Koepala

Tietääkö kukaan että miten otetaan? Sattuuko, vuotaako haava pitkänkin aikaa yms.
2456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koepala otetaan paikallispuudutuksessa ja se on sen takia kivuton toimenpide. Kieli ei yleensä vuoda paljoa verta koepalanoton jälkeen ja se on suhteellisen nopea toimenpide.

Äänestä
  • koepala otetaan puudutuksessa, joten se ei tunnu juuri miltään. Mutta kokemuksesta puhun, että koepalan oton jälkeen, kun puudutus lakkaa, on kieli todella kipeä. Kannattaa ottaa heti leikkauksen jälkeen särkylääkettä. Verta ei tule paljoa, mutta puhuminen on aluksi vaikeaa, sillä puudutus turvottaa kielen kaksinkertaiseksi. Minulta on otettu usein koepaloja sekä myös laseroitu ja poltettu kieltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kielestä?! kirjoitti:

Tietääkö kukaan että miten otetaan? Sattuuko, vuotaako haava pitkänkin aikaa yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu