Perunat antavat taustatukea. Jos perunoita keittää ja on suolaa, niin sillä voi pärjätä jopa päivän. Luxus-tuotteista voi, voi tarjota perunamaailmaan yllättävää lisää runsaudellaan. Mutta eipä tässä nyt mitään muuta. Toivottavasti kaikilla on kaikki asiat hyvin ja pääsy elintarvikkeiden maailmaan on mahdollista. Ilman elintarvikkeita voi tulla nälkä. Ja jos se jatkuu pitkään, niin lehdistökin sen jo myöntänyt, että ihminen voi voida pahoin. Siksi olisi tärkeä, että ihmiset voisivat saada kansalaistyötä vastaan elintarvikkeita. Ja sitten tulen laadittuaan voisivat valmistaa niistä vaikka ruokaa. Makkara on nerokas keksintö, kun puhutaan nälän poissa pitämisestä.
Nälän ollessa vieruskaverina
54
399
Vastaukset
- Anonyymi
Jäätävän kylmää punaista maitoa ni ei nälätä !
- Anonyymi
Maito on aito asia. Maitoa, jopa halpis premiumia saa litran n. 10 kappaleella kierrätystölkkejä. Varsinkin katupatrolissa maidolla pärjää pitkälle. Myös kermaa kannattaa kokeilla, se on suunmieluisaa ja antaa runsasta makua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maito on aito asia. Maitoa, jopa halpis premiumia saa litran n. 10 kappaleella kierrätystölkkejä. Varsinkin katupatrolissa maidolla pärjää pitkälle. Myös kermaa kannattaa kokeilla, se on suunmieluisaa ja antaa runsasta makua.
Ettet osaa sen vertaa onkia että hauen nostat vedestä ja perkaat sen samalla ajalla kuin keräät tölkkejä.Tai miksi muuten pakkomielteisesti ajattelet ruokaa? Useimmat urheilee ja opiskelee yhden 50 cnt jogurtin voimalla 10 tuntia päivässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ettet osaa sen vertaa onkia että hauen nostat vedestä ja perkaat sen samalla ajalla kuin keräät tölkkejä.Tai miksi muuten pakkomielteisesti ajattelet ruokaa? Useimmat urheilee ja opiskelee yhden 50 cnt jogurtin voimalla 10 tuntia päivässä.
Olepas nyt, pottutohtori, ihan rauhassa!
- Anonyymi
Kaljaa ja ketjussa sätkää kärryytellä.
- Anonyymi
Etsin 8-10 tuntia savossa tölkkejä jotta unelmani lihiksestä kahdella nakilla toteutuu.
savolaispervokki, savo.- Anonyymi
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
Muistuu mieleen nuoruus jolloin tehtiin työtä syömättä kun raha meni vuokraan ja ei mistään tuista tiedetty edes.Niin työpäivä meni usein lasi vettä ja taskussa sisu pastilli aski.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
Ei voi, kalastaminen on kylähullujen touhua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistuu mieleen nuoruus jolloin tehtiin työtä syömättä kun raha meni vuokraan ja ei mistään tuista tiedetty edes.Niin työpäivä meni usein lasi vettä ja taskussa sisu pastilli aski.
Se johtui siitä, että sitä ennen olleiden hetkien ravintotilanne oli ollut oikea, eikä eri ravintoaineista olleet puutteet olleet aiheuttaneet sitä, että ei pärjäisi. Ravintoaineiden puutostiloja ei osata tunnistaa tänäpäivänä ja ne vaativat kuitenkin kuukausien ajan kehittyäkseen ja vuodet tuovat pysyvää tuskaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
Kyllä naminkejakin tarvitaan pieniä määriä. Esim. 1-2kk välein voi yhden aterian korvata juurikin namingeilla. Sokuriset lakut ja jogurtit ovat ihan jees settiä. Ja jokainen voi ahkeralla tavoitesäästämisellä saada itselleen lakristinamia ja yhden jogurtin. Irtokarkeissa halvin lakuannos, jonka voi maksaa voi olla 10snt. Laku ja jogurtti erityisesti mansikkajogurtti ja laku toimivat ihan hyvin kombotasollakin antaen runsautta toisilleen ja hyvää makua. Lakritsin voi leikata vaikkapa saksilla pieniksi paloiksi jogurtin sekaan. Ja huolellinen sekovatkos antaa sen leppeän kesäillan ja kytösavun tuoksun, jonka annoksen mukana voi nauttia. Juomana voi jopa yrittää jäätävän kylmää vettä jääpaloilla, lemon tipoilla ja vaikkapa appelsiini siibusella. Yleensä ihminen voi juoda yhden litran kerrallaan, mutta sitä suuremmat määrät voivat olla vaikeita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä naminkejakin tarvitaan pieniä määriä. Esim. 1-2kk välein voi yhden aterian korvata juurikin namingeilla. Sokuriset lakut ja jogurtit ovat ihan jees settiä. Ja jokainen voi ahkeralla tavoitesäästämisellä saada itselleen lakristinamia ja yhden jogurtin. Irtokarkeissa halvin lakuannos, jonka voi maksaa voi olla 10snt. Laku ja jogurtti erityisesti mansikkajogurtti ja laku toimivat ihan hyvin kombotasollakin antaen runsautta toisilleen ja hyvää makua. Lakritsin voi leikata vaikkapa saksilla pieniksi paloiksi jogurtin sekaan. Ja huolellinen sekovatkos antaa sen leppeän kesäillan ja kytösavun tuoksun, jonka annoksen mukana voi nauttia. Juomana voi jopa yrittää jäätävän kylmää vettä jääpaloilla, lemon tipoilla ja vaikkapa appelsiini siibusella. Yleensä ihminen voi juoda yhden litran kerrallaan, mutta sitä suuremmat määrät voivat olla vaikeita.
Typerä pervokki, varsinainen ravintoexpertti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
Eihän sulla, pottutohtori, ole enää rantaa, missä kalastaa!
Taisi tulla ero! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
Tuollakin rahalla saisi tölkin olutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä naminkejakin tarvitaan pieniä määriä. Esim. 1-2kk välein voi yhden aterian korvata juurikin namingeilla. Sokuriset lakut ja jogurtit ovat ihan jees settiä. Ja jokainen voi ahkeralla tavoitesäästämisellä saada itselleen lakristinamia ja yhden jogurtin. Irtokarkeissa halvin lakuannos, jonka voi maksaa voi olla 10snt. Laku ja jogurtti erityisesti mansikkajogurtti ja laku toimivat ihan hyvin kombotasollakin antaen runsautta toisilleen ja hyvää makua. Lakritsin voi leikata vaikkapa saksilla pieniksi paloiksi jogurtin sekaan. Ja huolellinen sekovatkos antaa sen leppeän kesäillan ja kytösavun tuoksun, jonka annoksen mukana voi nauttia. Juomana voi jopa yrittää jäätävän kylmää vettä jääpaloilla, lemon tipoilla ja vaikkapa appelsiini siibusella. Yleensä ihminen voi juoda yhden litran kerrallaan, mutta sitä suuremmat määrät voivat olla vaikeita.
Juon päivässä litran jäätävän kylmää punaista maitoa .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
Yst. Perunatohtori Oulusta, synt. JKL mlk
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi, kalastaminen on kylähullujen touhua.
Tohtorit ovat pähkähulluja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis pieni jogurtti maksaa 50-80 snt ja lakritsaa pätkä 40 snt. Eikö ton saman ajan voisi käyttää kalastukseen.
Kala allergia? Ja ei kala vie nälkää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juon päivässä litran jäätävän kylmää punaista maitoa .
Hyvää 🥛
- Anonyymi
Miksi rimpuilla jonkun makaronin kanssa, kun voi hyvinkin syödä
tukevasti ja elää sillä pitkän aikaa. Kehoon voi varastoida energiaa. - Anonyymi
Jos on kymppi laittaa ruokaan, mitä tekisit?
- Anonyymi
Riippuu luonnollisesti mille ajalle? Jos täksi illaksi hakisin pizzan ja litran tuoremehua.
- Anonyymi
Ostaisin kaljaa.
- Anonyymi
Makaronilaatikko iso usemmaksi päiväksi ja pari omenaa
- Anonyymi
K menu jauheliha 1,89€ makaronipussi 0,50€ maito Pirkka 1,15€ kananmunat k menu 10kpl 1,93€. Lopuilla hedelmiä.
- Anonyymi
Pilasin terveyteni asumalla työmaalla silloin kun raha oli rantsussakin rökösellään.
Viimein hyvä onni kääns selkänsä. Vammauduin eläkemiehenä saatuani koipeni ...kele suoritustilaan.
Kun olen kuntasoten hoitolistalla ikäni puolesta, ei voi ottaa enä hapantakaan niin kuin ennen saattoi...
Ryyppäämistäni on todellakin haluttu valvoa...ja onnistuttukin siinä. - Anonyymi
Meidän kylässä yksi kauppa. K-market
Varhaiskaali 0,99€/kg.
Perunat, multaiset saman hintaisia kilo
Jauheliha 300gr 1,98 €
Porkkanat 500gr, 1.39€
Nyt on mennyt jo melkein 5,5 euroa.4,5 jäljellä.
Leipää maalaisviipaleet 500gr 1,99€
Kananmunia 1,99 € 10 kpl
Ok, noista aineista saa 100gr leipää viideksi päiväksi ja 2 kananmunaa / päivä, keitettynä.
Kaalisoppaa, puolet kaalista, puolet perunasta, porkkanasta ja puolet jauhelihasta .
Loput perunat kuorittuna keitettynä, muussattuna ja väliin loput jauhelihasta ja uuniin. Kaali-porkkanaraastetta lisukkeeksi.- Anonyymi
Xtra paahtoleipä 1,05€
- Anonyymi
Mieluummin nälkä kuin kaalilta löyhkäävä eläkeläisuuno vieruskaverina.
- Anonyymi
Sokerista saa eniten kaloreita hintaan nähden. Tässä minun päiväannos: 3 dl sokeria, 4 dl omenamehua, 4 dl jugurttia, 3 perunaa, 2 kananmunaa, 2 nakkia, 5 näkkileipää.
- Anonyymi
Miksi joku söis noin huonosti nyky suomessa , hyvinvointivaltiossa , ei ymmärrä .
- Anonyymi
Rahat menevät röökiin, bisseen ja Herra Veikkauksen peleihin niin jostain pitää tinkiä jotta huvituksiin jää enemmän pelimerkkejä.
- Anonyymi
Tuo kaalihomma on ihan hyvä, noilla syö sen 5 päivää eikä tule vitamiinipuutosta. Kaikkea on.
- Anonyymi
Syön vain kaalia ja makaronia. Joskus puuroa. Talvella saa kalaa kun on avantoja joista voi omin käsin nostaa valmiiksi fileerattua haukea ja kampelaa.
Eläkeläispölvästi, savo. - Anonyymi
Sikäli aloituksen sanomaa ihmettelen että pärjäähän perunoilla ja suolalla vaikka kuukauden- pari. Hyväkuntoinen ihminenhän pärjää syömättä noin kaksi viikkoa mutta juomatta tuskin kahta vuorokautta.
- Anonyymi
Kaikki eivät ole hyväkuntoisia. Ja joillekin ravinto voi olla ongelma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki eivät ole hyväkuntoisia. Ja joillekin ravinto voi olla ongelma.
Eläkeläinen pitää itseään hyväkuntoisena jos jaksaa omin jaloin rollaattorin jeesaamana etsiä metroasemilta tölkkejä jotta saa eurojackpottiin rivin jätettyä.
On kaksi tai kolme hyvää asiaa vieruskaverina.. näin omasta mielestä. Lämmin nainen tai pottusäkki ja tai edes suhteellisen puhdas omatunto. Potuilla lähtee nälkäkin. potuissa on voimaa. kartoffel perskuti.
- Anonyymi
Juuri jokin aika sitten oli perunoita. Ne olivat voin ja suolan kanssa. Kokeilu oli kannattava.
Anonyymi kirjoitti:
Juuri jokin aika sitten oli perunoita. Ne olivat voin ja suolan kanssa. Kokeilu oli kannattava.
Suola voi kerma kuullotetut sipulat ja jauhoinen peruna. AAAAAvotttt. Keittoruokien ystävänänä myöskin hiukan kovemmat yleisperunat on jeba. Keitoissa siis. Satsaa mausteisiin., Silloin voi saada JONKUN MIELESTÄ KEHNOSTA AINEKSESTA hyvän makuisen. Harvemmin sitä kenoa ruokainesta on siitä syystä että jokainen syötävä aines on ok. Hiukan nöyryyttä oppimista harjoittelua ja säästämistä kehiin..
- Anonyymi
Kesäruokaahan peruna, voi, silli, ruisleipä ja piimä. Hyvää ja edullista
Onneksi tulee kesä. muistaakseni jos itse ei saa kalaa kaupan s-marketin suola silliä LIOTA..on hyvä juuri mainitsemissasi merkeissä. Ei ne purkkisillikkään huono ole. mutta kannattaa aina miettiä kilohintaa.
- Anonyymi
Voita pottua ja makaronia kera margariinin ja ketsupin? Aina saa makaronia,kerää vaikka tölkkejä!!!
- Anonyymi
Entäs jos käytössä ei ole keittiötä, pitääkö ne pudotella yksitellen vesipulloon likoamaan.
Anonyymi kirjoitti:
Entäs jos käytössä ei ole keittiötä, pitääkö ne pudotella yksitellen vesipulloon likoamaan.
Asutko ulkona? retkikeitin tai sitten vielä rennompi hobofire käyttöö. materiaalia kunsaa kun käy roskalavoilla siis metallipurkkeja. Metsässä voi tehdä nuotio. Kyllä köyhön pitäisi keksiä keinot. Ihhan tsemppinä. Mcgyverismiä kehiin.
- Anonyymi
Kokoomuksen fasistimissioon kuuluu suomalaisten näännyttäminen aliravitsemukseen, ja koko kansan korvaaminen parempi-rotuisilla arjalaisilla, mukaan lukien ruotsalaiset.
- Anonyymi
Voihan ihminen ostaa vaikka lakupiipun. Mutta yleensä skippers pipe tuotetta ei enää tule vastaan. Vaan pitää sitten ostaa muita lakutuotteita. Hedelmälakut eivät ole niin jees. Mutta sitten taas ns. englannin lakritsat ovat ihan jees settiä, puhumattakaan salmiakkilakuista. Jokaiselle on omansa.
- Anonyymi
Kohta onkin taas nälkä, mutta sitten onkin jo mentävä ulos. Ulkona on happea ja aurinko voi paistaa. On olemassa kesän vaatteet ja yhden kesän kengät, joiden pohjat tosin ovat todella ohuet.
Sitten voi tulla taas sisälle ja vaikka kokeilla olisi unta vielä jäljellä. Kesällä nälkä ei ole niin paha ja voi olla, että vaalimakkaratkin ovat jo tulleet jakeluun eurovaalien tähden. Erilaisissa paikoissa voi olla ruokaa myös tarjolla. - Anonyymi
Kaurapuuro on mun ratkaisu aina kituviikolle eli se vika viikko ennen kuin saan tuet.
Se on halpa ja toimiva lounas ja sopii hyvin diadeetikolle. - Anonyymi
Xtra tuotteita ostaa.
- Anonyymi
Mitähän ranskalaisen keittiön erikoisherkkuja aapeelle pitäisi olla kun moisen avauksen lätkäisi maailmalle?
- Anonyymi
Jotkut lihanpalat kuten kassler, paistetut nakit, paistettu kananmuna jne. ovat hyviä ja makoisia ruokia. Niissä voi olla suolaista napakkuutta tai sitten esim. pepper puun marjan marjaista makua. Tärkeää olisi, että olisi riittävän proteiinipitoista ruokaa, jossa on riittävästi kivennäisaineita ja hivenaineita. Ja juomia, joissa on esim. aitojen marjojen voimaa. Ja nämä jäätävän kylminä. Myös punainen maito jäätävän kylmänä on eräs klassikko, jota kannattaa suosia nälkätilateessa. Riisikakuille voi levittää voita ja päällystää ne halpislaarin juustoilla, sipulilla, jalopenoilla ja skinkalla, jos on luxuksen päivä. Muutoinkin kannattaa olla hyvin tarkkana mihin elintarvikkeisiin ne vähät pennosensa laittaa.
- Anonyymi
Jos ostaa ihan halpoja nacho sipsejä. Voi niihin dipata perusguagamolea. Ja silloin ei ole ihan niin kova nälkä.
- Anonyymi
Syökää spagettia. Halpaa ja terveellistäkin jos Italialaisiin on uskominen
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 465870
- 495361
- 493734
- 143685
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise993401- 313136
- 592894
- 582756
- 552413
- 381854