On meillä sivistynyt

Presidentti. Joku joskus kuvaili häntä "ölähteleväksi vasikaksi". Sieltä öky kodistako se toisten halveksiminen periytyy? Pidetäänkö Stubbin piireissä Viroa jotenkin suomea huonompana? Siellä on todellisuudessa moni asia paremmin kuin Suomessa. Häpeäisi röyhkimys puheitaan!
13178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kuka puolustuskomissaariksi

”Pääministeri Petteri Orpo (kok) pitää kiinnostavana ajatusta, että presidentti Sauli Niinistöstä voisi tulla puolustuskomissaari seuraavaan EU-komissioon. Orpolta kysyttiin Ilta-Sanomien EU-vaalitentissä, voisiko presidentti Niinistöstä tulla Euroopan unionin puolustuskomissaari.
– Sauli Niinistö on kiistatta ehkä meidän politiikan kovin nimi. Tällä hetkellä hän tekee arvokasta työtä: Ursula von der Leyenin pyytämänä raporttia Euroopan turvallisuudesta ja varautumisesta.” IL 28.5.2024
Hyvä ehdotus! Varmasti mielenkiintoinen, mutta haastava ja raskas tehtävä tänä aikana. ”Näinä vaikeina aikoina.” ”Näinä mielivallan aikoina.”

Äänestä
  • Ursula von der Leyenin oman työn arvokkuus Palestiinan kansanmurhaan liittyen on tulossa arvioitavaksi ICCssä.
    Länsihegemonian sokaiseman valtamedian tutkiva journalismi loistaa poissaolollaan tässäkin asiassa.

    Äänestä

Stubb on myös hyvä presidentti, mutta häntä tarvitsemme nyt kotimaassa.

Äänestä

Aloittaja hame- apina voi mennä uuniin. Minä maksan kaasut.

Äänestä

Usko jo lopultakin vihervassupölövästi alottaja, että sinä hoomottajien kannattaja, että vaikka kuinka käy kateeksi, että Stubilla on sentään fiksu nainen puolisona jota ei kansan tarvitse irvistellä eikä hävetä missään tilanteessa.
Demokratia toimii hyvin, kun sekopäiset vähemmistöt pitää turpansa tukossa, että nokkimis järjestys on kunnossa.

Äänestä
  • No antaisi sitten sen fiksun naisensa puhua. Hymyili vaan itse ja pitäis mölyt mahassaan.

    Äänestä

  • Josko lie puoliso fiksu, mutta Stubb itse ei, se kuultiin Viron viersilulla

    Äänestä

Kyllä Stubbin vaimo hymyilee , kättelee ja seisoo vierellä kuten teki Niinistön vaimokin
Ja iltapäivä lehdet seuraa, onko rouvalla vaatteet päällä
Ja valtakunnassa jälleen kaikki hyvin

Äänestä

Luojalle kiitos ettei homppeleista tullut tasavaltamme presidenttiparia.

Äänestä

Muiden ihmisten jatkuva arvosteleminen on sivistymättömyyttä, joka lähtee ainoastaan huonosta itsetunnosta. Ei tällainen aloittajankaan elämää paranna.

Äänestä

Mutta olipa Pekka lipevä,kaikkien kaveri.nytpä palaa siihen vasemmisto
laiseen valehteluun ja kieroiluun.

Ja media ähkyy,nyt pitää stubista keksiä kaikkia valheita!

Äänestä

Stubb häpäisi sekä virolaiset että meidät Viron vierailulla.
Pitäisi etukäteen miettiä mitä on soveliasta sanoa
Olisiko muita vitsin aiheita ollut, kuin viina
Ei nosta arvostusta tämmönen vitsailu

Äänestä

Viron valtiovietailun jälkeen Stubille sopisi lempinimeksi Viru valge tai HH Sininen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Presidentti. Joku joskus kuvaili häntä "ölähteleväksi vasikaksi". Sieltä öky kodistako se toisten halveksiminen periytyy? Pidetäänkö Stubbin piireissä Viroa jotenkin suomea huonompana? Siellä on todellisuudessa moni asia paremmin kuin Suomessa. Häpeäisi röyhkimys puheitaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu