Näin se valitettavasti persut vaan on.
Ette voi faktalle mitään.
Sori siitä.
Ette voi faktalle mitään.
Sori siitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei tarvi olla persu jos kritisoi Marinia.
Anonyymi
2024-05-27 10:01:36
Ei tarvi olla persu jos kritisoi Marinia.
------------
Ei niin mutta se lasketaan eduksi.
KYLLÄ PARAS OLI..Bilettään ja jakamaan velkarahaa ulkomaille..Maksetaan muutamasukupolvi velkaa tästä erinomaiduudesta..
nonyymi
2024-05-27 10:04:59
Maksetaan muutamasukupolvi velkaa tästä erinomaiduudesta..
---------
Sunki pitäs mennä ensin töihin että voit osallistua maksu talakoisiin
Sanna hoiti loistavasti koronakriisin. Vain Norjassa jäi kuolleisuus matalammaksi, mutta norjalaisten etu on terveellinen kala, jota on heillä riittävästi tarjolla.
Sanna Marinin hallitus otti käyttöön nopeasti tiukkoja rajoituksia ja muita toimenpiteitä, jotka auttoivat hillitsemään viruksen leviämistä ja suojelemaan kansalaisia. Lisäksi Suomen terveydenhuoltojärjestelmä kesti hyvin kriisin ja pystyi hoitamaan sairastuneita tehokkaasti.
Olisi vaan kuunnellut presidentti Niinistön neuvoja, mutta ei luonto antanut periksi. Huono valinta tuo itsekkyys.
Sanna Marin on osoittanut kykyä johtaa maata vaikeina aikoina ja tehdä päätöksiä, jotka hyödyttävät suurta osaa Suomen kansalaisista.
Kyllä, kapitalisteja joille jakoi velka rahaa.
Iltsun Ulla Appelsinilta rimanalitus julkaisemassaan kolumnissa, haukkuu Marinia nuorten kokemasta ahdistuksesta, kun Suomi laittoi vanhusväen suojelun ykköseksi ja sulki lapsia ja nuoria koteihin.
Appelsiini on kahdessa kolumnissaan yhtynyt pelkkään parjaamiseen edellistä hallitusta kohtaan.
Kade on Ulla Sannan kauneudesta böööh!
Onhan tuosta Marinin korona-hoidosta juttua ollut. Lääkärit totesivat, että Sanna Marin teki covid-viruksesta poliittisen tapahtuman ja päätti itse kaikesta, kysymättä ja hyväksymättä lääketieteen asiantuntijoita.
Kansa maksaa, mikäpäs sinä!
Suomessa ei yksi henkilö päätä yhtään mistään. Entinen huru-ukkeli Niinistö yritti kyllä tehdä vallankaappauksen putinimaisittain, mutta Sanna sanoi kohteliaasti njetnjet, pysyhän ukki omalla tontillasi.
Joku raja pitäisi olla siinäkin kuka voi toimia pääministerinä.
Outo miten tämä Urpo saa valehdella monta kertaa, mutta porvarimedia vain hyssyttelee.
Marinista on keskustelu jollet huomannut.
Suomen valtionvelan lisäämisen määrässä, millä mittareilla tahansa mitattuna, Marin on paras pääministeri ainakin sotien jälkeisenä aikana.
Sodan aikana suomessa oli kirjaimellisesti piikki auki puolustusvoimien hankinnoille ja ja velkaa kertyi samoin kuin vielä Sotevan johtaessa sotakorvaustoimia mutta varsin pian talous saatiin tasapainoon eikä velan määrä räjähtänyt käsiin siten kuin Marinin ja jo osin parin sitä edeltävän hallituksen aikana.
Valtionvelasta saa oikein hyvin tietoa esim. tilastokeskuksen, VVM:n jne. nettisivuilta...
Appelsiini kuittaa taatusti hyvät rahat kokoomukselta aina kun yrittää pitkillä satuiluillaan peitellä ystävänsä polvihousu-Petterin rimanalituksia ja mokia. Nyt jo toinen edellisen hallituksen ylipitkä parjaamissepustus lyhyen ajan sisään. Nooh, ketään muitahan nuo sitrushedelmän happamat näppäimistöltä lähteneet kuonat hetkauta kuin kokkareita ja persuja. Tyyli on oikeistolla taattu: omat tyhmyydet ja osaamattomuus muiden syytä, toisten osaaminen ja asioiden hoito omaa ansiota. Kokoomuskakarat "harrasti" tuota jo ammoin koulussa ja opettajat olivat tietysti "haltioissaan". Kokkarekakarat olivatkin sitten aivan kuula hukassa jos kohdalle osui oikeasti oikeudenmukainen opettaja. Sitä oli nautinto katsella ja kuunnella kun oikeat taidot ja osaaminen saivat loistaa. Kyynärpää taktiikka ja äärimmäinen röyhkeys on se oikeiston "juttu". Paljonko Ulla happaman pankkitili mahtoi tällä kertaa karttua? Seuraava sepustus jo varmasti näppäilyssä, sillä vaalit lähellä ja polvihousu-Petteri mokaa varmasti uudelleen ja Petehän tarvii sitten taas savuverhon töpeksintäänsä peittelemään.
Irvi-Purran aikana Suomen valtionvelka on räjähtänyt käsiin ja korkomenot ovat jo useaita miljardeja euroja vuodessa.
Kohta joudutaan valjastamaan työeläkevarannot käyttöön, tai IMF tulee ja vie ne.
Marin oli etenkin koronapandemian aikana aktiivinen ja tehokas pääministeri, joka onnistuipitämään maan tilanteen hallinnassa ja tekemään vaikeita päätöksiä kansalaisten terveyden ja turvallisuuden eteen.
Marinin aikoja kyllä ilolla muistelee, vaikkei korona-aika muuten mukavaa ollutkaan.
Nyt Suomi on karmeassa kunnossa, kun täysin aivoton ideologiaporukka huseeraa Suomea ylimmän tulodesiilin hyvinvointivaltioksi.
Marinin aikoihin verrattuna tilanne on todella huolestuttava.
Hänellä oli voimaannuttavat pyllybikinit.
Kai niillä nyt pystyy mihin vaan.
Teeppä sama jätesäkki päässä.
Jotkut eiri mieltä, rumakin on ilman filttereitä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010454608.html
Sanna Marin, rehellinen kuva ilman filttereitä, tältä sanna oikeesti näyttää, räjäyttääkö somen :)
https://is.mediadelivery.fi/img/658/77139e267a7de4c4aaa4ddbeb33ebede.jpg
Ei sun historia sitten kauhean kauas ulotu, kyllä Kalevi Sorsa ja Mauno Koivisto olivat paljon perempia saatikka P.E.Svinhufvud.
Suomi on onnistunut pitämään pandemian vaikutukset suhteellisen hallinnassa ja on saanut kiitosta siitä, miten se on onnistunut suojelemaan kansalaistensa terveyttä. Tämä on herättänyt huomiota kansainvälisesti ja antanut positiivisen kuvan Suomen kyvystä vastata kriisiin.
LOPETA JO se saatanan marinin ylistäminen. Olet typerä demari rotta, ja tyhmä sellainen. marin on menneen talven lumia. Kävelevä katastrooffi. Ei muuta.