Muistaako kukaan, millainen suomi24 oli 20 vuotta sitten?
Minä muistan: Täällä kirjoitettiin paljon sivistyneemmin ja toisia kunnioittavammin. Keskustelut olivat aidosti kiinnostavia. Postaukset olivat pitkiä ja ja usein syvällisiäkin. Jos joku kysyi neuvoa johonkin ongelmaan, häntä autettiin.
Mikä meihin ihmisiin on mennyt, kun suomi24 näyttää nykyään joltain aivan muulta?
Minä muistan: Täällä kirjoitettiin paljon sivistyneemmin ja toisia kunnioittavammin. Keskustelut olivat aidosti kiinnostavia. Postaukset olivat pitkiä ja ja usein syvällisiäkin. Jos joku kysyi neuvoa johonkin ongelmaan, häntä autettiin.
Mikä meihin ihmisiin on mennyt, kun suomi24 näyttää nykyään joltain aivan muulta?
Vastaukset 74
Vanhimmat
Nyt monet ovat persuuden riivaamia
Äitisi mm.
CIA ja Putin on palkannut suomen nnetin täyteen persukokoomus-tolloja jotka postaa naksettua aivopesu-puppua kaikki paikat täyteen-
mm suomi24 pilalla.
oikeita keskusteluja ei enää oo...
Silloin ei ollut nykyisiä fasistipersuja.
Fasisti Halla-ahon riitapersut ovat tulehduttaneet suomalaisen keskustelukulttuurin.
Silloin ei ollut myöskään somea. Somessa huutelu on siirtynyt tännekin.
Silloin ei ollut väestönvaidosta vielä tietoakaan ja homot olivat kaapissa. Eivät sateenkaariliput liehuneet, eikä Elokapina istunut kadulla. Punikit ja vihreät ovat tästä hyvillään, perussuomalaiset vastustavat. Tässä syy.
Sanoo dimmu kikkelikuvakommari
Muistat täysin väärin. Nimenomaan homot olivat hypänneet esiin kaapeistaan. Elettiin hyvää, iloista ja onnellista vapauden aikaa.
Uusnatsit, kettutytöt, femakot ja muut vastaavat kusipäät pitivät turpansa kiinni, koska ihmiset pystyivät sanomaan heille suoraan ja rehellisesti vastaan ja vielä tutkituilla faktoilla perusteltuna.
Sitten tuli facebook, eli netti netissä ja googlen algoritmit jotka alkoivat kuplauttamaan ihmisiä pois toistensa luota. Samaan aikaan myös viherkusipäiden poistoilmoitukset aiheuttivat sen ettei faktat enää pitäneet uusnatsien valheita kurissa. Tuli sellainen käsite kuin vihainen puhe!
Molempien paskasakkien sekoilut alkoivat vallata nettiä, jopa niin että valheesta tuli "totuus" ja iltapäivälehdet alkoivat esimerkiksi tekemään juttuja yksittäisestä ihmisestä joka muka eli tuilla, vaikka KELA esitti sen jälkeen tutkimukset ettei mitään tuilla loisimista ole Suomessa. Mutta eihän kukaan faktoja kuuntele kun Soinin ja muun oikeiston piti päästä valheiden ja vihan avulla eduskuntaan. Siihen auttoi myös uusi toimija joka ilmestyi linjoille, eli Pietarin trollit.
Hyvin muistan. Oli paljon parempi silloin.
Eletään erilaista aikaa nykyään. Kaikkialla lietsotaan sotaa nykyisin. Ilmapiiri nykyään paljon kärttyisämpi, kuin joskus silloin.
Halla-ahon fasistipersut aloittivat vihapuheen Suomessa. Purrakin haaveili lasten tappamisesta jo vuonna 2008.
On tärkeää, että tällaiset ääriliikkeet ja niiden kannattajat saavat ansaitsemansa vastarinnan ja vastustuksen. Jokaisen kansalaisen velvollisuus on torjua ja tuomita tällainen äärikäyttäytyminen ja puolustaa demokraattisia arvoja ja ihmisoikeuksia.
Kylla Vassarius ja kommunismi pois!
Näin juuri pitää tehdä!
Ja vassarithan on lähihistorian aikana murhanneet yli 100 000 000 ihmistä. Sellainen vaikuttaa ilmapiiriin.
Somen aikakausi pilasi paljon tuosta ilmapiiristä.
Kaipaamasi kirjoittajat ovat nykyään toisaalla face, twit, gab, Vk, Telegram jne
Mutta kun se kommentointi on sielläkin usein ala-arvoista. Pointtini oli, että mikä ihmisiin on mennyt, kun sekä täällä että muualla ei osata käyttäytyä.
Ihmiset huutelevat myös ihan livenä, face-to-face tuntemattomillekin törkeyksiä. Koulun oppilaiden vanhemmat saattavat uhkailla opettajaa jne.
Se ole rikkaus.
Ennen nettiä kaikki käytös oli rauhallista ja kohteliasta. Vanhoista uutispätkistä voi hämmästellä miten erilaisia ihmiset oli vaikka vaan 50 vuotta sitten. Siihen nähden nykyiset ovat kuin riivattuja hirviöitä.
Kaikki elämän osa-alueet kertoo että viimeinen tuho tulee pian kuten tuli Sodomalle ja Gomorralle ja kaikille niitä ympäröiville kaupungeille.
Maailmanlopun aikoja odotellessa...
Vaikea tosiaan kuvitella, että mentäisiin hyvään suuntaan. Huonompaan mennään koko ajan.
Niin se Roomakin tuhoutui aikoinaan.
Asiaa ei suinkaan helpota valtion hallinto joka kaikessa tekemisessään kertoo vihaavansa suomalaisia. Kun ihmistä vihataan hänen kotimaassaan niin se synnyttää vihaa.
Mutta onneksi kaikki valtiot tuhoutuu pian kokonaan.
Ei tämä ole pelkästään suomalainen ilmiö. Sama tapahtuu myös ulkomailla.
Demarit ja muut vasentuneet ovat suomalaisia vihaavia maansa tuhoajia.
Siksi kirjoitinkin että KAIKKI valtiot tulee tuhoutumaan viimeisessä sodassa koska niillä ei enää ole valtionhallinnon rakennuksia pystyssä eikä nettiä eikä poliisia eikä mitään muuta kuin tomua maassa. Siltä pohjalta on yhden vaikea jatkaa "hallintoa" kun kansaakaan ei enää ole kuin muutama tuhat, yksilöt hajallaan jossain jos löytyy edes.
Trumpetti lienee oppikirjaesimerkki vihanlietsonnasta paskapuheilla. Persut sitten yrittävät apinoida samaa täällä päin. Halla-ahohan on myöntänyt kannattavansa Trumpia.
samantyylistä keskustelu oli silloinkin,paikalla esim Ironmikes ja Hitman. Hitman kuoli (T.A. Mikkonen), sitten vähän rauhoittui keskustelut.
Minä en muista edes eilistä päivää, koska elän vain eteenpäin.
Käykääpä lukemassa pitkäveto -palstaa. Se oli just 20v sitten ihan asiallinen palsta ja sieltä sai hyviä vinkkejä vedonlyöntiin. Sitten sinne pesiytyi joku joka kirjoittelee kokoajan "teppo", "taavetti" ym homostelupaskaa!
Siis miettikää, tuota on jatkunut 20 vuotta!?!? Jollain on kyllä todella paha henkinen ongelma!
https://keskustelu.suomi24.fi/harrastukset/pelit/vedonlyonti-ja-rahapelit/pitkaveto
1991 saapui ruskien maasta juna...
Voisiko se olla ohjelmoitu botti? Joku häiriintynyt laittaa ohjelman pyörimään, sen kuuluisan artifisallintelligenssin, syytämään teppoa ja taavettia?
Ajatella jos se joskus vaikka yllyttää ihmiset sotaan ja ihmiset tottelee konebottia. Siksi kannattaa hieman hillitä itseään ettei vastaile aivottomiin kommentteihin.
Silloin ei ollut tuo värillinen ilmiö vielä niin laaja.
Jos sitä ei olisi koskaan tullut, olisimme vieläkin sivistyskansa.
Hohhoh
Vai on
U S E N E T
kielletty sana tällä palstalla.
Siellä kun kirjoiteltiin omalla nimellä.
Näinkin oli, että osa kirjoitti jopa omalla nimellään. Mutta kuka uskaltaa tänä päivänä näin tehdä täällä?
Ei ainakaan Moktar.Gubta
Osa on kyllä saanut porttikiellon.
Nykyään tuntuu, että monet keskustelut ovat pinnallisia ja täynnä turhaa provosointia. Monet ihmiset eivät enää ota toisia huomioon tai kunnioita erilaisia mielipiteitä.
On surullista nähdä, miten keskustelukulttuuri on muuttunut Halla-ahon vihapuheiden vuoksi negatiiviseen suuntaan.
Kun keskustelu on TYHJÄÄ täynnä jopa poliitikoilla ja "asiantuntijoilla". Keskustelusta on tullut päämäärä ja lähtökohta jotta ei tarvitse TEHDÄ mitään.
Silloin muut huomaa ettei keskustelu auta eikä hyödytä vaan aletaan syytämään sontaa.
On keskusteltu nuorten pahoinvoinnista 20 vuotta mutta ainoa mitä ne TEKEE on lisäävät pahoinvointia. Koska pahan tekeminen on aikuisillekin, jopa päättäjille kivempaa ja helpompaa kuin hyvän tekeminen.
Mitä ne esim tässä valkeakosken murhassa "keskustelee" auttavilla linjoilla? Valehtelee jotakin tyhjää lohdutusta? Eivät vahingossakaan sano todellista APUA kuten "aiomne poistaa KAIKKI pedofiiliterroristit Suomesta".
Siinä olisi apu ja sisältö keskusteluihin mutta EI , valhe ja tyhjän jauhaminen on muka "auttavaa linjaa".
Kosto tulee pahuuden rakastajille kansallisuudesta, etnisyydestä riippumatta.
Kun joskus googlaa jotain aihetta niin löytyy paljon osumia just suomi 24:stä, siis vanhoja postauksia jotka on parempia kuin nykyiset
Moktar.GubtaMaailmanmattiValuuttakauppias saapui pilaamaan palstoja?
Täällä toimi ennen moderointi ja oli joka palstalla oma sheriffi. Nyt ei ole mitään kontrollia.
Jos kontrollia on niin se sensuroi faktat ja jättää sonnat. Tämä viittaa siihen että sonnan lähde voi olla ihan omassa ylläpidossa.
Uskonto-palstoilla esim. on todella ikävää keskustelua, ala-arvoista...
Usein tulee tällainen vaikutelma.
jollain keskustelijoilla on pakkomielle johonkin aiheeseen ja eivtä salli mitään muita mielipiteitä. keskustelu on täysin mahdodonta.
Ne pitäisi ohittaa välinpitämättömästi mutta jotkut jatkaa niiden kanssa väittelyä. Toki voi olla että se pakkomielteinen keskustelee itsensä kanssa ja saa pitkitettyä ketjua...
Moni keskustelee itsensä kanssa, jotta saa oman ketjun pysymään näkyvissä.
Joskus teen samoin kun ei tule yhtään vastausta mutta sitten täytyy vaan todeta ettei aihe kiinnosta tyhjän lässyttäjiä jotka jatkaa vaan tehtailua persuista ja venäjästä.
Suomi24 on sekä kyvytön että haluton moderoimaan keskusteluja. Siksi täällä ovat eniten äänessä ne ihmiset, joilla on vähiten sanottavaa.
Ja kun etenkin lapset ja nuoret näkevät tällaista sontaa päivittäin, ei se hyvää heille tee. Aikuiset täällä kuitenkin pääasiassa kirjoittavat.
Nyt meillä on Sannan luoma aktiivinen vihavasemmisto. 🤗
Missä ja miten tämä näkyy?
En usko, että pahimmat häiriköt esim. täällä ovat vasemmistoliitosta, vaan ihan toisesta puolueesta...
Halla-ahon fasistipersut aloittivat vihapuheen Suomessa.
Soinin aikaan persut tyytyivät lähinnä jäkättämään EU:sta, eivätkä maalittaneet henkilöitä.
Joo, ne on demareita.
Mahtaako tuo aloittaja nyt muistaa ihan oikein. Eikös netti tehnyt tuolloin vasta tulojaan, eikä Suomi 24 ollut edes ensimmäisiä keskustelu palstoja?
Suomi24 aloitti tietääkseni 2000-luvun alussa.
Internet tuli kaikkien ulottuville 1990-luvulla.
Taidat itse nyt muistaa väärin.
Kun googlaa, vanhimmat viestit on joltain vuodelta 2003...
Sossu on maksanut vasureille nettiyhteydet.
Kaipa se on hyvä, että peräkammarin pojatkin saavat purkaa täällä aggressioitaan.
Tuleeko siitä hyvä olo aidosti?
Totta on, nyt tää on jotain ihan muuta !
Onko täällä yhtään asiallista palstaa ? Mitä ootte mieltä ?
Terveyspalstat?
Huuhaa- ja Skoda-palsta (yhtä typerät jutut molemmissa).
Sama koskee tellua, sieltäkin tulee pelkkää p:tä nykyään. Missä on hyvät ohjelmat?
Mikä meihin on mennyt? Persut valtasivat palstan törkeine valheineen ja vihapuheineen. Se täällä näkyy päivittäin. Eivät persut käy koskaan mitään sivistynyttä keskustelua asiallisesti perustellen, ei heillä ole mitään älyllisiä edellytyksiä sellaiseen eikä muutenkaan mitään käytöstapoja. Persujen viestit ovat pelkkää törkyä, öyhötystä ja rasistista vihanlietsontaa.
Tyypillinen persun viesti on kuin äärioikeistolaisen uusnatsin viesti jossa raivotaan vihervasurivajakeista ja muista suvakkikommareista jotka tullaan hävittämään kaikki
Kyllä muistan, silloin keskusteltiin.
Mukavaa aikaa oli tuo aika muutenkin.
Nykyään keskusteluissa on paljon räyhääviä venäjätrolleja, jotka nimittelevät toisia keskustelijoita putinisteiksi ja rysxZänkätyreiksi.
20 vuotta sitten maassa oli vielä asiat kohtalaisen hyvn nyt ei.
Ei ole mikään ihme että keskustelu on muuttunut. Kusessa ollaan eikä eusta ole kun haittaa.
Tämäkin chattipalsta on hyvä esimerkki evoluution voimasta, kaikki muuttuu haluttiin tai ei..ja chatti ei vielä kovin pitkään ole ollut edes olemassa, ehkä sen 20 vuotta. Mitä keskustelut tulee olemaan sitten 20 vuoden päästä, sitä ei tiedä kukaan, ja eikä myös sitä olemmeko olemassakaan enää tuolloin ?
Uskovillehan tämä evoluution esille tuleminen ja nostaminen on aina myrkkyä, jumalalta putosi taas yksi jalka pois ja kohta se kaatuu omaan mahdottomuuteensa.
Keskustelut muuttuu aina siihen suuntaan, mistä ihmiset puhuu milloinkin ja mihin sävyyn, aika aikaansa kutakin myös niissä.
Paranoiaa esiintyy mutta niin myös normaalia keskustelua ja eri sävyissä.
Evoluutiota ei voi estää, elämä löytää aina tiensä raja-aitojen yli, haluttiin sitä tai ei.
Ja suunta elämässä ei ole kuin eteenpäin, pakkia ja toisintoja on mahdotonta ottaa kuten elokuvissa niin voi tehdä.
Kerran tehty on kerran tehty eli on aina tehty ja sitä ei voi saada enää tekemättömäksi.