Turussa yksityiseltä terveysasemalta ei lainattu defibrillaattoria vaikka vieressä ihminen sai sydänkohtauksen.
Että kaikki peruspalvelut ja -infra vaan yksityiseksi!
Että kaikki peruspalvelut ja -infra vaan yksityiseksi!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Purra puree!
Turha valittaa!
Yksityisyritys palvelee vain rahatukkoa vastaan, näin se kapitalismi ja markkinatalous toimii!
Ai, nytkö ne yksityiset palvelut olisivatkin kelvanneet kommareille?
Hyvinvointivaltiossa KAIKKI peruspalvelut ovat yhteiskunnan järjestämiä.
Nyt nähtiin minkälaisia helppoheikkejä nämä paskamahaporvarit ovat.
Persut tuhoaa Suomen lopullisesti.
Ja hyvinvointivaltiossa PITÄÄ odottaa LÄÄKÄRILLE pääsyä KUUKAUSIA!
Kiitos SOteUUDISTUKSEn!
Eikö oo kiva, että meillä on persu pääministerinä? Ja nyt on jo toinen persuhallitus Suomessa. 💪
Tosi kiva.
Persut bort. Det är jätte kiva.
Orpo naureskelee ihan orpona pihalla ja pyörittelee silmiään kuin pieni pöllönpoikanen!
Orpopurra
eikä tarvi kauan elämän pituutta surra!
Marinin syytä kaikki sillä demareiden ohjeilla nuo laitteet on laitettu . Joten kiittäkää SOSIALIdemokraatteja ja muuta vihreää
Toivottavasti sydärin saanut oli riistoporvarikapitalisti.
☝️ vihavasemmiston lähimmäisenrakkautta 🥰
On myös huonoja johtajia. Se on fakta, vaikka naama olisikin tosi nätti. USA:ssa aikoinaan oli amerikkalaisia pikaruokaravintoloita ja ne olivat suosittuja koko maailmassa. Minne he niitä suostuivat avaamaan. Amerikkalaiset eivät koskaan arvostaneet niitä itse ja nyt on syykin siihen on selvinnyt. Syynä oli huono johtaminen.
Subwayn perustaja oli joskus tienannut miljardin eli amerikkalaiset pikaruokaravintolat olivat joskus miljardi-imperiumi. Imperium sana tarkoittaa maailmanlaajuista. Hänen poika kävi kauppakorkeakoulun ja niiden oppien mukaan amerikkalaisiin pikaruokaravintoloihin piti saada ekonomeja mukaan liiketoimintaa suunnittelemaan. Subwayn johtoryhmä paisui sellaiseksi, että johtoryhmän ekonomeja oli noin 1000 ja he kaikki saivat ekonomin palkkaa USA:ssa, mikä ei todellakaan ollut vähän. Subway vei kaikki rahat.
Niitä tuli myyntiin tappiollisina ja ne ostettiin turkulaisomistukseen. Yritysmuoto vaihtui perheyrityksen kaltaiseksi. Eli vaimo saa päättää, sanoi Alvar Aaltokin. Se on perheyrityksen perusperiaate, että kuka pääsee johtamaan. Johtoryhmä ei ideoi kahdeksasta neljään koko ajan jotain liikevoiton maksimoimiseksi. Koska se on täysin turhaa työtä. Muutenkin Subway pystyy lisäämään asiakkaiden määrään perustuvaa liikevoittoa keksimällä uutuustuotteen. Ei siihen tarvita mitään johtoryhmää.
Purra voisi yksityistää palo ja pelastusalan myös, ensin tonni käteen sitte sammutetaan talo.
Onko Purra pääministeri????????????++++
Periaatteessa, koska Orpourvelo on munaton.
Yksityistäminen voi aiheuttaa riskejä ja ongelmia palo- ja pelastusalan toiminnassa, kuten tehottomuutta, epätasa-arvoa ja riippuvuutta voitontavoittelusta.
Eihän Orpo hallitusta johda, hänen tehtävänään on pysyä piilossa ja keksiä satuja. Hallitusta johtaa Purra. Siksi hallituksen oikea nimi on Purran hallitus.
Yksityiset "terveyspalvelut" eivät osaa hoitaa kuin terveitä.
Purra ei tähän asiaan liity millään tavalla!
Turku Terveystalo kertoo sen millaisia TURKULAISET OVAT!
Voisin kutsua itseäni turkulaiseksi kun olen täällä niin pitkään asunut mutta en tule koskaan tekemään sitä!
Turkulaiset ovat ÄÄLIÖITÄ!
Purran sote perustuu näihin yksityisiin.
Kiuru olisi myrkyttänyt kaikki pörriäiset pois Suomesta.
Turkulainen laitavasemmistolainen syönyt liikaa makkaraa ja sai sydänkohtauksen. Persun vika!
Ei toimi Purran sote, ei.
Jo toinen akkapääministeri peräjälkeen velkaannuttaa Suomea ja heikentää kansalaisten palveluja.
Mätä tämä persujen sote.
Ei vaan ota toimiakseen.
Marinin sotkuja.
Yksityinen sote on juuri tuota. Hoitoa ei saa, mutta rahat kelpaa.
Mene hoitoon ja äkkiä.Mitä tekemistä hallituksella on tämän tapauksen kanssa. Voiko typerämpää tekstiä enää olla.
Purran päätösten vuoksi kansalaiset eivät saa enää edes akuuttia hoitoa.
Purran hallitus päätti rakentaa uuden julkisen terveysaseman Turkuun varmistaakseen, että kaikilla kaupungin asukkailla on mahdollisuus saada tarvitsemaansa hoitoa nopeasti ja luotettavasti.
Korjaan. Rahat käytettiinkin Petterin tunnin junaan.
Turun tunnin juna on kannattava investointi. Muutama pointti:
Liikenteen helpottaminen: Turun seudun asukkaat ja työssäkäyvät hyötyisivät huomattavasti lyhyemmistä matka-ajoista, mikä lisäisi julkisen liikenteen houkuttelevuutta ja vähentäisi yksityisautoilua.
Taloudelliset vaikutukset: Nopeamman ja tehokkaamman junayhteyden avulla Turku voisi houkutella uusia investointeja ja yrityksiä alueelle, lisäten siten alueen taloudellista kasvua ja työllisyyttä.
Ympäristövaikutukset: Vähäpäästöinen juna olisi ympäristöystävällinen vaihtoehto verrattuna yksityisautoiluun, mikä edistäisi kestävää kehitystä ja vähentäisi liikenteestä aiheutuvaa hiilijalanjälkeä.
Matkailu: Nopeamman junayhteyden avulla Turku houkuttelisi entistä enemmän matkailijoita, joilla olisi helppo pääsy kaupungin nähtävyyksiin ja kulttuuritarjontaan.
Alueiden välinen yhteistyö: Nopeampi junayhteys parantaisi Turun ja muiden kaupunkiseutujen välistä yhteyttä, mikä tukisi alueiden välistä yhteistyötä ja kehittämistä.
Pitää purevankin muistaa pitää setelitukkoa kädessään kun saa kohtauksen ettei kuole tuollaisen terveysladon, pörriäisen tai pajulinnan portaille...
Purran hallitus tulee investoimaan defibrillaattoreihin ja kouluttamaan henkilökuntaa niiden käyttöön, jotta vastaavilta tilanteilta voitaisiin jatkossa välttyä.
Tavoitteena on varmistaa, että kaikilla kaupunkilaisilla olisi tasavertaiset mahdollisuudet saada tarvitsemaansa apua terveysongelmissaan, riippumatta siitä, onko kyseessä julkinen vai yksityinen palveluntuottaja.