kyllä se on mennyttä mutta toki tekohengittäkää sitä niin paljon kun haluatte ja lapsellisesti kuvittelette että muutamama yöpyjä perustaa tilanteen markkina aikana. Koko kylähän on ihan kuollut ja jotkut markkinat. Paljonkohan noita Suomessa on että ihan oikeasti ei kovin kummoinen nähtävyys.
Toiminta on loppunut.
LAPPAJÄRVEN Nykälänniemen upeissa rantamaisemissa sijaitseva Terrace Kirppu avaa ovensa 1. kesäkuuta.
https://www.jarviseudunsanomat.fi/arkisto/2024/05/22/terrace-kirppu-lammittaa-kesaa-entisestaan/
Jenni on sairaan vahva. Pitäkää mielessä jos törttöilette.
Ei väkivaltaa saa käyttää kuitenkaan henkilökunta, nyt on auki 12-03 siinä onnjo jotain järkeä.
Missä Jennin voi nähdä?
Kunpa joku rohkea yrittäjä, jolla sekä vankkaa kokemusta yrittäjänä että järkeviä ideoita aloittaa uutta toimintaa.
Olen itse miettinyt, tilojen nykykuntoa tietämättä, voisiko tiloja markkinoida ja kehittää tiloiksi, joihin voisi tulla kauempaakin pitämään kokouksia, konferensseja,neuvotteluja, tyky-päiviä, jne.
Mutta aloittaisin sen palkkaamalla keittiöön tämän päivän osaajan joka valmistaisi tasokasta ruokaa.
Myös veneilyn ympärillä kehittäisin rantaa ja järveä. Kirkkovenesoutuja, Veneilymessuja jne
Ja Veannetaren tms sisävesiristeilyjä järvellä.
Toinen ide
Nettiaika lopetti konferenssit. Kivitipun toiminta perustui paljolti valtion tukeminen ilmaislomiin, joita tarjottiin sotaveteraaneille ja maataloustuottajille.
Näin jonkun kusemassa postilaatikkoon. Saattoi maksamattomat laskut kastua