Ihminen voi mennä voikaupoille. Kaupoissa on voita. Voilajeja on useita. On punaista voita ja muunlaista voita mm. maustevoita. Voita voi laittaa riisikakulle ja paistinpannulle buustaamaan paistamista. Lusikallinen voita antaa rutkasti energiaa ja sitä voi lisätä mm . muussattuun perunaan. Voi on kuitenkin tavattoman kallis ravintorasva ja elintarvike, koska sata grammaa voita maksaa yli euron. Vaikkakin voin hyödyt ovat ehdottomat, on monesti kuitenkin suoritettava ravintorasvan valinta lurusarjoista.
Voikaupoilla
Anonyymi-ap
10294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sulattelin äsken salaatin päälle ruokalusikassa hieman voita tasoittamaan makua. Jostain syystä oli kurkku tosi hapanta, niin rasvalla sai taitettua hapokkuutta pois.
Aivokääpiö
Kokeile voita, se voi virkistää aivoja.
Virossa voi viinamies vitsailla viinoista https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6ea5855a-8742-42e0-bbfa-6f637cf5e039
Eipä ole punaista voita tullut vastaan hmm olisiko jollakin värisokeus.
Voille ja maidolle on rakennetty erityinen värijärjestelmä. Punaisessa purkissa oleva maito ja punaisessa paketissa oleva voi on suutuntumaltaan napakampaa ja makoisaaa. Sitten on siniset pakkaukset, joista maito alkaa jo olemaan hieman lurumpaa, mutta siniseen kääreeseen tai paikkaukseen pakattu voi menettelee vielä ja sitähän voi aina itsekin maustaa.
Sitten on vaalensinisiin paketteihin pakatut voit ja maidot. Mutta niistä ei ole havaintoa. Mutta ilmeisesti niitä on ainakin maitona, joka ei sisällä ollenkaan tärkeitä ja hyviä rasvoja. Rasvatonta voita tuskin on, mutta tarkkana saa niidenkin kanssa olla, että ottaa oikean pakkauksen.
Ja yleensähän hinta menee niin, että punaisiin pakkauksiin pakatut voit ja maidot ovat hinnoiteltu siten, että ne ovat selkeästi premiun tuotteita, jotka eivät tuskin koskaan, paitsi rahanpäivänä ja ankaralla säästämisellä tule köyhän pöytään tuomaan hyvää mieltä. Mutta tavoitteiden kautta eräänä päivänä ihmisellä voi olla punaiseen pakattua voita käytettävissä. Varsinkin punainen maito on kuitenkin hyvä tavoite ja siihen säästäminen antaa ryhtiä päivään. Onnistumisen tunteiden ruokkiessa menestyksen kierrettä köyhyyden keskellä.
Voi mennä vituix
K menu ja xtra margariinit alle ,50centtiä. K menu sopii paistamiseen ja ruuanlaittoon. Xtra vain leivän päälle.
Joskus on tullut ostettua 40% ja 60% tuotteita. Kuten tiedämme, vaihtelee tuotteiden koostumus ja laatu niiden rasiasta riippumatta. Mutta noista molemmista tuotteista on tullut positiivisiä fiiliksiä, tosin pettymyksiäkin. Valmistajaa ei oikein muista, mutta niitä on muistaakseni tullut vastaan ABC kaupassa.
Ennen oli vain voita leivällä, nykymargariinit ei sitä makua voi voittaa ikinä.
Kun kunnon voitimilla voitelee leivän, se on makuelämys.
Varsinkin ruisleipä. Muuta suomalainen ei tarvitsekkaan.