Kun internetpaneelit korvasivat aidot haastattelugallupit

Anonyymi-ap

Herää monta kysymystä, kun media muutti että heilahti aidot perinteelliset kansalaispuhelinhaastattelut näihin etukäteisvalmisteltuihin internetpaneelisiin automaattitutkimuksiin, ..

.. joissa usein on jo valmis yleensä noin 40 - 60 000 asiakas- ja tutkimuskannat (aito peruskantahan Suomessa olisi tuo noin 4,6 miljoonan aikuisväestö (!))
- siis paneeleissa henkilöjäseninä, joilla on valmiina käyttäjätunnukset ja salasanat |1, ..

.. jos haluavat ottaa osaa näihin uudentyyppisiin tarveharkintahallittuihin kansalaismielipidetutkimuksiin ---

--- niin, miksi näin ja juuri kynnyksellä, kun Ukrainan sota villitsi poliitkot ja (viemäri)median* - viimeisin aito kansalaisselvitys Natosta oli MTT 10-11/2021**, joka tehtiin vielä aidoilla hyviksi havaituilla menetelmillä.

|1 ~ https://www.taloustutkimus.fi/ajankohtaista/uutisia/nettipaneelista-superpaneeliksi.html -
Taloustutkimus-ote: " .. Yhtä lailla voimme myös tuoda paneeliimme uusia rikasteita asiakkaittemme omista datoista, vaikkapa asiakasluokitteluja. Sen jälkeen voit kohdistaa tutkimuksia suoraan omille kohderyhmillesi oman datasi perusteella. Ja tarkastella tutkimuksen tuloksia omissa kohderyhmissäsi!
Tuleeko mieleesi jokin idea tai toive, miten haluaisit itse keräämääsi asiakasdataa tai muuta dataa hyödynnettävän tutkimuksissasi? Tai haluatko kuull"

|* ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/08/viemarimedia-huutaa-loopeistaan.html -

** ~ https://www.eva.fi/blog/2021/10/26/nato-jasenyyden-kannatuksessa-on-tapahtunut-hyppays/ -
EVA-ingressi: "Suomalaisista 26 prosenttia on sitä mieltä, että Suomen tulisi liittyä Pohjois-Atlantin liittoon eli Natoon, käy ilmi EVAn syksyn 2021 Arvo- ja asennetutkimuksesta (Kuvio 1). Puolustusliiton jäsenyyttä vastustaa kuitenkin 40 prosenttia kansalaisista. Kolmasosa (33 %) ei ota kantaa kysymykseen."


__ __
Kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan - tutkimusmoodit siirrettiin internetpaneelihin, miksi kysyy nyt herännyt kansa?

.. entistä keskimäärin hyvin luotettavista henkil ökohtaisista puhelinhaastatteluista luovuttiin ja tilalle otettiin internetpaneelit - mitä tämä on merkinnyt yhdessä raskaasti tietois- ja päämääräohjatun mediamanipulatiivisen Ukraina-sodan ja Venäjän uhkalietsontauutisoinnin ohella!

__ __ __ __
Helsingin Sanomat lukijoidensa vaatimuksesta lopulta paljasti jotain hyvin tärkeää, joka on tähän mennessä "salattu" kansalaisiltamme. On kyse mielipidetiedustelujen teko- ja teettä~mistavoista ..

.
HS-ote: " .. HS ON kysynyt kansalaisten Nato-kantoja jo 20 vuotta. Täysin vertailukelpoisia uusien ja vanhojen kyselyjen tulokset eivät ole, sillä kyselymenetelmää muutettiin tämän vuoden helmi–maaliskuussa.

Täältä suomalaisten Natoon asennoitumistaulukko >

~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2024/05/suomalainen-kansalaispelko-heraamassa.html -
[IJL-BLOG-otsikko: "Suomalainen kansalaispelko heräämässä Natoon liittymisestä"

> miten tuo Nato-kannatuksen kansalaistutkimus muuttui kerrasta - tuloksiltaan! - siihen varmasti vaikutti osaltansa myös Venäjän hyökkäys Ukrainaan,
mediamanipulaatio (West trolling manipulation -ilmiönä), voimakas nato-intoilevien poliitikkotyöntö Naton suuntaan, mutta erityisesti kerrasta kansalaismielipidemittausten tutkimusmenetelmän ja tavan muutokset! ..

__
Aiemmin Nato-gallupit tehtiin puhelinhaastatteluin, mutta helmi–maaliskuussa 2022 menetelmäksi otettiin internetpaneelit ---

HUOM! Puhelinhaastatteluilla tehty gallup tehtiin viimeksi syksyllä 2021 (MTT). Tuolloin Naton kannatus oli 28 prosenttia, joka sekin oli siihen mennessä ennätysluku. .. "

--- koko HS-teksti löytyy linkin ~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008903207.html - alta, HS-otsikoituna näin:
"Selvä enemmistö suomalaisista ei halua, että Suomi muuttaa lainsäädäntöään tai luopuu periaatteistaan Turkin vuoksi"

-HS-toimittaja Jarmo Huhtasen tiedostamattoman rajoittuneena osamaailmankuvana |E

|E - 360 - ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/17468305/maailmankuvien-surkeus-yksipuolisuudessaan - -876


..
PS.
Kun katsomme HS-otsikointia on siihen jo kätketty kansalaismielipiteen tuleva muutos - ehkä takaisin vanhoihin hyviin aikoihin, jolloin 20 vuotta käytettiin luotettavaa henkilökohtaisiin haastatteluihin perustuvia mielipidetiedustelumalleja.

Nyt tuo HS-otsikko jo kertoo suoraan, ettei kansakuntamme suuri enemmistö ole valmis luopumaan pyhistä periaatteistaan edes Naton edessä -

.. emme lähde venkoilemaan ja muuttamaan periaatteitamme edes sen edessä, missä on kysymys pääsystä Natoon - lännen sotakoneeseen, joka ei meille lopulta muutoinkaan sovi erikoisen geopolitiikkamme takia; olemme kiinni tuossa toisessa ydinasesuurvallassa ja meillä ei ole varaa tuottaa sen rajoille se toinen ydinasesuurvalta - Yhdysvallat.

Kansan pää kääntyy, kun se lopulta huomaa, mitä venkoiltujen internetpaneelisten tutkimusperiaatteiden takaa paljastuu ja näin salaisuudet aukeavat.

On myös hyvä muistaa, että varaumat idästä ovat aivan eri asia kuin meiltä väitetty Venäjän uhkailu - onkin syytä kysyä asiapohjaisesti: ---

..

HR

16

242

Äänestä

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HR = Hilkka Ruoma? Vai mikä? 🤔

    • Anonyymi

      'HUOM! Puhelinhaastatteluilla tehty gallup tehtiin viimeksi syksyllä 2021 (MTT). Tuolloin Naton kannatus oli 28 prosenttia, joka sekin oli siihen mennessä ennätysluku.'

      Eikö tuossa ollut jo puolet nettipaneelista ja puolet puhelinvastaajia, kuten myöhemminkin?

      • Anonyymi

        Ei ollut, tarkista lähteistä - oli aito haastattelu -kuitenkin vielä tähän pieni kysymysmerkki!


    • Anonyymi

      Nykyään ihmiset ei enää vastaa tuntemattomiin numeroihin. Jotenkin tämä tieto ei ole tavoittanut Luomalaista, joka elää lankapuhelinten aikaa.

    • Anonyymi

      >On myös hyvä muistaa, että varaumat idästä ovat aivan eri asia kuin meiltä väitetty Venäjän uhkailu

      No taatusti! Varaumahan on huomautus, joka osoittaa tavaran ja rahtikirjan tietojen poikkeavan toisistaan.

      Meillä siis tuskin on varaumia Venäjän suuntaan ja päinvastoin. 😂

      • Sori, tämä oli minun kommenttini.


      • Anonyymi

        Nato-liitos oli selvä uhka Venäjälle ja Kuolan niemimaan strategisten ydinsukellusveneiden tukikohdille. Tämä ymmärrettäneen?

        Miten muuten nykyinen Venäjä on uhkaillut sotilaallisesti Suomea - miten ja milloin?


      • Anonyymi

        Varauma on myös vastapaino luodulle uhalle.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Varauma on myös vastapaino luodulle uhalle.

        Ei todellakaan ole. 🤣


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nato-liitos oli selvä uhka Venäjälle ja Kuolan niemimaan strategisten ydinsukellusveneiden tukikohdille. Tämä ymmärrettäneen?

        Miten muuten nykyinen Venäjä on uhkaillut sotilaallisesti Suomea - miten ja milloin?

        Jokso jaksat kiireiltäsi määritellä, mitä juuri sinä ymmärrät sotilaallisella uhkailulla? Tähänastinen vaikutelmani on, että tarkoitat sillä sotilaallista hyökkäystä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nato-liitos oli selvä uhka Venäjälle ja Kuolan niemimaan strategisten ydinsukellusveneiden tukikohdille. Tämä ymmärrettäneen?

        Miten muuten nykyinen Venäjä on uhkaillut sotilaallisesti Suomea - miten ja milloin?

        >Nato-liitos oli selvä uhka Venäjälle ja Kuolan niemimaan strategisten ydinsukellusveneiden tukikohdille. Tämä ymmärrettäneen?

        No tämähän on hyvä juttu. Venäjä ei tietenkään voi sietää sitä, että sen omaa tuomiopäivän tuhokoneistoa viimeinkin uhataan, mutta nyt se saa luvan tottua vitutukseen. 👍


    • Anonyymi

      Jos noihin internet kyselytutkimuksiin koittaa osallistua niin saa ilmoituksen tyyliin: Et ole kohderyhmää.

      • Aika usein, jopa peristeellisissä tutkimuksissa.


      • Mielipidetutkimuksia ei toteuteta internet-kyselyillä, ne ovat pelkkää viihdettä.
        Paneeliin kuuluminen kohderyhmänsä edustajana on toinen asia.


    • Anonyymi

      Tiedätkö miten tarkasti nuo internetpaneelit? Jos niin, kerrotko tänne lukijoille!

    • Anonyymi

      Julkaistu: 18.3.2011

      80 vuotta täyttäneitä Suomessa jo neljännesmiljoona
      Tilastokeskuksen väestörakennetilaston mukaan Suomessa oli vuoden 2010 lopussa 80 vuotta täyttäneitä ja tätä vanhempia henkilöitä 255 912. Määrä on viisinkertaistunut viimeisen 40 vuoden aikana. 80 vuotta täyttäneistä selvä enemmistö on naisia, sillä miehiä oli 81 205 ja naisia 174 707.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe