Mielenkiintoista nähdä.Onko jopa sodan ratkaiseva ase?
F-16 vaikutus sotaan?
20
146
Vastaukset
- Anonyymi
saattaa olla ratkaiseva ase, kun huomataan ettei siitäkään ollut apua, ukraina antautuu.
- Anonyymi
Ukrainan AZOV terroristit eivät antaudu,
- Anonyymi
Kyllä apua tulee kun Suomi lähettää F-18 Romaniaan .
- Anonyymi
Ohjattavat ilmapommit ja risteilyohjukset maakohteisiin sekä ilmarorjuntaohjukset vihollisen pommikoneita, hävittäjiä ja taisteluhelikoptereita vastaan. Hyvää tulee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä apua tulee kun Suomi lähettää F-18 Romaniaan .
Suomi lähettää Hornetit lentäjineen ja panssariprikaatin, viisi tuhatta miestä ja yli 200 Leapardia. Tämä ratkaisee sodan!
- Anonyymi
Jos niihin on kunnon ohjukset eikä rajoiteta mihin iskeä
- Anonyymi
Voisi vastaavasti muutaman kauppakeskuksen tuhota vaikka Moskovassa kuten Venäjä tekee kokoajan Ukrainassa
- Anonyymi
Juuri näin, iskuja Moskovaan ja Pietariin.
- Anonyymi
Hyväksyn Venäjän käyttävän ydinasetta ukrainassa.
- Anonyymi
Aha. Ja sinun hyväksymiselläsi on paljonkin painoarvoa? Idioottimaisilla kommenteilla ei useinkaan ole. Vain täysin sekopäinen ihminen hyväksyy ydinaseen käytön valloitussodassa.
Olet henkisesti sairas. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aha. Ja sinun hyväksymiselläsi on paljonkin painoarvoa? Idioottimaisilla kommenteilla ei useinkaan ole. Vain täysin sekopäinen ihminen hyväksyy ydinaseen käytön valloitussodassa.
Olet henkisesti sairas.höpön höpön, ydinpommi lyhentää sotaa ja vähentää siviiliuhreja, sanoi jenkki kun hiroshimaa ja nagasakia pommitti. Ilman muuta ukraina on tuhottava ydinpommilla maan tasalle.
- Anonyymi
f16. f18. f35,,, ne on nyky sodassa maalitauluja, jotka halvemmilla aseilla ammutaan alas.
Mutta edelleen ne ovat siviileitä vastaan tehokkaita !- Anonyymi
Aika heikoilla eväillä taidat väitteitäsi esittää. Vai mikä on koulutuksesi ilmasodankäynnin alalla?
- Anonyymi
F16 tulo mahdollistaa Venäjän nykyisen ilmanherruuden kiistämisen ja se heikentää Venäjän hyökkäystä selvästi. F16 on myös ilmasta maahan toiminnassa tehokas ase, riippuen millaistaamitsuunia siipien alle on tarjolla.
Ei se silti sotaa ratkaise, mutta tasoittaa varmasti ilmasodankäynnin asetelmaa, joka taas on tärkeä kaikkea sodankäyntiä ajatellen.- Anonyymi
joono, katsotan kun on 20 vuotta sodittu, mitä on ukrainasta jäljellä? Tuskin paljon mitään, "jättömaata" kaikki.
- Anonyymi
Ihmeasetta edelleen etsivät, onko jo kymmenes ihmease, käänteentekevä.
Se on jo löytynyt, mutta valitettavasti Venäjän puolelta. Tähäntapaan joku jenkki sotilasasiantuntija totes talvella.
Venäjä ottaa varastosta pommin ja liitti siihen siivet satelliittiohjauksella.- Anonyymi
Yksi ensimmäisistä 250 kg liitopommeista.
Nyt ne valmistaa 500, 1500 ja 3000 kg pommeja
- Anonyymi
En kyllä keksi miten nuo f16 hävittäjät muuttaa tilannetta mihinkään suuntaan, ei nekään voi lennellä kovin lähelle rintamaa kuten ei venäjänkään ilmavoimat? Lisäksi niitä pitäisi olla useita kymmeniä jotta ne voisi torjua liitopommeilla varustettuja venäjän koneita....Rintamalinja kuitenkin 1300km
- Anonyymi
Kyllähän nuo tuo ilmaherruuden, Venäjällä laitetaan jo kuntoon kaksitasokoneita, mitä on jäänyt varastoon 1920-luvulta.
- Anonyymi
Kyllä, ne ratkaisevat sodan kuten sitä ennen ratkaisivat himarsit, leopardit ja muut lännen ihmeaseet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892