No Yle on jäänne neukkulan ajoilta, jolloin se oli puhdas vasemmistomedia ja täysin neukkulamyönteinen. Sitten neukkula hajosi mutta Yle ei uudistunut, toimittajat ovat edelleen pääosin vasemmistolaisia, vihreät mukaan lukien. Yle suoltaa paljon punavihreää agendaa jne.
Mikä on vasemmiston motiivi sille, ettei se halua leikata Yleltä?
Anonyymi-ap
42291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Oikeistojohdosta huolimatta Yle on vasemmistomedia.
Mikä oikeisto johto? Merja YA, Matti Apunen, Ville Vilén, Jouko Jokinen. Kuka noista mukamas on oikeistolainen saati koskaan ollut.
Joo, NKP:n jäseniä kaikki. Ainakin persun mielestä.
Persut näkee salaliittoja joka nurkassa, yleä on pitkään johtanut oikeisto!
Ylen korkein päättävä elin, Ylen hallintoneuvosto on vakaasti oikeiston, käytännössä kokoomuksen ja persujen käsissä.
Ei siis ihme,että Yle on tosi räikeän punainen.
Mutta toimittajat ovat vihervassareita.
Päivärinta sanoi totuuksia Ylestä.
Höpöjuttujahan tuo kertoi.
Sinun sosialistin mielestä.
Ei leikkaaminen vaadi vasemmiston suostumusta. Hallitus päättää.
Hallitus ei päätä vaan eduskunta.
Ja se päättää, että leikataan.
Kaikki eivät halua jatkossa pelkkää Salkkareita ja Seiskaa sekä Urheiluruutua.
Persut haluavat?
Kyse kai onkin siitä, että kukin maksaisi itse siitä, mitä haluaa. Silloin ei köyhältä tietenkään kysytä, mitä hän haluaa. On katsottava alkkareita ja muuta kuonaa, jos ei ole varaa muuhun kuin mainosrahoitteiseen.
Vihavasemmisto haluaa ”Pillupäiväkirjoja” 🤣🤣🤣
Olet sairas tuon persupakkomielteesi suhteen.
Yleisradio on perustettu 1926, jolloin neukkula oli vielä synnyintuskissaan. Toki YLE oli välillä aivan liian suomettunut, ei käy kieltäminen. Mutta kun vaihtoehtona on mainosrahoitteinen hömppä tai sitten joku trump-radio niin Yleisradio on ansainnut paikkansa. Siltäkin pitää edellyttää kustannustehokkuutta ja lestissään pysymistä. Onko hallintoneuvostolla ja poliittisesti valitulla johdolla suojatyöpaikkoineen enää paikkaa tässä maailmassa.
Päivärinta sanoi karun totuuden ylestä.
Koska siellä on paljon vasemmistotoimittajia kuten euroviisuistakin huomasimme.
Jep.
"No Yle on jäänne neukkulan ajoilta, jolloin se oli puhdas vasemmistomedia ja täysin neukkulamyönteinen"
Älä viitsi valehdella. Muistutan, että juuri Yle lähetti 1970-luvulla, vai oliko 1980-luvun alussa kenraali A.F.Airon haastattelun ja Itse asiassa kuultuna ohjelmassa mm. Aarne Saarinen kertoi jo tuolloin aika avoimesti Neuvostoliiton toiminnasta kommunistien kautta. Maikkarin puolella Timo T.A.Mikkonen teki hyvääkin journalismia, mutta ei niinkään Suomesta eikä uskaltanut puhua suomettuneisuudesta kuten Saarinen.
Tiedätkö muuten, kuka oli Kai R. Lehtonen? Hänenkin tekemiään ohjelmia Yle lähetti. Haukupa nyt vielä hänet kommunistiksi ja Neuvostoliiton nuolijaksi ja olet onnistunut tekemään itsestäsi niin pellen kuin voi tehdä.
1970-luvulla "punainen" TV2 teki ansiokkaan sarjan Sodan ja rauhan miehet, jossa Talvisodan taustat ja syyt käsiteltiin ihan suomalaisesta näkökulmasta.
Naapurineljännekset ja Näin naapurissa yms. stallari-toimittajien ohjelmat olivat läpinäkyvyydessään niin naurettavia, että vain todellinen "uskovainen" sai niistä vahvistusta Neukkulan ihailulle.
100%.
Se on hyvä "suojatyöpaikka" vasureille joiden aate ei kannusta oikeisiin töihin.
Yle työllistää vihervassareita.
Tehkää kuin minä,lopettakaa "television katsominen" ja siirtykää suoratoistopalveluihin,niin saa itse päätää mitä katsoo,
Tuhotkaa sekin sekin saatana kusipäät. Helpompihan tätä maata on sitten rakentaa uusiksi kun ei ole jäljellä mitään.
Kuka tuhoamisesta mitään puhui. Pääasia, että se vihervasemmistolainen sonta mitä yle yhtenään suoltaa saataisiin loppumaan ja paras keino siihen lienee neljäsosan leikkaaminen. Silloin typeryydestä karsitaan samoin kuin tyhjäntoimittajista ja fiksumpi yle saa enemmän valtaa.
"Päivärinta sanoi totuuksia Ylestä."
Päivärinta voi vetää vitun korviensa yli.
☝️ vihavasemmisto 🥰
Jos oma maailman kuva on harhainen, niin tietysti tuntuu että puolueeton media on puolueellinen. Kuten harhaislle ja uhriutuville persunperkeleille on käynyt.
Uskotko sinä, että puolueettomuus toteutuu? Tai että se on mahdollinen?
Vaikutat todella puolueettomalta 🤣🤣🤣🤣
Toisaalta tuo on aika tyypillistä vihavasemmistolaisiutta 🤷♂️
Jos yle samassa mittakaavassa toitottaisi oikeisto propagandaa kuten nyt vihervasemmisto vastaavaa olisitko edelleen samaa mieltä?
Halutaanko riippumatonta mediaa vai ei, se kai on peruskysymys. Lähtökohtaisesti pidän epäilyttävänä poliitikkoja, jotka eivät sellaista halua. Kukapa heidän tekosistaan silloin kertoisi.
Onko Yle puolueeton vai ei, on toinen asia. Asia, johon on syytä kiinnittää huomiota. Rahoitusleikkaukset todennäköisesti syövät puolueettomuutta, koska silloin journalismiin on vähemmän varaa ja joutuu enemmän vain kaiuttamaan uutistoimistojen ja kaupallisten medioiden kantoja.
Kaikki Ylen toimittajat ovat vasemmistolaisia.
Mä näen yleveron samalla tavalla kuin sen että joku päättäisi että Timo ottaa nyt netflixin 50 vuodeksi ja verotuksesta vähennetään ja Sari disney kanavat. Lisäksi sieltä tulee vielä poliitisesti ja muuten kyseenalaista esim mies synnyttää ym paskaa. Mies ei voi synnyttää piste
Näin ne verovarat käytetään.
"Näin Ylen toimitusjohtajan tilipussi paisui – 28 000 e/kk ja päälle bonukset
Ylen pomon palkka ja palkkio kasvoivat viime vuonna yhteensä 363 000 euroon"
Totta kai Ylen toimitusjohtajan palkka paisui. Hänhän on oikeistolainen.
Tuo voitaisiin kompensoida potkimalla 28 vihervasemmistolaista toimittajaa pois.
Yle on jäänne menneiltä ajoilta jota ei enää tarvita valtion propagandan levittämiseen.
Motiiviksihan riittää se että tykinruokapersut haluaisivat joko lakkauttaa Ylen tai muuttaa sen Suomen Uutisten mediasontaluukuksi.