Palveluasumisessa määräillään ja rajoitetaan

Palveluasuminen ei ole paratiisi.
15514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

...onko joku väittänyt muuta?

Äänestä

Näin on . Ja hoitajilla ei ole ollut pariinkymmeneen vuoteen soveltuvuus kokeita alalle !

Äänestä
  • Ei kannata vängätä asiasta mistä ei mitään tiedä.

    Äänestä

Jaa. Omalle isoäidilleni se on juurikin paratiisi. On asunto, apua, hoitajistakin pitää. Palveluista ostaa sen minkä tarvitsee. Kovasti pitää ja kiittää.

Ja tottakai on sääntöjä ja määräyksiä jotta hommat toimivat ja mm. turvallisuus voidaan taata, emme elä anarkia-yhteiskunnassa.

Äänestä

Pakostakin ymmärtämättömiä on pakko määräillä ja rajoittaa. Muuten asuminen olisi kaikille yhtä helvettiä.

Äänestä

Itse en halua elää niin vanhaksi.

Äänestä

Ja omaiset siihen päälle hääräämään🙄

Äänestä

Kenelle on, kenelle ei. Jos et pysty itse huolehtimaan itsestäsi edes perustarpeiden osalta, niin se on paratiisi. On paljon hoivapaikkoja, joissa asiat hoituu, asiakkaasta välitetään. Joskus välittämisen puute ei johdu halusta, vaan siitä yksinkertaisesta syystä ettei yhteiskunnalla ole varaa palkata riittävästi niitä välittäjiä. On huomioitava että monet rajoitukset on tehty asiakkaan turvaksi ja hoivapaikka on suorassa vastuussa heidän turvallisuudesta. Olen tavannut hoivapaikoissa asukkaita jotka äkkiseltään vaikuttavat ihan asianmukaisilta, mutta hetken seurattuaan huomaa ettei kaikki ole kohdillaan. Ei sitä satunnainen vierailija edes huomaa.

Äänestä
  • Kyllä minä tiedän mistä puhun.

    Äänestä

Kun katsoo vanhustenhoitoa arkitasolla ei voi välttyä vaikutelmalta että vanhus on suvulle harrastus.

Äänestä

Palveluasumisen osastonhoitaja kielsi asukkaalta poistumisen osastolta jopa omaisen seurassa virkistävälle autoajelulle, minkä vuoksi ? Tahtoi hallita asukkaiden elämää täydellisesti, autoajelu olisi ollut asukkaalle liian suuri ilo. Palveluasumisessa tapetaan tylsyyteen.

Äänestä
  • Ja vielä toistamiseen puhut pashkaa. Ilman hyvää syytä sitä ei aivan varmasti kiellä asukkaalta kukaan eikä mikään.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ja vielä toistamiseen puhut pashkaa. Ilman hyvää syytä sitä ei aivan varmasti kiellä asukkaalta kukaan eikä mikään.

    Tuki turpasi tai tulen tukkimaan sen

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ja vielä toistamiseen puhut pashkaa. Ilman hyvää syytä sitä ei aivan varmasti kiellä asukkaalta kukaan eikä mikään.

    Kuulostaa hoivakodit keskitysleireiltä suomessa...onko alakerrassa desinfiointi huone...

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kuulostaa hoivakodit keskitysleireiltä suomessa...onko alakerrassa desinfiointi huone...

    Kuulostaa ja kuulostaa.
    Normijärjellä varustettu ihminen tajuaa, että se mitä keskustelupalstoilla huudellaan, perustelematta ja taustoja kertomatta, ei ole millään tavalla luotettavaa tietoa.
    Jos mielipiteensä ja uskomuksensa perustaa näille huuteluille, kertoo se ihmisestä vain kriittisen tiedonhaun osaamattomuuden ja mustavalkoisen ajattelutavan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Palveluasuminen ei ole paratiisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu